Başlangıç / Çaya Kaç Şeker Cahit Usta?

Çaya Kaç Şeker Cahit Usta?

cahit-berkay-serdar-ortacDaha evvel sitemde yer verdiğim “Çaya Kaç Şeker” isimli şiiri yıllardır Can Ustanın zannetmiştik. Ve sitemde de o hali ile yayında idi.. Sağolsun, bu güzel şiirin gerçek yazarı, Elif Hn uyardılar. Uyarı mesajı geldiğinde, dışarıdaydım ve ilk anda dikkate almadım. 3. yıldır bir çok kez bu tarz olayla karşılaştım ve hiç birisinin aslı çıkmadı. Ancak bu kez, ufak bir araştırma yaptığımda, uyarının gerçek olduğunu anladım. Bu durum karşısında hem utandım, hem de bir çok büyük ustanın aynı hataya düşmüş olduğunu gördüğümde bir nebze de olsa rahatladım.

Ancak konu ile ilgili, zaman içerisinde değişik gelişmeler oldu ve maalesef bundan en çok etkilenen de bu güzel eserin gerçek sahibi Elif Hanım oldu. Ve internet ortamında bir çok platformda hala daha Can Usta’ nın adı ile yayınlanmakta.

Ben de; nacizane emeğe saygı ve zaman zaman siteme misafir ettiğim Elif Şebnem AKAL Hanımefendi’ ye uafak ta olsa bir teşekkür etmek adına, “anazaa.com” da yayınlanan, konu ile ilgili makaleyi sizlerle paylaşmak istedim…

Saygılarımla…. burakveelif

-Aşağıdaki metin ananzaa.com’ dan alıntıdır-

Kimsenin itiraz edemediği sanatçılar vardır. Hep bi saygı duyulma zorunluluğu yaratırlar.

– Bulutsuzluk Özlemi mi? Ooo baba, Bulutsuzluk Özlemi iyidir ya.. Sözlerimi geri alamam falan.. Moğollar mı? Hala efsane abi adamlar.

Baba iyidir ya.. Evet ama o kadar işte.. Cafede, barda çaldığı zaman şarkı girişinde bi sessizlik olur bu tür şarkılarda. Tek artısı da budur zannımca. Dıravdan girizgahı geçtikten sonra asıl kafama takılan olayı anlatayım. Cahit Berkay’ a karşı çıkıyorum bugün. Az önce bahsettiğim o “ön ilikleme” tavrından sıyrılarak bi kaç kelam etmek istiyorum kendisine. Haddim olarak hem de.

Uzun zamandır dikkat ediyorum, Cahit Berkay’ da sürekli bir Serdar Ortaç’ a giydirme çabaları var. Sevmiyorum arkadaş bu tavrı. Bu eylemlerin içinde bulunanların eleştirdiği kişiyi değil de kendisini küçülttüğüne inanırım. Usta senin işin ne Serdar Ortaç’ la neden onun üzerine basarak, kendi konumunu belli etme çabasındasın? Neden bu kadar ucuz işler peşindesin? Nerde denk gelirse konserde, röportajda, televizyonda adama laf sokuyorsun. Serdar da Serdar. Hürmetten falan kimse söylemiyor sana galiba ama o Serdar da olacak, Demet te olacak, Ceylan da olacak, sen de olacaksın. Onlar da olacak ki senin yaptığının müziğin farkını anlayalım, hepsi var ki, daha önce de benzerleri oldu ki sen bu ülkede Cahit Berkay oldun. Evet Cahit Berkay oldun ama dediğim gibi ne yazık ki sadece bu ülkede oldun. Çünkü vizyonun bu kadarmış. Hatta internette bulduğun “Çaya kaç şeker” adlı şiiri araştırmadan, soruşturmadan Can Yücel şiiri diye besteleyip, albümüne alacak kadar ciddi(!) çalışıyormuşsun. Son 10 senenin en büyük sazan.avi’ na yakalandın. O yüzden herkes kendi işine baksın. Sana ne adamın yaptığı müzikten? Tek tip mi olsun herkes, rock mu dinlensin sadece? Tek sen ve senin gibiler mi sevilsin bu ülkede? Nerde o senin özgürlükçü bakışın? Bırak allah aşkına gözümde Seyyal Taner kadar kıymetin kalmadı. Ona da laflar hazırladım ama yeri değil şimdi.

Baya eski bir mevzuu ama bilmeyenler için Elif Şebnem Akal’ ın yazmış olduğu bahsi geçen şiir.

Yalnızlığa dayanırım da, bir başınalığa asla.
Yaşlanmak hoş değil öyle duvarlara baka baka
Bir dost göz arayışıyla.
Saat tıkırtısıyla…
Korkmam, geçinip gideriz biz mutlulukla.
Ama ‘’Günün aydın, akşamın iyi olsun’’ diyen biri olmalı.
Bir telefon sesi çalmalı ara sırada olsa kulağımda
Yoksa, zor değil, hiç zor değil, demli çayı bardakta karıştırıp,
Bir başına yudumlamak doyasıya.
Ama ‘’Çaya kaç şeker alırsın?’’
Diye sormalı ya ara sıra..

Sen Serdar Ortaç’ a çemkirirken bak yaşıtların neler yapıyor Cahit usta.

{youtube}OwqyyDD82Dc{/youtube}

-ananzaa.com’ dan alıntıdır-

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Avniye Egemen EROĞLU – Yamaçlar / Kırmızı

Yıllardır tanıdığım; iyi bir mühendis, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir