Sevgililer Günü Kutlu Olsun

sevgililer-gunu

Malumunuz üzere, sevgililer günü 14 Şubat’ta dünyada birçok ülkede ve Türkiye’de kutlanıyor. Haftalar hatta aylar öncesinden sevgililer günü hediyesi almak için hediye arayışı başlıyor ve bu durum çoğu zaman da kişinin üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturuyor. 

Sevgililer o gün birlikte oluyor ve birbirine sevgilerini sözcüklerle yeniden anlatırken alınan hediyeler de sunuluyor. Kutlamalar için restaurant, kafe bar, otel gibi o güne özel aşk temalı, müzikli, program yapan, mekanlar seçildiği gibi birlikte evde kutlama, konsere gitme, seyahate çıkma da kişilerin tercih ettiği kutlamalar arasında yer alıyor. Aşkı simgeleyen kırmızı renkli objelerle mekanlar, evler süsleniyor. 

Konu hakkında böyle bir girişle birlikte yorumuma geçmeden önce, Sevgililer Gününün Tarihçesine kısaca bir göz atalım, ne dersiniz?

Sevgililer Gününün Tarihçesi:

Coşkuyla kutlanılan sevgililer gününün öyküsü Eski Roma dönemine dayanıyor. Duygulu, hüzünlü öykü yüzyıllardır anlatılıyor. Roma İmparatorluğu döneminde savaş zamanlarında evli askerlerin ailelerini, bekar erkeklerin sevgililerini bırakıp savaşa gitmek istememeleri nedeniyle Roma İmparatoru 2. Claudius tarafından evlilikler yasaklanmış. Ancak Papaz Aziz Valentine ve Aziz Marius’a ters gelen bu yasaklama, yasaklara uymamalarına neden olmuş.  Gizli olarak nikah yapmaya, sevgilileri kavuşturmaya devam etmişler. Ancak olay duyulduğunda tutuklanan Papaz Aziz Valentine 14 Şubat’ta sopa ile dövülerek öldürülmüş. Valentine’nin ölümünden 226 yıl sonra Papa Gelasius tarafından Aziz Valentine’nin ölüm günü sevgililer günü olarak ilan edilerek Valentine onurlandırılmış.  1800 lü yıllarda Amerika’da ilk sevgililer günü kutlaması, bir kişinin sevgilisine sevgililer günü kutlama kartı gönderilmesi ile başlamış ve zaman içerisinde dünyaya yayılmış. 

Antik Yunan takviminde de 14 Şubat’ı da kapsayan aya Gamelyon ayı denilmiş ve Zeus ve Hera’nın kutsal evliliğine adanmış.  

Kısa tarihçeye baktıktan sonra gelelim şahsi yorumuma: 

Günümüzde sevgililer günü kutlamalarının ticari boyutu da bulunuyor maalesef. Hatta diyebilirimki; gitgide salt ticari boyut düşünülmeye başlanıyor. Sevgililer arasında hediye alınmasında, hediye seçiminde gizli bir rekabet göze çarpıyor. Hediyeler bazı sevgililer tarafından ne yazık ki maddi değeri ile ölçülüyor. Sevgiye, aşka fiyat biçilemez olmasına rağmen pahalı hediye beklentisi yaşanıyor. Bu nedenle de firmalar sevgililer gününe özel  tasarımları olan ve küçümsenemeyecek rakamlarda olan pahalı hediyeleri satışa sunuyor. 

Sevgililer günü kutlamalarında iki sevgilinin bir araya gelmesi, hoşça vakit geçirmesi, uzakta olup gelemeyen sevgililerin araması, güzel sözlerle kutlaması yeterli değilmidir ki? Hediye hatırlanmak için verilmektedir ve bir kitap, bir çiçek, bir kalem de hatırlatacağına göre hediyenin maddi değerini düşünmek anlamsız olmaktadır.  Zira bana göre AŞK’ın maddesel anlamda bir değeri yoktur. Ve aşk (buna mukabil sevgiililik) öyle bir güne sığdırılacak bir olgu da değildir.

Vesile ile, tüm okurlarımın 14 Şubat Sevgililer Gününü kutlarım.

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Yeni Tasarımla Merhaba

Yaklaşık 10. Yılına girdiğim blog yazarlığında, yepyeni bir tasarım ile tekrar karşınızdayım. Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir