Başlangıç / Başarının Formülü Nedir?

Başarının Formülü Nedir?

başarının sırrıToplumda belli bir eser bırakmış yada yaptığı işte ‘en’ olmuş insanlar genelde “başarılı” olarak nitelendirilir.  Her toplumda başarılı insanların çabalarını görmezden gelmek için yapılan bazı yakıştırmalar vardır. Örneğin Amerika kıtasında başarılı insanlara “tanrının kutsadığı muhteşem varlıklar” denirken Avrupa’da ‘şanslı kişi” anlamına gelen “lucky man” cümlesi kullanılır. Yurdumuzda ise belli bir dalda belli bir başarıyı yakalamış kişilere entelektüel çevrelerde “yetenekli” yakıştırması yapılır. Ülkemizde sözüm ona “aydın” çevreden kahvehanelere doğru inildiğinde “yetenekli” ibaresini mumla aratacak olan “Allah yürü ya kulum demiş be abi” cümlesi ile başarıya giden yolda onca harcanmış emeğe resmen küfür edilmektedir. Zira bu cümleyi söyleyenlere – cümleyi sarf edenlere göre – “Allah; dur ya kulum” demiştir. Tüm din ve tasavvuf uzmanlarının var olan bütün dinler üzerinde yıllardır yaptığı araştırma sonucu yaratıcının bugüne kadar herhangi bir kimseye “dur” dediği saptanamamıştır.

Aslında başarı dediğiniz şey; çok basit bir formülün uygulanması ile rahat bir şekilde zeka özrü olan birinin bile  ulaşabileceği bir kavramdır. Gerçekten abartmıyorum. Hemen her insan, eğer isterse birazdan açıklayacağım bu basit formülle her alanda başarılı olabilir.

Uygun Koşullar Altında Yeteri Kadar Olumlu Düşün ve Yeteri Kadar Dene

Başlığı okudun mu bilmiyorum ama aslında o sihirli formülü dayanamayıp başlıkta dile getirdiğimden ötürü pişmanım. Zira yazının geri kalanını sana nasıl okutacağım bilmiyorum. 🙂  Şaka bir yana hiç deneyimin olmayan bir konuda dahi uygun koşullar altında yeteri kadar olumlu düşünüp yeteri kadar denedin mi başarmaman için bir neden yoktur. Önemli olan başarı yolundaki engin dağların zirvesine çıktıkça  nefesinin kesilip vazgeçmene müsaade etmemendir.

Ne kadar yeteneksiz olursan ol “Para kazanmayı başaracağım” telkini ile azmeder ve yeteri kadar çalışırsan belki zengin olamazsın ama mutlaka karnını doyuracak kadar para kazanmayı başarırsın. Dünyanın herhangi bir yerinde zemini yeteri kadar “bu suyu mutlaka çıkaracağım” düşüncesi ile  kazarsan er yada geç suya ulaşmayı başarırsın. “Ne olursa olsun fazla kilolarımdan kurtulacağım” inancı ile bildiğin tüm uzmanları teker teker deneyip, verdikleri tüm önerileri yerine getirirsen mutlaka kilo verirsin. (Çevremde kilo veren ve veremeyen kişiler mevcut. Azmedenler kilo vermiş fakat veremeyenler “kilo bana yakışıyor, ben kilomla mutluyum” gibi bahanelere sığımışlardır… 🙂 )

Örneğin ben, daha 3-4 yıl öncesine kadar, bilgisayar konusuna tamami ile uzakken, şimdi okuduğunuz bu sitenin sahibiyim. Dahası, site sahibi olmayı amaçlayan kişilere yol göstermeye çalışıyorum. Bilmem anlatabildim mi?

Unutma; BAŞARI = YETERİ KADAR OLUMLU DÜŞÜNME + YETERİ KADAR DENEME

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir