Model Uçakta Geri Sürüklenme

Model Uçakta Geri SürüklenmeÇoğu model uçak severleri sürüklemenin ne olduğunu bilmezler. Sürükleme uçağın uçuşuna etki eden önemli bir faktördür ve bilinmesi gereklidir. Eğer yapacağınız uçak modelinin daha iyi uçmasını istiyorsanız, yapım işlemi sırasında sürüklemeyi azaltacak yöntemler uygulamalısınız.

Uçağınız havadayken geçen hava akımı uçağınızın gövdesine sürtünür ve öyle geçer. Bu sürtünme sırasında bir direnç oluşur. Bu dirence maruz kalan uçağın gövdesindeki çukurlar ve pürüzler uçağın düzgün uçmasına engel olurlar. Bundan dolayı uçağımızın gövdesi ne kadar düzgün ve pürüzsüz olursa o kadar iyi uçacaktır. Neler sürüklemeye sebep olur? Sürükleme nasıl giderilir? Gibi soruların cevabını bu makalede sizler ile paylaşacağım. Sürüklemenin uçağımız üzerindeki etkilerini tam olarak görebilmemiz için rüzgâr tüneline ihtiyaç vardır. Fakat uçağımızı rüzgâr tünelinde deneme gibi bir şansımız olmayacağı için biz daha önceden denenerek elde edilmiş verilerden yararlanacağız.  4 farklı sürüklenme çeşidi vardır. Bunlar; şekil sürüklenmesi, kesit alanı, yüzey sürtünmesi ve karışma sürtünmesidir.

Kesit alanı ile ilgili olan sürtünmeleri gidermek oldukça basittir. Yan yüzeylerin büyüklüğüne bağlı olarak o kadar fazla hava geçecek dolayısıyla sürtünme o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden uçağımızın gövdesini mümkün olduğunca ince yapmalıyız.

Şekil sürüklenmesinde ise bir yüzeyde hareket halindeyken en az sürüklenmeyi oluşturacak şekilden bahsetmemiz gerekmektedir. Uçağın yüzeyindeki her parçanın simetrisinin tam olması gerekmektedir. Yani uçağın üzerindeki hücum kenarlarının yüzeyinin düzgün olması lazımdır. Aslında asıl amaç her iki kanada değen havanın türbülans yaratmasını engellemektir.

Diğer bir konu ise yüzey sürtünmesidir. Uçağınızın yüzeyi ne kadar düzgün ise o kadar az sürüklenme yaratır. Kaplama yapılırken uçağın arkadan öne doğru kaplanması yüzey sürtünmesi azaltan bir yöntemdir.

Gövde ve kanatların birleştirdiği yerler doldurularak bu yerlere kavis verilir. Bu uygulama ile karışma sürüklenmesi giderilmiş olur.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir