Yumurtasız Terbiye Nasıl Yapılır?

yumurtasiz terbiyeTürk Dil Kurumu Sözlüğünde “eti, pişirmeden önce çeşitli baharatlar, yağ, salça ve benzeri şeyler içinde bir süre bekletme” gibi bir tanıma sahip olan “terbiye etme”, terbiye edilecek olan bir çocuk olduğunda “nerede ve nasıl davranacağını öğretme” tanımı ile aynı sözlükte yer alır.

“Bırakınız yapsın”, “çocuğun ayıbı olmaz”, ”aman sende abartma, şimdi yapmayacakta ne zaman yapacak?” , “daha küçük o” gibi söylemlerle terbiye edilmekten uzaklaştırılacak olan çocuk, ilerde telafisi mümkün olmayacak birçok vukuatın başrol oyuncusu olabilir.

Hayır Demeyi Alışkanlık Edinin

Bir insanın hayatta duyduğu “evet” sayılarının toplamı, duyduğu “hayır” sayılarının toplamının yarısı bile değildir. Siz ona “hayır” demeseniz de birileri ömrü boyu bu kelimeyi defalarca dile getirecektir. Onun için hayırlı olanı yapın ve hangi yaşta olursa olsun yaptığı her şeye göz yummayın.

Sınırlarını Belli Edin

Hayattaki her faaliyetin bir “haddi ve hududu” olduğunu unutmayın. Çocuklarınıza da bu sınırları öğretin. Evin içinde oynadığı alandan, kimden şeker alabileceğine; yabancılara karşı sergilemesi gereken tavırdan, misafirliğe giden evlerde nasıl davranılacağına kadar her türlü konudaki sınırlarını çizin. Bu sınırları kendinizde dahil olmak üzere kimseye çiğnetmeyin. Zira uyulması gereken kurallar her yaşta karşı karşıya gelinecek bir durumdur.

Oyuncaklarla Oynamasını Sağlayın

Mutfaktaki tencerenin, cepteki cüzdanın, oturma odasındaki sehpanın, banyodaki deterjanın bir oyun gereci olmadığını anlatın. Hatta anlatmakla kalmayın, bu davranışların önüne geçin. Oyunun sadece oyuncaklar ile oynanacağını kavramasını sağlayın.

Bırakın Mikrop Kapsın, Dokunmayın Üşüsün

Öncelikle dünyadaki ilk ve tek çocuğun size ait olduğu hissini terk edin. Çocuğun toprakla oynamasına, üstünü kirletmesine, kardan adam yapmasına müsaade edin. Edin ki bağışıklık sistemi gelişsin ve buluttan kaptığı nemden ötürü yataklara düşmesin. Tabi bu işin cılkını da çıkartmayın.

Kişisel Temizliğini Yapmayı Öğretin

Yemek yemeden evvel el yıkanacağını, yemekten sonra diş fırçalanacağını, yatmadan evvel ayak yıkanacağını, banyo yapmanın külfet olmadığını öğretin. Zira sizden sonra hayatına dahil olacak ev, okul, yurt arkadaşları ve eşi, sizin kadar anlayışlı olmayabilir.

Her İstediği Şeyin Alınmasının Mümkün Olmadığını Öğretin

İhtiyaçlar sınırlıdır ama istekler bitmez. Evi olan daha genişini, arabası olan daha konforlusunu, kıyafeti olan modaya uygun olanını ister durur. Bazıları da bu istekleri gerçekleşmediği için bunalıma girer. Çocuğunuzun şikayet, tatminsizlik ve depresyonlardan ibaret bir hayatı olmasını istemiyorsanız ona “imkan” denilen olguyu anlatın.

Küçük Olduğuna Aldanmayın, O’na Sorumluluk Verin

Çevrenize baktığınız zaman gördüğünüz kişilerin bir kısmı sorumluluk, diğer kıs “sorunluluk” sahibidir. Küçük yaşlardan itibaren sorumlu olma duygusu verilmemiş olan birey, bir müddet sonra “sorunlu” olur. Bu sebepten ötürü, ufaklığa yapabileceği irili – ufaklı görevler verin. Bu çiçeklerin sulanması, oyuncakların toparlanması, yemek tabağının mutfağa götürülmesi şeklinde olabilir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir