Başlangıç / Hakkımda / Duyuru/Mesaj / burakveelif.com Artık SSL Sertifikalı ve Daha Güvenli

burakveelif.com Artık SSL Sertifikalı ve Daha Güvenli

ssl-sertifikası

Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır yayın hayatında olan burakveelif.com SSL sertifikası aldı ve artık daha güvenilir. Bu durumu; tarayıcıya yazdığınız giriş protokolündeki “yeşil” https://  diziminden görebilirsiniz.

Peki Nedir Bu SSL ?

SSL kısaca, Secure Socket Layer kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir terimdir. Yani  web sitesinin barındığı fiziksel server ile  bu web sitesini ziyaret eden kişilerin (yani sizlerin) veri alış-verişi esnasında, bu verilerin şifrelenerek yapılması anlamına gelen bir işlemdir.

Dolayısı ile işlem ve site güvenliği bu algoritma tarafından şifreleme sistemi ile korunmaktadır.

Ancak; bildiğiniz üzere sitemin tek gelir kaynağı yayınladığım reklamlar ve bu reklamları şifrelememiz yayıncı politikaları gereği hem yasak hem de olanaksız. Hal böyle olunca, tarayıcılarda bazı handikaplar ortaya çıkıyor. Şöyle ki;

Google Chrome

chrome1Tarayıcı satırının hemen sağ tarafında küçük bir kalkan işareti çıkıyor ve üzerine tıkladığınızda ise; “Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklardan komut dosyaları yüklemeye çalışıyor” tarzı bir uyarı çıkıyor.chrome2

Hemen belirtmeliyim ki; bu uyarı SSL sertifikası bulunan ve https:// protokolünü kullanarak reklam yayınlayan (google adsense) gibi hemen her sitenin sorunudur.

Dolayısı ile endişelenecek bir durum yoktur.

Mozilla Firefox

firefox1Bu kez tarayıcı adres satırının hemen solunda kilitli uyarı simgesi beliriyor ve altında da “Bağlantı güvenli değil, Bu sayfanın bazı kısımları (örneğin resimler)güvenli değil.” uyarısı çıkıyor. Yanında beliren “sağ ok” simgesine tıkladığınızda ise biraz daha firefox2detay veriyor ve “Bağlantınız size özel değil ve bu siteyle paylaştığınız bilgiler başkaları tarafından görülebilir” uyarısı geliyor.

Tekrar belirtmem de fayda var; her hangi bir güvensizlik söz konusu değil.

Zaten SSL sertifikası “para ile satılan” bir sertifika ve firefox3sitenizin güvenli olmaması durumunda bu özellik çalışmaz.

O halde ne yapmalıyım ?

Bu uyarıların gelmesi tarayıcı üzerinden engellenebilir ancak konu dışı bir durum olacağı için bu da başka bir makale konusu olsun.

Not: Diğer tarayıcıları inceleme fırsatım olmadı. İnternette bazı tarayıcıların bu tarz bir uyarı göstermediği şeklinde bilgiler var ancak, kendim deneyimlemediğim bir bilgiyi paylaşmayı uygun bulmadım.

Görüşmek üzere…

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

10 Kasım 2016

  “10 Kasım 1938’den bugüne seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir