Joomla Extranews Plug-in

joomla! extranews plug-inGelişen web ve internet  ile birlikte, web sitesi enflasyonu da hayli arttı. Önceleri sadece kişisel tatmin olarak yayın hayatını sürdüren web siteleri dahi, internetten para kazanma tekniklerinin gelişmesi ile birlikte trendlerini bu yöne doğru kaydırdılar. Tabii ki sırf para kazanma amaçlı açılan web sitelerini saymıyorum bile… (önemli not: bu gün itibari ile, 3 yıldır yayında olan burakveelif.com, para amacı güden bir site değildir. Dikkat etti iseniz, sitemde tek bir reklam bile bulunmuyor. Ancak sürekli gelişen trendlerle birlikte yarın ne olur bilemem 🙂 )

 

Bir internet sitesi için asıl önemli olan, ziyaretçiyi siteye çekebilmek ve gelen ziyaretçiyi mümkün olduğu kadar sitede tutabilmektir. Şöyle örnekleyecek olursak; binbir özen ve umutla açtığımız bir mağazamız olsun. Ancak hiçbir vitrin çalışması yapmadık diyelim. Bir şekilde mağazanıza gelen bir kişi, eğer vitrniniz olmazsa, başka ne tür ürünleriniz olduğu hakkında fikir sahibi olabilir mi? Elbette olamaz. Dolayısı ile gelir, alacağını alır ve gider. Mesela kışlık bir ayakkabı için mağazanıza gelen bir müşteri, diğer modelleri, abiye modelleri hatta yazlık modelleri görmezse onlarla ilgilenmez bile. Müşteri nazlıdır. Herşeyi ama herşeyi onun sormasına fırsat vermeden siz sunmalısınız.

Mağaza örneğinde olduğu gibi, web siteleri de aynen böyledir. Örneğin google dan, herhangi bir arama sonucu sitenize gelen ziyaretçiye, ilgisini çekebileceği içerikler sunmamız demek, sitemizde geçireceği süreyi artırabileceği gibi, sayfa gösterim sayısında da ciddi artışlara sebebiyet verecektir ki zaten amacımız budur.

Buraya kadar anlattıklarım, web siteleri için, genel manada anlatımdı. Şimdi ise, bu işlemi joomla! sitelerimizde kolay ve şık bir şekilde yapmamıza yarayan eklentiden bahsedeceğim.

Sitemde okuduğunuz her içeriğin altında, “Bunlarda İlginizi Çekebilir”, “Kategorideki Daha Yeni İçerikler” ve “Kategorideki Daha Eski İçerikler” başlıkları altında içerik listesini görmüşsünüzdür. Her bir içeriğin üzerine mause ile geldiğinizde de, mootools efekti ile birlikte, içeriğin ön izlemesini – hem de resimli olarak- görebiliyorsunuz.

Bu eklentiyi kullanmaya başladıktan sonra, sitemde geçirilen süre ve doğal olarak sayfa gösterim sayısının arttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Eklentimizin adı: Plugin extranews J1.5.x. Tamamen ücretsiz olan bu eklentiyi buradan >>> indirebilir ve  üreticisine bir teşekkür etmek adına buradan >>> oylayabilirsiniz.

Önyüz tarafını Türkçeleştirmek için aşağıdaki ifadeleri bir not defterine yazın.

LBL_NEWERNAME=Kategorideki Daha Yeni İçerikler:
LBL_OLDERNAME=Kategorideki Daha Eski İçerikler:
LBL_RELATEDNAME=Bunlarda İlginizi Çekebilir:
LBL_PREV_PAGE=<< Önceki Sayfa
LBL_NEXT_PAGE=Sonraki Sayfa >>

Daha sonra içeriğine yukarıdaki ifadeleri yazdığınız dosyayı “tr-TR.plg_content_extranews.ini” adıyla kaydedin ve ana dizinde  ../administrator/language/tr-TR/ klasörüne yükleyin. Tabii ki kaydederken, “ANSI” olan dil kodlamasını “utf-8” olarak değiştirmeyi unutmayın.

Umarım benim gördüğüm faydayı sizlerde görürsünüz. Başka bir tanıtım/anlatımda görüşmek dileği ile…

Saygılarımla

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir