Başlangıç / Havacılık / Yazılar / Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 3. Bölüm

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 3. Bölüm

 

Havacılık-TarihiHAVAYOLU İŞLETMELERİ’NİN HİZMET ŞEKİLLERİ

Tarifeli Seferler; Havayolu şirketlerinin ne kadar doluluk oranı ile karşılaşacaklarını henüz bilmeden, önceden sadece iç hat veya sadece dış hat ya da  hem iç hem dış hat seferlerini hangi route üzerinden, haftanın hangi günü, hangi saatlerde gerçekleştireceğini ilan ederek verdikleri uçuş hizmetidir.

{jcomments off}

Tarifeli seferler iki nokta arasında direkt olarak gerçekleştirilebileceği gibi arada bir başka şehrin havalimanına iniş yaparak da gerçekleşebilir. Havayolunun bu ara noktada  duraklama nedeni  posta almak, indirmek ya da yolcu almak, indirmek gibi nedenlerden olabilmektedir. Tarifeli  uçuşların gerçekleşeceği iki şehir farklı ülkelerde ise bu ülkeler arasında ya da bu iki ülke arasında başka ülke ya da ülkelerin bulunması durumunda hava sahaları kullanılan tüm  ülkelerle havacılık trafik kuralları doğrultusunda belli anlaşmalar  yapılarak  tarifeli seferler gerçekleştirilmektedir.

Tarifeli seferlerin gerçekleşeceği tarih ve saat  ile ilgili ilanlar sadece havayolu şirketinin bağlı olduğu ülke otoritelerine değil sivil havacılık otoritelerine, diğer havayollarına, acentelere gerek sistem aracılığı ile gerekse manuel dökümanlar aracılığı ile ilan edilmektedir.

Tarifeli sefer iptallerinde yapılması gerekenler; Havayollarının yazılı belirlenmiş sebepler dışındaki bir sebepten ötürü tarifeli seferi iptal etme hakkı olmamaktadır. Yani havayolu işletmesi uçaklarında istediği doluluk oranına ulaşmadı diye uçuşlarını istediği gibi seferden kaldıramaz. Eğer zorunlu sebepler nedeniyle uçuş hizmetlerini yerine getirememe gibi bir durum yaşanırsa ya da belli bir sürenin üzerinde gecikme meydana gelirse; hava muhalefeti, olağan üstü bir doğa olayı,  politik sorunlar, teknik aksaklık gibi havayolu şirketleri yolcularını madur etmeden, bağlı oldukları otoritereler tarafından belirlenen kurallara göre  uçuş hizmetini ileri bir saat ya da tarihte yeniler bazı durumlarda yolcuya bir de  tazminat ödemesi yapmak zorunda kalır.  Kısacası amaç sadece karlılık değildir. Sivil havacılık otoriteleri tarafından belirlenen kurallara uygun hareket etmek zorundadırlar. Bu kurallar oldukça katı ve genelde yolcu hakkını koruyan kurallardır.  Bazı durumlarda yolculara yemek, kalacak yer  gibi başka hizmetlerde vermek zorunda kalınmaktadır.

Havayolları neden tarifeli sefer hizmeti vermeye başladırlar? Tarifeli sefer hizmeti verilmesi kitlesel boyutta havayolu taşımacılığının başlaması ile çıkmıştır. Yoğun iş programına sahip kişilerin gerek turistik amaçla gerekse iş seyahati amacıyla yolculuklarını önceden planlama ihtiyaçları,  zaman içinde havayollarını tarifeli sefer hizmeti verdirmeye yöneltmiştir. Tarifeli sefer hizmeti veren havayolu şirketleri sadece fiyat politikası ile rekabete girmemekte bunun yanı sıra hizmet kalitesi ve çeşitliliğinde de rekabet yapmaktadırlar.

Düşük Maliyetli Hava Taşımacılığı (Low- Cost); Sivil havacılığın etkilendiği ekonomik krizler neticesinde havayolu şirketleri krizlerden en az etkilenmek için her geçen gün yeni çözümler bulmaya çalışmaktadır.  Low- Cost hizmet vermek  bu çözümlerden birisi olarak uygulanmaya başlanmıştır.    Amaç kısa mesafeli uçuşlarda tarifeli hizmeti daha ucuza satmak ve yolcuların tarifesiz uçuş hizmeti veren  havayollarına ya da aynı mesafede gerçekleşen başka ulaşım sektörlerini tercih etmelerine engel olarak daha az maliyetle para kazanmak ve  pazarda tercih edilebilir havayolu olabilmeyi sağlamaya çalışmaktır. Genelde Low-Cost hizmet veren havayolu işletmelerinde uçak içi eğlence hizmeti, uçak içi ikram hizmeti, el bagajı ya da kabin bagajı taşıma hakkı  gibi bazı hizmetler ya verilmemekte ya da ek bir ücret karşılığında verilmektedir. 

Kargo Taşımacılığı; Yolcuların uçakla seyahatleri sırasında beraberlerinde taşıdıkları bagajların haricinde maddi ya da manevi değere sahip eşya, evrak, döküman, cenaze, canlı hayvan taşıma taleplerine verilen hizmet türüdür. Ürünlerin çabuk bozulabilir olması, değerli kargoların güvenli bir şekilde, zamanında ulaştırılması talebi kargo taşımacılığında havacılığın tercih edilmesinin nedenlerindendir. Havayolunun konşimento diye adlandırılan bir form karşılığında taşımayı kabul ettiği bagajlardır diye tanımlanmaktadır. Kargoda taşınacak ürün ya da eşyaların hangi koşullarda taşınabileceği yazılı kurallar doğrultusunda belirlenmektedir. Taşınırken özel bir depolama ihtiyacı duyulan ya da  tehlikeli madde olarak adlandırılan ürünler, değerli olan eşya ve evraklar, insan veya hayvan cesedi, canlı hayvan taşımacılığı Özel Kargo olarak adlandırılmaktadır. Bunların taşınmasında uyulması gereken kurallar oldukça katı, esneklik içermeyen kurallardır. Taşınırken ve depolamasında özel şartlara ihtiyaç duyulmayan bir ürün taşınacaksa bu tür kargolara da Genel Kargolar denir. Taşınmasında Özel Kargolara göre biraz daha esnek kuralları vardır.  Bu nedenle kargo taşımacılığı için havayollarından önceden rezervasyon talebi yapılması, taşınacak ürünle ilgili bilgi verilmesi ve bilgi alınması gerekmektedir. Havayolları sadece kargo taşıması yaparak hizmet verilebileceği gibi, hem yolcu hem de kargo taşımasını aynı uçak ile yaparak da hizmet verilebilmektedir. Hava kargo hizmeti veren havayolu işletmeleri uçak tiplerini pazara göre ve ekonomik durumlarına göre belirleyerek hizmet vermektedirler. Gerek küresel gerek ulusal ekonomik krizler ve petrol fiyatları havacılığın her alanını yakından etkilemektedir. Havayolları büyümek, para kazanmak ve güvenilir olarak hizmet verme yarışını her zaman sürdüreceklerdir.

Şebnem BAYEZIT        

Önemli Not: Bu yazının her türlü hakkı, değerli hocamız Sn. Şebnem BAYEZIT Hanım’a aittir. Kendisinin izni olmadan kısmen veya tamamen başka platformlarda yayınlanmaz.
Yeri gelmişken, bizleri kırmayarak bu yazı dizisini kaleme alan Sn Hocamıza sonsuz teşekkürler…

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 1. Bölüm

Uçmak eski uygarlıklardan itibaren insanların ilgisini çekmiştir. İnsanda uçma isteğinin eski çağlarda da yoğun  bir  …