Araç Kullanırken Teknolojik Alet Kullanmanın Zararları

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki insanlar artık fırsat buldukları her yerde teknoloji ile haşır neşir oluyorlar. Özellikle araçlarda kullanılan akıllı telefonlar ve navigasyon cihazları sürücünün dikkatini dağıtarak kazaya neden oluyor. Ölümle bile sonuçlanabilecek olan kazalara sebebiyet veren teknolojik cihazları yeri ve zamanında kullanmak en doğrusu olacaktır.

Doğabilecek kötü sonuçların önüne geçmek için önceden araç başında teknolojik aletlerin kullanımında doğabilecek zararları bilemenin yararı olacaktır.

Cep Telefonu Dikkat Dağınıklığına Sebep Oluyor

Özellikle direksiyon başındayken cep telefonu kullanmak dikkat dağınıklığı yaparak kazalara sebep olur. Sürücüler seyir halinde iken ya da kırmızı ışıkta beklerken cep telefonlarından sosyal ağlarına, maillerine ya da mesajlaşma servislerine bakmayı alışkanlık haline getirmiş olabilirler. Ayrıca kullanılan navigasyon cihazlarının da sürücünün dikkatini dağıttığı bir gerçek.

Sürücülerin Direksiyon Başında Cep Telefonu Kullanmalarının Yol Açacağı Tehlikeler

  • Dikkatleri dağıtarak can ve mal kaybına sebep olur
  • Araç kullanırken mesajlaşmak sürücünün konsantrasyonunu bozduğu gibi stres altına sokabilir. Bu da istenmedik durumlara yol açar.
  • Seyir halinde iken teknolojik cihazlara dikkati yoğunlaştırmak kaza riskini normal şartlara göre 23 kat daha fazla artırır. Çünkü göz dikkati telefonda olur, zihin okuduğu ya da gördüğü her hangi bir şeyle meşgul olduğu için yolla ilgili düşünceler kısıtlıdır, elleri ise telefonla meşgul olduğundan refleks ortadan kalkar.
  • Meydana gelen yoldan çıkma kazalarının ve öndeki araca çarpmaların çoğu yapılan istatistiklere göre cep telefonu ile uğraşan sürücülerin başına gelmektedir.
Facebook Yorum

Hakkında: editor

İlginizi Çekebilir

Vize Alırken Sosyal Medya Hesapları Da İncelenecek!

Genellikle onay verilmesi çok uzun süren ve kapsamlı bir incelemenin yapıldığı vize başvurularına yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir