Başlangıç / Bilgisayar Oyunlarındaki Tehlike

Bilgisayar Oyunlarındaki Tehlike

Günümüzde, hemen hemen her evde bilgisayar bulunmakta. Hatta çoğu insan “ Devir teknoloji devri “ diyerek, teknolojinin hayatımıza ne kadar girdiğini göstermektedir. Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, belli alanlarda bizlere zarar vermektedir. Bunun en bilinen örneği , bilgisayar oyunlarıdır.

Yapılan araştırmalar, bilgisayar oyunlarıyla çok fazla vakit geçiren çocukların, kendilerini gerçek dünyadan soyutlamalarına, sanal dünyaya bağımlı hale gelmelerine ve birkaç yıl içinde depresif yapıya bürünmelerine neden olmaktadır.

Bilgisayarda oyun oynarken vakitin nasıl geçtiğini anlamayan çocuk, dışarıdaki hayatı kaçırır. Sorumluluklarını unutur. Oyun bittikten sonra, gerçek dünyadaki biriken işlerini fark ettiğinde, bundan kaçmak için, kendisini tekrar oyuna verir.

Anne ve babalara bu konuda çok fazla iş düşüyor. Özellikle 10-17 yaş arası çocukların, bilgisayar ile çok fazla vakit geçirilmesine izin verilmemelidir. Yapmaları gerekenleri yaptıktan sonra, oyun oynamalarına izin verilmelidir. Ödevlerini bitirdikten sonra bilgisayarda oyun oynamalarına müsaade edilmeli, hatta mümkünse, hafta içi bilgisayar başına oturmamaları sağlanmalıdır.

Bunları yaparken, çocuğunuzun kalbini kırmamalı, çok dikkatli bir şekilde program yapmalısınız.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir