Başlangıç / Hakkımda / Duyuru/Mesaj / Joomla! 2.5 ile Yeniden Merhaba..!

Joomla! 2.5 ile Yeniden Merhaba..!

burakveelif.com - joomla 2.5Merhaba,

Bildiğiniz gibi, yaklaşık 3,5 yıldır iyi kötü herşeyimi paylaştığım “Kişisel Blog”um burakveelif.com’ u, joomla! altyapısını kullanarak hazırlamıştım.

Çıkışı hemen hemen, bu sitenin kuruluş zamanına denk gelen joomla! 1.5.x serisi, geçen bu süre zarfında tam 25 kez güncellenerek 1.5.25 sürümüne ulaştı. Tabii bu arada 1.6 alfa, beta ve nihayetinde kararlı sürümün ardından, bu sefer de 1.7 alfa, beta ve kararlı sürüm haberi geldi. Bu arada en kararlı sürüm olan 1.5’e de destek devam ediyordu. O nedenle site altyapısını yükseltmeyi düşünmedim.

Ancak 2.5 sürümü yayınlandıktan ve 1.5 desteğinin sona ereceği açıklandıktan sonra, kararlı son sürüm olan joomla! 2.5.1’ e geçmek bir anlamda vacip oldu diyebilirim… Tabii bu kararımda, eklenti üreticilerinin 2.5 uyumlu eklentilerini görücüye çıkarması da etkili oldu.

Alıştığım ve zaman zaman kah sevindiren, kah üzen 1.5.25’ den 2.5.1 e geçişin kolay olduğunu söyleyemem. Elbette geçiş hikayesini; dahası karşılaştığım sorunlar ve uyguladığım çözümleri sizlerle yakın zamanda paylaşacağım. Zira bu sorunların hemen hepsi ayrı makale konusu. Ancak ana hatları ile bakacak olursak:

   1.    Öncelikle jupgrade bileşenini ilk yüklediğimde çalıştıramadım. Bu benim şevkimi kırmakla beraber, yükseltmeyi de bir süre geciktirdi.

   2.    Daha sonra, yorumlar için kullandığım jcomments database’ inin güncellenmediğini gördüm. Yeni ve uyumlu sürümünü kurduğum jcomments bileşeni, yeni yorumlar için hazırdı ancak veritabanındaki 200 küsur yorumdan da vazgeçmem düşünülemezdi.

   3.    Eski yorumları bir şekilde aktardıktan sonra farkettim ki, başka içeriğin yorumları daha başka içerikte çıkıyordu.

   4.    Yukarıda bahsettiğim durum, başka bir hatayı keşfetmeme sebep oldu. Eski sitedeki içerik id leri ile, yeni sitedeki içerik id leri farklıydı. Bu daha önemli bir sorundu. Zira, arama motorlarında yer alan yaklaşık 10000 index in bir anda heba olması anlamını taşıyordu.

   5.    Vazgeçilmezlerim arasında yer alan, extranews plugin i, maalesef 2.5 uyumlu değildi.

   6.    Tema işlevlerinden bir kısmı çalışmıyordu… Vs, vs diye, liste uzayıp gidiyor…

Sonuç itibari ile yukarıda bahsettiğim hemen hemen tüm sorunları br şekilde aşıp, siteyi bu hale getirdim. Eski görselliğinden biraz farklı oldu ancak içime sindi diyebilirim. Umarım sizler de beğenirsiniz…

Joomla! 2.5 ile yeniden “Merhaba” diyor, sitem de hoş vakit geçirmenizi diliyorum…

Saygılarımla

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Yeni Tasarımla Merhaba

Yaklaşık 10. Yılına girdiğim blog yazarlığında, yepyeni bir tasarım ile tekrar karşınızdayım. Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir