Başlangıç / İlginç Fobiler

İlginç Fobiler

Geçenlerde, insan fobileri ve korkuları ile ilgili bir şey takıldı kafama. Ben de araştırayım dedim. Araştırdıkça bir çok bilgi ile karşılaştım ve bunları sizlerle de paylaşmak istedim.

Her insanın belli başlı korkuları olabilir. Bunlar genelde yükseklik korkusu, ateş korkusu, uçak korkusu gibi çeşitlerle karşımıza gelir. Elbette insanın yaşayacağı korkular, sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunların dışında başka korku çeşitlerinden de bahsetmemiz mümkündür. Bu yazıyı esas yazma sebebim ise bilindik korkulardansa bilinmeyen korku çeşitlerini sizlere aktarmak. Belki de bu yazıyı okuduğunuz zaman sizde var olan ; fakat bugüne kadar dikkat etmediğiniz korkulardan haberdar olacaksınız. Bu tür korkular, genelde insanlar tarafından korku olarak algılanmaz ve anlık belirtiler olarak tanımlanır. Oysa insanın basit sandığı bazı ayrıntılar, insan yaşamı üzerinde oldukça etkilidir.

Korku çeşitlerinden biri olan Anemofobi, havadan kaynaklanan doğal olaylardan korkuyu ifade etmektedir. Kısaca aşırı rüzgar, fırtına, sis gibi olaylardan korkan insanlar, bu hastalık grubuna girerler. Her insan doğa olaylarına kendince tepki verir ; fakat bu hastalığa yakalanan kişiler, bu tür olaylar esnasında anormal tepkiler verirler. Özellikle aşırı bağırma, çığlık atma, ağlama ve bayılma gibi belirtilerinden bahsetmek söz konusudur.

Bugüne kadar birçok farklı ve ilginç korku çeşitleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Emin olun ki şimdi size sunacağım korku türünü daha önce duymadınız. Eğer duyan varsa da çok az bilgisi vardır dersem sanırım yanılmış sayılmam. Arakibutirofobi adı ile bilinen korku çeşidi, fıstık ezmesi yiyen kişinin, damağına yapışmasından korkması olarak tanımlanır. Böyle bir korku olur mu demeyin, çünkü var. Bu tür hastalar, fıstık ezmesi yiyemezler ve biri yediğinde bile tedirgin olurlar.

Yükseklik korkusunu hemen hemen her insan bilir ve insanların en sık yaşadığı korku çeşitleri arasında yer almaktadır ; fakat Anablefobi adı verilen korku türüne yakalanan kişiler, yukarıya bakmaktan korkarlar. Yanlış duymadınız, bu hastalığa daha doğrusu korkuya kapılan kişiler yukarıya bakamazlar. Baktıkları zaman ise tedirgin olurlar. Gökyüzüne bakmak dışında, kapalı alanda da yukarı bakmaktan çekinen bu ilginç kişiler, pek fazla yaygın değildirler.

Dünyada yaşanan ve insanları tedirgin eden en ilginç korkulardan birisi de Aritmofobi adı ile anılır. Bu korkuyu yaşayan kişiler aritmetikten yani sayılardan korkarlar. Sayılardan korkma sadece matematik ile sınırlı değildir. Bir sayı adını duyduğu zaman ya da yanında bir işlem yapıldığı zaman korkuya kapılan bu korkunun kurbanları, ilginç bir hastalığa sahip olduklarının elbette bilincindedirler. Özellikle son dönemlerde bu korkunun tedavisi mümkün hale gelmiştir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, çeşitli tedaviler sayesinde korkularından kolay bir şekilde kurtulabilirler.

Aulofobi , ise flüt ve benzeri nefesli araçlardan korkmayı ifade eder. Bu korkuyu yaşayan kişiler, flüt çalamazlar ve çaldıkları zaman nefessiz kalacaklarını düşünürler. Bu korkuyu hissettikleri zaman oldukça tedirgin olurlar, kalp atışlarında bir düzensizlik meydana gelir ve iletişim yavaş yavaş kopar. Bu tür kişiler, başkaları flüt çaldığı zaman da en az kendileri çalmış kadar tedirgin olurlar. Bu yüzden bu tür ortamlardan ve durumlardan kaçmaya çalışırlar.

Kentsel kökenli bir korku olan Batofobi hastaları ise yüksek binaların varlığından korkarlar. Bu korkuyu yaşamaları için binanın tepesinde olmalarına gerek yoktur. Yanlarından geçtikleri zaman bile bu korkuyu derinlemesine yaşarlar. Genelde bu tür hastalığı olan kişiler, gelişmiş ve sanayi anlamında yükselmiş kentlerde yaşamak istemezler. Daha çok köy, kasaba ve benzeri küçük yerleşim alanlarını tercih ederler.

Kötü şans adı verilen hissiyat da zaman zaman insanları bir takım korkulara sürükleyebilmektedir. Bu bağlamda size anlatabileceğim en ilginç korku türü Katoptrofobi ‘ dir. Bu korkuya kapılan kişiler, aynadan korkarlar ve onun kötü şans aracı olduğunu düşünürler. Bu yüzden ayna bulunan ortamlardan kaçınırlar. Bu kişiler, evlerinde de genelde ayna bulundurmazlar. Ayna korkusu, son dönemlerde tedavisi mümkün olan bir korku türüdür.

Hava koşulları ve yağış biçimleri de insanlar üzerinde bir hayli etkilidir. Bazı insanlar, yağıştan çok korkarlar. Özellikle geceleri uyurken bastıran yağış, insanları tedirgin eder ; fakat bu durum normaldir. Yani her insan aşırı yağıştan korkabilir. Bazen bu korku aşırıya dönüşebilir. Mesela kardan korkan kişiler bile vardır. Her ne kadar kar, bir çok insan için eğlence kaynağı olsa da bazı insanlar için de korku kaynağıdır. Kar korkusuna , Kionofobi de denmektedir.

İnsanları etkileyen ve korkularının oluşmasına neden olan bir diğer unsur ise renktir. Renklerden korkma rahatsızlığı Kromatofobi olarak tanımlanmaktadır.  Bu korkuya mensup kişiler, bazı renklere karşı antipati beslerler. Mesela kırmızı renge dayanamayan bir kişi kırmızıyı gördüğü zaman sinir krizi bile geçirebilir. Bu korku, ileri düzeylere ulaştığı zaman ciddi olumsuzluklar meydana getirebilir. Çünkü yaşam gereği sokağa çıktığımızda hemen hemen her rengi görürüz. Bu durumdan korunmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple, bu tür korkulara sahip kişiler, derhal bir uzmandan yardım almalıdır. Aksi taktirde ilerde daha önemli sorunlar meydana gelebilir. Bu durumda insan sağlığı da olumsuz etkilenmiş olur.

Korkular, cinsiyete, karaktere , çevreye ya da yaşa göre değişebilir. Şimdi size bahsedeceğim korku da genelde çocuklarda görülen bir korku türüdür. Klinofobi adı verilen bu korkuda kişiler, uyumaktan korkarlar. Bunun farklı farklı sebepleri olabilir. Çocuklar, genel olarak altına etmekten çekindiği için uyumaktan korkar. Yatağını ıslatacağı için korkan çocuk uyumaktan çekinir. Çocuk, bunu genelde ailesine anlatamaz. Çünkü kendisi de tam olarak bu korkunun farkında değildir. Burada temel görev anne ve babaya yani aile bireylerine düşmektedir. Anne ve baba, çocuklarının bu türde davranışlarını dikkatle gözlemlemelidir. Olası durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Yoksa bu durum ileri düzeye taşınır ve çocuğun sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Bu korkuyu yaşayan yetişkinler ise daha çok kabus görmekten korkarlar. Elbette çocuklar için de aynı sebebi uygun görebiliriz. Çocuklar da uyurken kabus görebilirler ve sonraki geceler uykudan korkabilirler. Bu korkunun tedavisi de mümkündür. Özellikle hipnoz adı verilen yöntemin oldukça kuvvetli bir etki yaptığı söylenir.

Bahsettiğim bu korkular, hayal ürünü ya da birer savsata değildir. Tamamı gerçektir ve insanların büyük bir kısmını etkisi altına almıştır. Burada anlattığım korkuların bazıları ya da tamamı size saçma gelebilir. Oysa insanlar yaşadıklarından kolay etkilenirler ve psikolojileri zarar görebilir. Bu durumda ne tür bir rahatsızlık geçirecekleri hiç belli olmaz. Eğer sizin de korkularınız varsa bunlardan kurtulmak için çaba harcamalı gerekirse doktora danışmalısınız.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir