Başlangıç / Nasıl Bir Gençlik Yetişiyor?

Nasıl Bir Gençlik Yetişiyor?

nasıl bir gençlik yetişiyor - serdar topçuBu yazımı kaleme almadan önce çok düşündüm. Ama çekinecek yada vurdumduymazlık yapılarak dile getirilmeyecek bir durum olamazdı bu.  Nasıl bir gençlik yetiştiğine kayıtsız kalamazdık. Öyle ya, yarının büyüklerinin, bilinçleri zayıf ve öz bilinçten yoksun olmalarına göz yumamazdık.

“Nasıl bir gençlik yetişiyor?” sorumun cevabını okuduğunuzda eminim sizlerde en az benim kadar  hayıflanacaksınız.

Milli değerlerinden kopuk bir gençlik yetişiyor..!

Kendisine bu haysiyetli kimliği kazandıran kişilerden, olaylardan habersiz, adeta gelip geçici hevesler ile gözleri kör edilmiş bir gençlik yetişiyor. Gözleri öyle kör olmuş ki, değerlerini geri kalmışlık olarak görüp, modernliği, batının o rezil insan hayatında, o rezil yaşamlarında arıyor.

Öyle bir batı sevdasının esiri olmuş bir gençlik yetişiyor ki.. Batıdan gelen her şey kabülü artık onun. İyisiyle,  kötüsüyle her şey kabülü… Yeter ki, kendi geleneğinden göreneğinden farklı olsun.

Kopuk gençliğe alkış tutup, beğenen bir çevre oluşuyor!

Batının bilmem nesini yapan genç beğeniliyor, alkış tutuluyor. Körü körüne özünden kopuluyor. Oysa ki bizim ne de güzel gelenek ve göreneklerimiz vardı. Bizim ne güzel alkış tuttuğumuz adetlerimiz vardı. Hepsi birer birer yok oluyor, hepsi birer birer hafızalardan siliniyor. Gizli güçlerin oyunu başarıyla ilerliyor…

Dilini kullanmaktan sıkılmış, kendine yabancı dillerden kelimeler seçen, yeni bir dil oluşturan gençlerimiz var!

Konuşmalar öyle bir hal aldı ki, cümlesine iki yabancı kelime katana daha şaşaalı gözle bakılıyor. İki yabancı kelime eden daha gelişmiş ve modern olarak algılanıyor. Türk Dili, sanki geri kalmışlığın bir göstergesiymiş gibi bilinç altına yerleştirilerek, olabildiğince dilde yozlaşma sağlanmaya çalışılıyor.

Falan lı, filan lı, süprizli, ohaa lı.. Anlamsız bir dil türetiliyor.

Atatürk’ü tanımayan, Nutuk nedir bilmeyen, marşını dahi ezbere okuyamayan bir nesil yetişiyor!

Atatürk’ü tanımayı, Atatürk’ü bilmeyi, o’nun memleketini, doğum tarihini, annesinin babasının adını bilmek zannedenler var. Atatürk’ün düşüncelerinden uzak, okuyarak, araştırarak öğrenmekten uzak, kulaktan dolma bilgilerle Atatürk’ü tanıyan, cahil bir nesil yetişiyor.

Kütüphanesinde Nutuk bulunmayan, Atasını merak erdemine kavuşamamış, meraksız ve bir nesil yetişiyor. Nutuk’un ne olduğunu bilmeyecek aciz bir nesil yetişiyor…

Serdar TOPCU

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir