Havacılığın Yeni Tercihi Bio Yakıt

Havacılığın Yeni Tercihi Bio YakıtBioyakıt havacılık sektörü için özel olarak hazırlanmış bir yakıt türüdür.  Havacılık sanayisinin gitgide büyüdüğü ve düya üzerindeki uçakların meydana getirdiği karbon salınımının, tüm dünyadaki karbon salınımına oranının %3 olduğu düşünüldüğünde, bioyakıta havacılık endüstrisinin ve en önemlisi doğamızın ne kadar ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmaktadır.

Uçak tasarımcılarının, mühendislerin, uçak üreticilerinin ve petrol şirketlerinin yıllarca süren çalışmaları sonucunda geliştirilen bioyakıtın ticari kullanımına 2011 yılının temmuz ayında onay verildi. O tarihten bu yana birçok havayolu ticari uçuşlarında bioyakıtı kullanmaya başladı.

 

 

 

 

bioyakit

Bioyakıtın 2015 yılına kadar ticari uçuşlarda yaygın olarak kullanılması planlanıyor

Burada bahsedilen sürdürülebilir kaynaklardan üretilen bioyakıt ile yiyeceklerden üretilen bioyakıtı karıştırmamak gerekiyor. Halihazırda sürdürülen güneş enerjisi, hidrojen ya da elektrik gibi kaynaklarla çalışan uçak üretme çalışmaları kısa vadede havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek güç/ağırlık oranını karşılayacak gibi görünmüyor. Bundan dolayı da sektörün kısa vadede yüksek karbon emisyon oranlarını düşürecek başka çözümlere ihtiyacı var.

IATA tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılına kadar bioyakıtın sektörde %20’lik bir paya sahip olması bekleniyor.  Öte yandan BOEING firması ise 2015 yılına kadar bu payın %1 e ulşaması için katkıda bulunacağını açıkladı. Bu desteklerle birlikte 2050 yılına kadar havacılık sektörünün dünyada yol açtığı karbon emisyon oranının %50 oranında azalması bekleniyor.

Teorik olarak bioyakıtlar karbon içeren herkangi bir yenilenebilir biyolojik üründen elde edilebilir olsa da en yaygın bioyakıt kaynakları bitkiler olarak öne çıkmakta. Çünkü bitkiler hem atmosferdeki karbondioksiti emiyor hem de yetiştirmek için güneş enerjisi yeterli oluyor. Dünyada bioyakıt üretmek için kullanılan bitkilerin seçiminde 2 yaygın metod öne çıkmaktadır. Bunlardan birtanesi şeker açısından zengin ürünler, diğeri ise yağ açısından zengin ürünler.

 

bioyakit2

Fosil yakıt kullanımında yakıtın çıkartılmasından işlenmesine ve tüketilmesine kadar tüm süreçte ortaya çıkan karbondioksit doğaya zarar veriyor.

bioyakit3

Yeni nesil bioyakıtların üretimi ve tüketimi esnasında diğer yakıtlara göre salınım daha az oluyor ve doğaya salınan karbondioksit üretilen bitkilerle yeniden çevrime dahil ediliyor.

Şeker kamışı gibi ya da nişasta gibi şeker açısından zengin ürünler işlenerek içerindeki şeker ayrıştırılarak ethanol elde etmek için fermentasyona tabi tutuluyorlar. Bu sayede yakıt yad da yakıt katkısı olarak ethanol kullanılabiliyor. Bu tip yakıtlar birinci nesil bioyakıtlar olarak biliniyor ve havacılık endüstrisinin kullanımı için pek uygun değiller.

Şeker açısından zengin ürünlerin yetersiz kalmasıyla, havacılığın ihtiyacı olan yakıtın üretilmesinde diğer yöntemöne çıkmaktadır. Yağ açısından zengin ürünler, örneğin; mısır, soya fasülyesi, deniz yosunu, hint fıstığı, halofit,  keten tohumu  kimyasal işlemlerle işlenerek yüksek kaliteli jet yakıtı ve dizel yakıt üretiminde kullanılmaktadırlar. Bu yakıtlar da ikinci nesil bioyakıtlar olarak öne çıkmaktadırlar ve havacılık için kullanılmaktadırlar.

Aşağıdaki resimden de görüleceği gibi üretim aşamasından sonra rafine edilerek yakıta dönüştürülen ürünlerden arta kalanlar da katı yakacak olarak kullanılabiliyor.

 

bioyakit4

 

Emrah YENER

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Geçmişten Günümüze Ticari Hava Taşımacılığı – 2. Bölüm

HAVAYOLU İŞLETMELERİ’NİN HİZMET ŞEKİLLERİ Havayolu işletmeleri ekonomik gücünü, iç ve dış piyasadaki rakiplerini, çalışanlarının yeteneklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir