Başlangıç / Havacılık / Yazılar / Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 2. Bölüm

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 2. Bölüm

Havacılık-Tarihi

HAVAYOLU İŞLETMELERİ’NİN HİZMET ŞEKİLLERİ

Havayolu işletmeleri ekonomik gücünü, iç ve dış piyasadaki rakiplerini, çalışanlarının yeteneklerini göz önünde bulundurarak yolcu yelpazesini genişletmek istemektedir. Ancak iyi bir SWOT analizi yapılmadan yani güçlerini (strenghts), zayıf yönlerini (weaknesses), imkân ve olanaklarını (opportunities) son olarak da tehlikerini ya da tehditlerini (threats) detaylı bir şekilde raporlamadan büyümeye çalışmamalıdır. Bu nedenle havayolu şirketleri birbirlerinden farklı sefer hizmet vermeleri ile farklı yolcu kitlelerini kendilerine çekerek yolcu taşıma kapasitelerini maximum düzeye çıkartmaya çalışmaktadırlar. Havayolu Şirketleri yolcularına Tarifesiz-Charter Seferler, Tarifeli Seferler, Düşük Maliyetli Yolcu Taşımacılığı, Kargo Taşımacılığı olarak hizmet verirler. Bu ay Tarifesiz-Charter Seferler nedir ve kaç çeşittir buna değineceğim.

{jcomments off}

Tarifesiz-Charter Seferler; Tarifesiz seferler yolcu talebine göre havayolu şirketinin uçaklarının kalkış tarih ve saatini önceden belirlemediği hizmet şeklidir. Özellikle seyahat acentelerinin organize etmesiyle iki nokta arasında yolcu talebi toplanır, buna göre belirlenen tarih ve saatte uçuşlar yolcuların önceden haberdar edilmesiyle gerçekleşmektedir. Charter Tarifesiz-Charter Seferler Tarifeli Seferlere oranla hem havayoluna hem yolcuya daha az maliyeti olan bir hizmet çeşitidir. Tarifesiz-charter sefer düzenleyen havayolu şirketleri gerçekleşeceğini beyan ettikleri tarih ve saatte uçuşu gerçekleştirmek zorunda değildirler. Uçuşları belli kurallar çerçevesinde iptal etme ya da tarih ve saatini değiştirme hakkına sahiptirler. Uçuşları 1950’li yıllardan sonra uygulamaya başlamıştır. Özellikle 1970’li yıllarda sivil halkın turistik seyahatlerde herşey dahil olan seyahat paketleri ile tanışmaları sonrasında Tarifesiz-Charter Seferler yaygınlaşmaya başlamıştır. Ulaşım, konaklama, yeme-içme, gidilen şehirdeki gezilecek yerlerin organizasyonu gibi turistik seyahatlerde kişilere zaman ve para kazandıran bu tarz paket turlarla Tarifesiz-Charter seferlere rağbet de artmıştır. Ancak ekonomik krizler özellikle de petrol fiyatlarındaki yükseliş havayolu taşımacılığını direkt olumsuz etkilemektedir ve charter seferlerde bundan etkilendiği için dünyada yaşanan büyük krizler sonrası nasibini olumsuz almıştır. Bu kriz dönemlerinde Charter Sefer taşımacılığı rağbetten düşse de bir süre sonra krizin atlatılmasıyla tekrar turistik seyahatlerde tercih edilen taşımacılık şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür uçuşların gerçekleşeceği iki şehir farklı ülkede ise bu ülkeler arasındaki belli anlaşmalarla tarifesiz seferler gerçekleştirilmektedir. Tarifesiz uçuşlar direkt uçuş olarak gerçekleştirilir. Herhangi bir başka noktadan aktarma yapamazlar. Charter uçuşlar kendi içinde de bölümlere ayrılır. Bunların içinde en çok rastlanılanlar şunlardır.

Hava Taxi; Küreselleşmenin getirdiği yeniliklerden birisi olan hava taxi ulaşımı bir çeşit uçak kiralama hizmetinin zaman içinde değişikliğe uğrayarak geliştirilmesi ve yeni bir formatta yolculara sunulmasıdır. Havayolarının kısmi olarak bu hizmeti ne zaman gerçekleştireceği ile ilgili bilgiyi yolcularına verdikleri durumlar olabileceği gibi tamamen gelen yolcu talebine göre de bu hizmet vermektedirler. Havayolu şirketleri ya da işletmeleri bu hizmeti küçük uçaklarla ya da helikopterlerle sağlamaktadır. Hatta bazı havayolları uçak bileti satın alan yolculara varacakları şehirden sonra gidecekleri bir iç hat noktası ya da yakın mesafede bir başka şehire transfer olabilmeleri için talepleri durumunda ek bir bedel ödemeleri karşılığında bu hizmeti vermektedirler. Yani satın alınan uçak bileti ile beraber hava taxi hizmetini de ek bir ücretle satın alarak, vardıkları şehirde zamanı da satın alabilmektedirler.

Özel amaçlı charter seferler; Uçaktaki koltukları uçağı kiralayan bir şahıs ya da kuruluşun ödemeyi yapması ile taşımacılık hizmeti verilmesidir. Örnek verirsek cenazesi olan bir grubun, cenazeye gidecek yakınları için uçak kiralama talebine istinaden uçak koltuk masrafları yolculardan tek tek alınmaz, cenaze sahibi, cenaze yakınlarından birisi ya da birkaç kişi uçağı kiralar, gereken ödemeleri yapar ve seyahat edecek yolcular o uçakla taşınarak hizmet tamamlanır.

Gruplara yönelik charter seferler; Bir kuruluş adına ya da dernek adına uçak kiralanmasıdır. Herhangi bir organizasyon için yapılacak seyahatlerde yine uçağın masraflarını dernek ya da bir kuruluş üstlenmektedir.

Özel seferler; Spor turnuvaları ya da organizasyonları için uçak kiralanması ve karşılığında hizmet alınmasıdır.

ITC (Inclusive Tour Charter Flights); Bir ya da birden fazla yolcu seyahat acentesinin uçak kiralamasına denir. Yolculardan alınan bedelde sadece uçak koltuk bedeli değil, hem uçak bileti hem de gidecekleri yerdeki kalma, yeme içme gibi acenteden alacakları hizmet paketine göre değişen masrafları da içermektedir.

Öğrenci seferleri; Öğrenci gruplarının seyahati için kiralanan seferlerdir.

Şebnem BAYEZIT        

 

Önemli Not: Bu yazının her türlü hakkı, değerli hocamız Sn. Şebnem BAYEZIT Hanım’a aittir. Kendisinin izni olmadan kısmen veya tamamen başka platformlarda yayınlanmaz.
Yeri gelmişken, bizleri kırmayarak bu yazı dizisini kaleme alan Sn Hocamıza sonsuz teşekkürler…

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 1. Bölüm

Uçmak eski uygarlıklardan itibaren insanların ilgisini çekmiştir. İnsanda uçma isteğinin eski çağlarda da yoğun  bir  …