Başlangıç / Horlama – Sleep Apne Sendromu

Horlama – Sleep Apne Sendromu

Horlama - Sleep Apne SendromuSon yılların yeni-yeni farkedilen hastalıklarından birisi de “Horlama-Sleep Apne Sendromu”.  Bu makalemde bu hastalığa değinmek istedim. Elbette bir doktor değilim ve olayı bir doktor kadar iyi tarif edemeyebilirim. Ancak Nasrettin Hocanın bir fıkrasında bahsettiği gibi; “eşşekten düşen biri” olarak yazıyorum. Şayet bir farkındalık oluşturarak, bahsedeceğim belirtileri olan kişileri doktora gitmeye ikna edebilirsem ne mutlu bana…

 

•    Sabahları (ne kadar uyursanız uyuyun) yorgun mu kalkıyorsunuz?
•    Özellikle boyun bölgenizde aşırı terleme mi var?
•    Uyandığınızda boğaz kuruluğu ve yine boğazınızda aşırı yanma mı var?
•    Gün içerisinde dikkatinizi toplayamıyor ve kitap okurken, ders çalışırken, araç kullanırken farkında olmadan uykuya mı dalıyorsunuz?
•    Aşırı sinirli ve endişeli misiniz?
•    Horlamalarınız kükreme boyutuna mı geçti?
•    Uykuda sık-sık nefesiniz mi duruyor?

O halde, bahsettiğimiz hastalıktan muzdarip olabilirsiniz. Ve yukarıda bahsettiğim belirtilerden bir çoğu sizde varsa şayet, vakit geçirmeden bir doktora (KBB) başvurmanızı öneririm. Zaten dediğim gibi, bu belirtiler sizde varsa bir uyku laboratuvarına sevkinizi yapacaktır.

Gelelim bu mevzunun sebeplerine ve sonuçlarına. En büyük sebeplerinden birisi kilo fazlalığı. Yani bu dertten muzdarip olup ta, bir miktar kilo vererek şikaytlerini minimum düzeye indirgeyen kişiler hayli fazla.

Bunun yanında, midede oluşan reflu sonucu, mide özsuyunun yemek borusu ve boğaza ulaşarak o bölgede tahribat yapaması, buna bağlı olarak da yumuşak damağın sarkması ve küçük dilin büyümesi de etkenlerde oldukça önemli yer tutmakta. Bademciklerin büyümesi veya genizde herhangi bir kitle olması (adonoid vegitasyon diyorlar galiba) da hastalığı tetikleyen etkenlerden.cpap cihazı kullanımı

Sebep ne olursa olsun bu hastalık, son derece ciddi, çoğu zaman önemsenmeyen ancak hayati sonuçları olan bir hastalıktır. Çok küçük tekniklerle (kilo vermek, ilaç tedavisi gibi) önüne geçilebileceği gibi ameliyattan başka çare olmadığı durumlar da olabiliyor. Hatta bazı durumlarda ameliyatta çözüm olmayabiliyor ve kişi cpap cihazı denen bir kompresörle yaşamak (uykularda) zorunda kalabiliyor. Ancak tabii bu farkına varılıp ta alınan önlemler. Farkına varılmadığı durumlarda da (maazallah) gece nefes durması sonucu ölümler meydana gelebiliyor ki, yurdumuzda uykuda ölümlerin büyük çoğunluğunun sebebinin bu hastalık olabileceği bildiriliyor.

Sonuç itibari ile, yukarıda bahsettiğim belirtilerden bir kısmına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, vakit geçirmeden bir doktora başvurmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir