Başlangıç / Fotoğraf ile Yer Tespiti

Fotoğraf ile Yer Tespiti

Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlemesiyle birlikte, yaşantımıza sağladığı kolaylıkların yanında, suç ve suçla mücadelede de büyük atılımlar gerçekleşiyor. Geçenlerde gözüme ilişen bir haber de tam bu noktada dikkat çekici.

Amerikan istihbarat uzmanları, öyle bir buluşa imza attılar ki hayrete düşmemek elde değil.

Elinizde sadece bir fotoğrafın olduğunu düşünün. Başka hiçbir delil yok. İşte geliştirilen bu bilgisayar sayesinde, fotoğrafın nerede çekildiği öğrenilebiliyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin yer verdiği habere göre uzmanlar, bu yeni sistemin uzak ve sarp bölgelerde saklanan teröristlerin yakalanmasında kullanılabileceğini belirterek, yeni teknolojiyle, sadece bilgisayarda taranan fotoğrafların birkaç saniye sonra çekildiği yeri anlamanın mümkün olduğunu açıkladılar. Bu şekilde terör saldırılarının önüne geçilebilecek. Verilen kayıplar en aza indirilebilecek.

İleri İstihbarat Araştırma Projeleri Dairesi (IARPA) tarafından geliştirilen fütüristik teknolojinin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer Amerikan istihbarat kuruluşları tarafından, hedeflenen teröristlerin yakalanmasında devrim niteliğinde olduğu söyleniyor.

Teknolojinin çıkış noktası Amerika olmasına rağmen, tüm dünya ülkelerinin yoğun bir talep göstereceğini söylememiz çok zor değil. Çekilen resimlerin, özellikle saniyeler içinde yerlerinin belli olması, istihbarat çalışmalarına kuşkusuz büyük fayda sağlayacaktır.

Ancak bu durumda, özellikle çapkın erkeklerinde dikkatli olması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü, özellikle teknoloji düşkünü ve bir o kadar da kıskanç bir partnere sahip çapkın erkekleri, ilerleyen zamanlarda zor günler bekliyor diyerek, komplo teorisi üretmeye başlamış olalım.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir