Güvenli İnternet Filtresi (Ipv6) Yürürlüğe Girdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun düzenlediği güvenli İnternet filtresi (Ipv6), bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren test yayını olarak başlanan hizmet kullanımı, tam kapsamlı olarak 22 Kasım’ da yürürlüğe girecek.

Peki Ipv6 nedir?

Bilindiği üzere, şimdiye kadar kullanılan IPv4 (yani internet protokol sürüm 4) oluşturulduğunda, internet ve internet kullanımının bu kadar gelişeceği öngörülmemişti. Bunun yanında 32 bit lik bir adresleme yapısı kullanan Ipv4’ ün bu konularda da sıkıntı oluşturması, 128 bit lik adres yapısı olan IPv6‘ ya geçişi kaçınılmaz kılmıştır.

Neler Getirir? Neler Götürür?

Eski sürüme nazaran bu sürümde muazzam bir hız artışı olacağı bir gerçek. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle güvenliğinde maximum seviyeye çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanında IPv4’ün  tam olarak destekleyemediği görüntü ve ses iletimi sıkıntısının IPv6 ile çözüleceği de bir gerçek. IPv6, görüntü ve ses paketlerine “öncelikli pakettir” ibaresi atanarak bunlara trafikte öncelik tanımasına da olanak sağlamaktadır.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Rixos Otel`de düzenlenen IPv6 Konferansı`nda yaptığı konuşmada IPv6 ile pek çok alanda değişim yaşanacağına işaret ederek, “Bir şeye eliniz değer değmez onun izini bir daha silemeyeceksiniz. `Ben yapmadım, etmedim` deme şansı yok. Herkes yaptığını bilecek ve sonucuna da katlanacak. Yapmasın demiyorum. Herkes istediğini yapsın, ama yanlış işler yapmasın” dedi.

Bu, şu demek: bilişimde kayıt dışı hiçbir şey olmayacak.

İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta da burası. Yukarıda getirilerini kısaca özetlediğimiz Ipv6, beraberinde bir takım sıkıntıları da getirecek gibi görünüyor. Webmaster forumlarında uzun zamandır tartışılan konu hakkında şimdiden iki farklı kutup oluşmuş gibi görünüyor.

Bir grup, getirilerinin yanında, internetin daha güvenli ve sanal alemin nerede ise reel alem gibi olacağını savunuyor. Bu durumu da olumlu karşılıyor. Yani eskiden olduğu gibi, bilmem hangi ülkede açılan bir web sitesi aracılığı ile illegal işler yapmak tarihe karışacak gibi gözüküyor. Çünkü bilindiği gibi İnternet Suçları ile mücadele konusunda şuan için tek geçerli metin, Avrupa Komisyonu`nun hazırladığı Siber Suçlar Sözleşmesi. Ipv6 ya geçiş ile birlikte Türkiye de  bu sözleşmeye 47. ülke olarak taraf olacak. Metin parlamentonun onayından geçmesinden sonra ise internet suçlarının takibi daha da kolaylaşacak.

Bunun yanında, internetten müzik indirmek, film izlemek vs de tarihe karışabilir. Çünkü şuan hemen herkes internetten bu tarz materyalleri bulup indirebiliyor. Ayrıca warez paylaşımlar nedeni ile de üreticilerin tüm emekleri neredeyse boşa çıkabiliyor. Gelecek olan yeni sistem ile tüm bunların da önüne geçilmesi planlanıyor. Konu ile ilgili bir hatırlatma yapmak gerekirse, bir süre önce “İnternetten müzik indiren ABD li bir öğrenciye 675.000 USD ceza kesilmesi” olayı hala sıcaklığını koruyor ve konu hakkında bizlere bir fikir verebilir.

Webmaster forumlarında bu konuyu tartışan diğer bir grup ise, internetin “özgürlük” demek olduğunu ve yeni sistem ve filtreleme ile bu özgürlüğün tarihe karışacağını savunuyor. Bu konuda, Sayın Bakanımızın sözlerine bir daha göz atalım. Ne demişti Bakanımız: “Bir şeye eliniz değer değmez onun izini bir daha silemeyeceksiniz. `Ben yapmadım, etmedim` deme şansı yok. Herkes yaptığını bilecek ve sonucuna da katlanacak.”

Konu hakkında daha fazla yorum yapmayı uygun bulmuyorum. Çünkü henüz tam manası ile uygulamaya geçmemiş olan bir sistem hakkında fikir yürütmek doğru değil. Ancak şunu da düşünmeden edemiyorum. Madem ki bu sistem sanal alemi de reel hayat gibi kılacak, o halde normal kullanıcıların hayıflanmasına gerek olmayacak. Ancak illegal işler yapanların işlerinin sekteye uğrayacağı da bir gerçek.

O nedenle, alışkanlıklarımızı şimdiden bu yeni sisteme göre değiştirmekte veya en azından temkinli olmakta fayda olacağını düşünüyorum.

Az evvel de belirttiğim gibi, şimdiden bir yorum yapmak imkansız. Artı ve eksilerini çok yakın bir zamanda göreceğiz nasılsa. Öyle ya, 22 Kasım’ a şurada ne kaldı.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir