Başlangıç / Havacılık / Yazılar / Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 1. Bölüm

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 1. Bölüm

havacilik tarihi

Uçmak eski uygarlıklardan itibaren insanların ilgisini çekmiştir. İnsanda uçma isteğinin eski çağlarda da yoğun  bir  duygu olduğu yapılan arkeolojik kazılardaki duvar resimlerinde karşımıza çıkmaktadır.

 Uçuş tarihi; Bilinen tarihe baktığımızda uçma ile ilgili akla gelen ilk isim Leonardo Da Vinci’dir.  Göklerde uçabilme düşüncesi resmi olarak 1800’lü yılların sonlarında 1900’lü yılların başlarında defalarca denenmiştir.  Her ne kadar Wright kardeşler bir araçla uçabilen ilk isimler olarak bilinse de  aslında  Wright kardeşler’in  ilk defa motorlu bir uçakla ve daha önce zaten uçma deneyimi yaşanmış olan uçakların kanatlarında yaptıkları yenilik çalışmalarıyla isimlerini  tarihe yazdırmış olmaları es geçilmemesi gereken bir konudur. Tarihte uçakla ilk başarılı uçuş 1874’de Felix du Temple ve kardeşi M. Luis tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra  posta uçuşları başlamıştır. Aslında ilk uçuş denemeleri bugün çok basit gördüğümüz balonların yerden yükselip bir süre havada kalması ve başarılı bir şekilde yere iniş sağlamasını başarmak için harcanan emek, zaman ve enerji çalışmalarını içermektedir. Daha sonra balonlar kumanda edilebilir olunca insanın uçma isteği değişti. Once balonlara pervane takıldı sonra planörlerle uçuş denemeleri başladı ve bütün bunlardan sonra pervaneli uçabilen uçaklarla uçuş denemeleri  yapıldı. Artık günümüzde uzay asansörleri ve uzaya ticari yolculuklarından bahsedilir duruma gelinmiştir.

Ticari hava taşımacılığı ne zaman başlamıştır?  Ticari hava taşımacılığı I. Dünya Savaşı öncesine dayanmaktadır.  Ancak  I. Dünya savaşı başlayınca havacılığın ticari boyutunda bir durgunluk yaşanmış olsa da havacılık tarafında, seyrüsefer araçlarında bir gelişme yaşanmıştır. Söylemesi zor ancak I. Dünya Savaşı havacılığın teknolojik olarak gelişmesine katkıda bulunmuştur.  Sivil Havacılıkta ilk defa kullanılan teknolojik yeniliklerin başlangıcı genelde askeriyeye aittir. Savaşma ya da savunma taktiğinin ve stratejisinin insanı yönlendirdiği yol günümüzde sivil havacılık alanında kullanılmaktadır.

            I. Dünya Savaşı sonrasında hava ulaşımının ekonomik boyutu da düşünülerek teknolojik yeniliklerle bu gelişim biraz hızlanmıştır.  Ticari Hava Taşımacılığı I. Dünya savaşı sonrasında canlanmışken bir süre sonra II. Dünya Savaşının başlaması ile daha önce yaşanan süreç tekrarlanmıştır ki ilginç olan II. Dünya Savaşı sonrası Ticari Havacılık bir devrim yaparak kıtalararası uçuşlar başlamıştır.

Sivil Havacılığın 1900’lü yıllarda başlaması, savaşlar sonrasında durgunluk yaşaması sonrasında tekrar canlanması ile sivil havacılık otoritelerine ve havacılık ile ilgili hukuk alanında çalışmalara  ihtiyaç duyulmaya başlanmış  olup denetimlerin kim tarafından nasıl yapılacağı ile ilgili ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır.  Birileri kuralları belirlemeseydi kuralsızlıkların, haksız rekabetin hatta can ve mal riskine sebep olacak pek çok olay da yaşanmış olabilirdi ki bu durum karşısında havacılık bugün geldiği yerin daha gerisinde kalabilirdi. Bu durumda havacılığın gelişimi ile ilgili önemli olan ana başlıklar belirlenebilir. Bu başlıklardaki konular üzerine titizlikle çalışıldığında havacılık çoğunluğun daha rahat ve güvenli tercih edebileceği ulaşım dalı olacaktır.

  • Yolcu ve kargo taşımacılığı yapılan uçak,
  • Seyrüsefer cihazları ve verilen hizmet alanındaki taleplerin karşılanması için yapılan inovative çalışmalar.
  • Havacılık sektöründe çalışacak personel, personelin eğitimi.
  • Havacılık hukuku.

 (Devam Edecek)

Şebnem BAYEZIT          

Önemli Not: Bu yazının her türlü hakkı, değerli hocamız Sn. Şebnem BAYEZIT Hanım’a aittir. Kendisinin izni olmadan kısmen veya tamamen başka platformlarda yayınlanmaz.
Yeri gelmişken, bizleri kırmayarak bu yazı dizisini kaleme alan Sn Hocamıza sonsuz teşekkürler…

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 2. Bölüm

HAVAYOLU İŞLETMELERİ’NİN HİZMET ŞEKİLLERİ Havayolu işletmeleri ekonomik gücünü, iç ve dış piyasadaki rakiplerini, çalışanlarının yeteneklerini …