Askerlik

5 Nisan kararlarının bize vurduğu darbeden sonra, birazda Paşanın emir subayının telkini ile beraber, bir arkadaşımızla Asker e gitmeye karar verdik. Tabi bu kararı hemen değil, bir süre oyalandıktan sonra verdik.

Biz bu kararı verdiğimizde aylardan Eylül idi. Askerlik şubelerine gidip tecil işlemini bozdurmak istedik. Bize verdikleri cevap ancak bir sonraki yık Kasım döneminde askere alınabileceğimiz şeklinde idi. Fakat biz bir an önce Askere gidip, bu bekleme sürecinde en azından bu vazifeyi aradan çıkarmak istiyorduk.

 

Askerlik şubesinde bir asker görevli, Ankaradaki ASAL’ a gittiğimiz takdirde bu işlemin biraz daha erken olabileceğini fısıldayınca biz de ailelerimizin onayı ile Ekim ayında Ankaranın yolunu tuttuk. Evraklarımızı ASAL’ daki görevliye teslim edip “ne zaman askere gidebileceğimizi” sorduğumuzda aldığımız cevap ile dumur olduk. Hemen 1 ay sonra asker olacağımızı söylüyordu.

Sonuç itibari ile bir ay sonra celblerimiz askerlik şubelerimize gelmişti. Büyük bir tesadüf eseri, ikimiz de Amasya’ ya düşmüştük. Ancak Askerlik şubelerimiz farklı olduğu için ben bir gün önce gidecektim. Zaten bu durum da dağıtımda yollarımızın ayrılmasına sebep oldu.

Askerlik ile ilgili ayrıntılar, bir başka yazı konusu. Kaldı ki, Türk toplumunun bir özelliği: “Askerlik anısı bitmez!” 28 gün paralı askerlik yapanlar dahi, en az 28 yıllık anı anlattığı bu konuda, 550 gün askerlik yapmış birisi olarak bu kadar kısa keseceğim elbetteki düşünülemez…

Diğer yazılarda görüşmek üzere….

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Ankara

Herne kadar doğma büyüme Eskişehirli olsam da, aslen Ankaranın Polatlı ilçesine kayıtlıyım. Babam iş dolayısı …

4 yorum

 1. nişanlımın usta birliği amasya merkez askerlik şubeye çıktı. şu an onbaşı olarak gitti oraya kısa dönem. nasıl bir yer biliyor musunuz??

 2. nişanlımın usta birliği amasya merkez askerlik şubeye çıktı. şu an onbaşı olarak gitti oraya kısa dönem. nasıl bir yer biliyor musunuz??

 3. merhabalar sn@ özlem, öncelikle hayırlı teskereler dilerim.
  Ben Amasya da 16-17 yıl önce bulundum. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Amasya küçük ve şirin bir Anadolu kenti. Halkı ise son derece sıcak ve Askeri seven bir halk. Bu bağlamda zorluk çekeceğini sanmıyorum. Zaten sayılı gün de çabuk geçer.
  Bir an evvel kavuşmanızı ve vuslata ermenizi temenni ederim.

 4. merhabalar sn@ özlem, öncelikle hayırlı teskereler dilerim.
  Ben Amasya da 16-17 yıl önce bulundum. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Amasya küçük ve şirin bir Anadolu kenti. Halkı ise son derece sıcak ve Askeri seven bir halk. Bu bağlamda zorluk çekeceğini sanmıyorum. Zaten sayılı gün de çabuk geçer.
  Bir an evvel kavuşmanızı ve vuslata ermenizi temenni ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir