İlgimi Çekenler Kategorisi

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar, web yayıncılığı bu kadar gelişmiş değildi. Oysa bugüne baktığımızda, nerede ise hemen her şeyi web üzerinden halleder olduk. Ticari olarak baktığımızda ise, müthiş rakamların döndüğünü görüyoruz.

 

Web in ve internet yayıncılığının böylesine gelişmesi elbetteki güzel ancak bu gelişim istismarı da beraberinde getiriyor maalesef. Yani bir bilgiye ulaşmak istediğimizde, yaygın olarak arama motorlarını ve ülkemizdeki istatistiklere bakacak olursak yaygın olarak google ı kullandığımızı görüyoruz. Google; site analizi konusunda hernekadar etkili olsa da, neticede analizi yapan bir bot olduğu için, bir insan kadar etkili analiz yapması beklenemez.

Şöyleki, arama motoruna yazdığımız herhangi bir kelimeyi tıkladığımızda, karşımıza bir çok site sıralanır. Ancak bu sitelerden bir çoğunda aradığımız bilgiyi bulamayabiliriz. Bunun sebebi, “black hat seo” denilen teknikle, bir nev-i google botlarının kandırılarak ilk sırada çıkılması denilebilir. Google bunu farkettiğinde elbetteki gerekeni yapar ama, farkedilene kadar da alakasız ve reklam siteleri ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu arada tabii ki black hat seo cular boş durmaz.

Bu kadar uzun bir girişten sonra, bu kategoriyi oluşturma sebebini açıklayayım. Çok iyi bir webmaster olduğumu hiç bir zaman iddia etmedim. Ama çok iyi bir internet kullanıcısı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. İnternette sık kullandığım, ilgimi çeken, tasarım veya içerik olarak beğendiğim siteleri burada sizlere tanıtmayı amaçladım. Bu durum, salt “paylaşım” amaçlı kurduğum bu sitenin kuruluş mantalitesine de uygun düşer diye düşünüyorum.

Bu amaç ile oluşturduğum bu kategori umarım ilginizi çeker ve burada gördüğünüz sitelerin siz de müptelası olursunuz.

Önemli Not: Yukarıda da bahsettiğim gibi, internet hızla gelişiyor. Dolayısı ile bugün çok güzel ve faydalı olan bir site, değişik nedenlerle bir süre sonra güzelliğini ve populerliğini yitirebiliyor. O nedenle, burda bahsettiğim sitelere önerim, yazdığım tarih itibari ile geçerlidir. Şayet bir süre sonra, burda yazdığımdan farklı bir türe büründüğünü tespit ettiğiniz siteler olursa, lütfen bildiriniz. Gereğini yapalım.

Teşekkürler…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir