Geri dönüşüm nedir? Yararları nelerdir?

geridonusumGeri dönüşüm sözcüğünü son yıllarda sık sık duyuyoruz ve yüzeysel olarak biraz bilgimiz bulunuyor. Ancak geri dönüşümün önemi giderek artıyor ve bu konuda herkesin duyarlı davranması bekleniyor. Geri dönüşüm kutuları çevremizde yavaş yavaş yer almaya başlıyor. Geri dönüşüm maddeleri arasında cam, plastik, metal, kağıt, karton gibi genellikle ambalajda kullanılan atıklar bulunuyor. 

 

Geri dönüşüm nedir derseniz yeniden değerlendirilebilecek atıkların çeşitli kimyasal veya fiziksel ve fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülmesi, tekrar üretime dahil edilmesi diyebilirim.  Kısaca kullanılmış ve kullanım dışı kalmış ancak geri dönüştürülebilir atıkların çeşitli fiziksel ve kimyasal yöntemlerle hammadde olarak tekrar imalata katılması oluyor.

Doğal kaynakların sonsuz olmaması nedeniyle bir gün biteceği kesin olarak biliniyor. Geri dönüşüm ile sınırlı olan ve bir gün biteceği bilinen doğal kaynakların tüketimi önleniyor. Dolayısıyla doğal kaynaklar verimli kullanılmış oluyor. 

Geri dönüşüm yapıldığı zaman atık maddeler hammaddeye dönüştürülerek üretime dahil edildiğinde ve yeni ürün oluştuğunda enerji tasarrufu da yapılmış oluyor. 

Atık maddeler geri dönüşüm ile tekrar üretime katılıp yeni ürün haline geldiği için atık madde miktarı azılıyor. 

Geri dönüşüm bir anlamda uzun vadeli bir ekonomik yatırım oluyor. Geri dönüşüm nedeni ile doğal kaynakların azalması süresi uzaması nedeniyle gelecek kuşaklara verimli doğal kaynaklar bırakılmış oluyor. 

Geri dönüşümün önemsenmesi, farkındalık yaratması amacı ile hobby makalelerimin arasında, zaman zaman geri dönüşüm maddelerinden yapılan çeşitli objelere de yer vereceğim.  Dolayısı ile, geridönüşümü de destekleyen hobi makalelerinde buluşmak üzere diyorum.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Long Play (Plak) Duvar Saati Yapımı

Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde, zaman içerisinde kullanılan bazı cihazların yerine yenileri yapılmakta ve eski cihazlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir