Başlangıç / Türkiye’de Dijital Dünya Devrimi ve Fırsat Siteleri

Türkiye’de Dijital Dünya Devrimi ve Fırsat Siteleri

Gelişen ekonomik sistemin en önemli zincirlerinden birisi olan e-ticaret, dünya genelinde yaygın biçimde kullanılmaya başlayalı beri, Türkiye’de üzerine düşen payı fazlasıyla gerçekleştirerek bu sektörde söz sahibi olmaya yönünde ilerliyor.
YemekSepeti, Gittigiyor, Grupanya, Markafoni, Trednyol, Şehirfırsatı, Limango, Grupfoni, Fırsatyağmuru, İdefix, Çiçeksepeti, Sahibinden derken sektörde küçük, orta ve dev bütçeli yatırımlar söz konusu olmaya başladı. Özel alışveriş paketleri sağlayan grupanya, markafoni, şehirfırsatı gibi web siteleri yeni bir dijital devrimin ilk atılımlarını Türkiye’de gerçekleştirdiler. Gittigidiyor’un hatırı sayılır hissesi online alışveriş devi eBay tarafından satın alındı, YemekSepeti girişimci ödülü alarak yurt dışında yatırım yapmaya başladı derken yerli ve yabancı yatırımcılar kolları sıvadı. Hal böyle olunca da 2010 yılı ciroları milyon dolarları buldu. Online ticarette Türkiye 2010 yılını 4 milyar 800 milyon lirayla kapattı. Bu dudak uçuklatan rakamın en büyük yüzdesi Türkiye e-ticaret devi Gittigidiyor.com’un elbette.

Yaratılan bu pazarın ilk isimleri günden güne büyümeye devam ederken yeni girişimcilerinde yatırımlarıyla bu kadrajda yer almaya çalışıyorlar. 100 – 200 bin dolarlarla pazara giren girişimciler 10 milyon dolarlık yatırımlarıyla dudak uçuklatacak ölçüde büyüyorlar. Günümüzün en yaygın olarak kullanılan ticaret sistemi e-ticaret’ in yakın tarihte ticaret yasasında da yer alarak zorunlu hale getirileceği şeklinde duyumlar alıyoruz. Bu süreçte kazanmak için en önemli ilke inovasyon yani yenilik. Farkınızı yaratırsanız kazanç elde edebilirsiniz.

Ancak; özellikle ülkemizde, bir sistem rağbet gördüğünde sektörün çoğunlukla o sisteme yöneldiğini söyleyebiliriz. Son günlerde bu tarz rağbet gören sistemlerin başında ise fırsat siteleri olarak tanımlayabileceğimiz internet siteleri gelmektedir.

Fırsat siteleri bir ürünün, bir hizmetin, bir gün için % 80 – % 90’lara varan oranlarda indirimle müşterilere sunulmasına yardımcı olmaktadır. Ülkemizde bu tarz sitelerin geçmişi çok uzak olmasa da sayıları oldukça fazla olmuştur. Sitelerin işletmelerle yaptıkları anlaşmalarla hem günün indirimini veren işletmeler kendi reklamını, hizmetlerinin tanıtımını yapmış oluyor hem de sistem kendisine belirli bir oranda gelir elde etmiş oluyor.

Kişi gün içerisinde gördüğü hizmeti veya ürünü sistemin anlaşmasına bağlı olarak belirli bir indirimle kredi kartıyla alabilmektedir. Kredi kartıyla satın almadan sonra sistemin size verdiği kodu işletmeye vererek ürünü alabilir veya hizmetten yararlanabilirsiniz. Fakat sistemi ilk defa kullanacak olan müşteriler için özellikle hizmet sektörü kafalarında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Kendilerinin kodu işletmeye vermeleri sonucu ucuza hizmet almalarının düşük kalitede veya ilgisizlikle dönebilme ihtimali kafalarında soru işaretleri oluşturmaktadır. Fakat bunun işletme açısından düşünüldüğünde böyle olmayacağı kolayca anlaşılmaktadır. İşletme genellikle bu fırsat kodları sayesinde kar etmeyi değil de reklam yaparak müşteri çekmeyi hedeflemektedir. Müşterinin hoşnut edilmesi gerektiği durumda ilgisiz davranılması ters olacaktır. Amaç daha sonrası için de kişiyi kazanmak olduğu için bu teori kolayca çürütülebilmektedir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir