Başlangıç / Parola Güvenliği

Parola Güvenliği

İnternette her girdiğimiz site için, uzun parolalar oluşturmak ve bunları sürekli değiştirmek, bizler için işkence gibidir. Fakat günümüz de yapılan dolandırıcılıkların azımsanmayacak kadar büyük bir bölümü, internet üzerinden yapılmaktadır. ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral’a göre, parola hırsızlığı, şifre kırma ve parola tahmin etme, IT alanının halen en ciddi tehditleri arasında yer alıyor. Tuğral, parola belirleme ve yenileme konusunu bir alışkanlık haline getirmeyi öneriyor.

Güvenli bir internet için, parolalarınız değişik kombinasyonlardan oluşmalıdır. “ $½&?#%! “ gibi karakterlerin yanına, harf ve sayılarda eklenerek uzun bir parola oluşturulmalıdır. Örnek parola : “ $%fg4&!4kld5%4ds,.&$54rp?/lg4!$ “ Bu parolayı gördüğünüzde eminim sizde benim gibi “ Yok artık “ dedinizJ. Ama var artık. Güvenli bir internet kullanımı için bunlara dikkat etmelisiniz.

Yazılım ve donanım tabanlı keylogger (klavyede basılan tuşları kaydeden program) programı ile, tüm şifrelerinize ulaşabilirler. Bu da, isminiz kullanılarak bir çok zararlı işin yapılmasını sağlayacağı gibi, banka hesaplarınızın kullanılarak, maddi zarar elde etmenize de neden olabilir.

Bu sebeple, yukarıda verdiğimiz örnek parola gibi parolalar oluşturmalısınız. Bu parolaları hatırlamak neredeyse imkansız olduğundan, bir yere not alın. Ama bu not aldığınız yer, kimsenin erişemeyeceği bir yerde olsun.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir