Eskişehir

Bakmayın isminde “Eski” lafı geçtiğine.. Şuan itibari ile Türkiyenin en modern şehridir dersem, inanın çok da abartmış olmam. Tabii bu durum şuan için geçerli, benim çocukluğumun geçtiği yılları kapsamıyor. Çünkü o yıllarda çamur kanıksadığımız bir olay ve hatta oyun materyalimizdi diyebilirim. Bu durum her ne kadar bizim hoşumuza gitse de, annelerimizin hoşuna gideceğini zannetmiyorum. Teknolojik şartların bugünkü gibi olmadığı bir ortamda, yani çamaşırı elde yıkayıp, binbir zorlukla ütülediğiniz kıyafeti çocuğunuza giydiriyorsunuz ve bir süre sonra sırtına kadar çamur, ayakkabıların içi vıcık – vıcık su olmuş, ondan da önemlisi elleri ve ayakları gerek sudan, gerekse de soğuktan buruşmuş, tir-tir titreyerek karşınıza çıkıyor. Ne hissederdiniz?

 

Bir yağmur yağıyor, inanın sokaklar tamami ile su ile kaplandığından karşıdan karşıya geçmek dahi pek olası değil. Fakat insanımız bu duruma da kendisine göre çareler geliştirmiş. Kömürün içinden çıkan taşlardan düzgün olanları veya sağdan soldan bulunan “yüksek ve düzgün” taşlar toplanarak bahçe kapısı civarına istiflenir, bir yağmur vukuunda hemen yola aralıklarla dizilerek ulaşım sağlanırdı, daha doğrusu türlü cambazlıklarla ulaşım sağlanmaya çalışılırdı.

Bunun yanında iklim de oldukça sert, soğuğu ve ayazı meşhurdur. İşte böylesine bir soğukta, tek bir odada yaktığınız soba ile ısınmaya çalışırken, çeşmelerden akan suların donması ile susuzluk yaşanmasına rağmen, hala: “acaba o zamanlar daha mutluydu insanlar?” demekten kendimi alamıyorum.

Sürecek…

 

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Ankara

Herne kadar doğma büyüme Eskişehirli olsam da, aslen Ankaranın Polatlı ilçesine kayıtlıyım. Babam iş dolayısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir