Başlangıç / Hobby / Hobby Makaleleri / Dekoratif Mum Yapalım!

Dekoratif Mum Yapalım!

dekoratif-mum

 

Hoş kokulu, rengarenk mumları sevmeyen yoktur sanırım. Özel günlerde yemek masalarını  süslerken, yaz mevsiminde bahçelerde, balkonlarda romantik bir ortam yaratır. Dekoratifler mumlar renkleriyle, şekilleriyle, boyutları ile her evde dekorasyonu tamamlamakta ve fark edilmekte.

Peki, bu güzel mumları kolay bir şekilde, zevkle ve yeteneklerinizle yapabileceğinizi biliyor musunuz? Elbetteki bu konu için özel kurlar açılmakta veya çok daha detaylı anlatım yapan web siteleri bulunmakta. Elbetteki ben o kadar profesyonel değilim ancak acaba bir farkındalık yaratıp içinizdeki cevheri ortaya çıkarabilir miyiz diye düşünüyorum. O halde, haydi başlayalım. Önce gerekli malzemeleri ve alınacağı yerleri sıralıyorum.

Mumun ana maddesi olan parafin, mum boyası veya kumaş boyası, esans veya kokulu yağ ve stearin (parafinin %1 i kadar) aktardan alınacak. Mum kabı veya mum kalıbı kendi zevkinize göre seçeceksiniz. Eritme kabı ise evde bulunan bir kap kullanılabilir. Pamuklu ip ise tuhafiyeden alınabilir veya evde bulunabilir. İsterseniz mum yapımı malzemeleri satışı yapan e-ticaret sitelerinden alabilirsiniz.

Eritme kabının içerisine parafini koyarak düşük ısıda eriterek mum yapımına başlıyoruz. Yüksek ısı kullanıldığında parafin alev alabilir bu nedenle ısıya dikkat etmek gerekiyor. Parafin erirken mum kalıpları özel yağı veya arap sabunu ile yağlanarak hazırlanır ve mum fitili olarak kullanılacak ip hazırlanır. Parafin eridiğinde içerisine stearin, birkaç damla renklendirici boya veya kumaş boyası ve esans koyarak iyice karıştırın. Karışım şeffaf kıvama geldiğinde mum kalıplarına hava kabarcığı yapmamasına özen gösterilerek dökülür. Fitilin tam ortada durabilmesi için kalem veya çubuk ile dışarıdan destek edilmelidir. Mumu tam olarak soğuduğunda kalıplardan çıkarabilirsiniz. Yaptığınız mumu çok merak ediyorsanız fakat tam soğumamış ise birkaç dakika buzdolabında soğutabilirsiniz.

Yaptığınız mumları istediğiniz köşeye yerleştirebilir, arkadaşlarınıza, dostlarınıza hediye edebilirsiniz.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Süslü Mandal Yapımı

Mandallar ile birçok değişik ve dekoratif tasarımlar yapılabilir. Örnek olarak ben gelin ve damat figürlü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir