Başlangıç / Hobby / Hobby Makaleleri / Keçe Çalışması

Keçe Çalışması

kece-calismasi

Stresi yok eden, ortaya yeni ürünler çıkarmayı sağlayan hoby çalışmaları arasında keçe büyük bir yer tutmakta ve keçeden yüzlerce farklı obje yapılmaktadır. Keçeden yapılan objeler arasında kolye, küpe, broş gibi takı malzemeleri, buzdolabı süsü, kalem kutusu, defter kabı, şapka, çanta, anahtarlık, giysi süsleri, toka, taç gibi birçok obje yer alıyor. 

Bebekler yeni doğduğunda, bebek kutlamasına gelen misafirlere verilen minik hediyeler arasında keçeden yapılan objeler de yer alıyor ve bu trend gittikçe artıyor dersem abartmış sayılmam sanırım. 

Keçe çalışması için gerekli malzemeleri kabaca sıralayacak olursak; renk renk keçe tabakalar, makas, iğne – iplik ve yapıştırıcı yer almakta. Hayal dünyası ne kadar geniş ise yapılan keçe çalışmaları da o derece güzel sonuçlar veriyor. 

Keçe çalışması ile başka neler yapılabilir derseniz, çocuklar için çok şık giysi süslemeleri, ev terlikleri, kitap ayraçları yapılabilir. Kitap ayraçları için örneğin hayvan figürlerinden kalıp çıkarılabilir. Hayvan figürleri arasında fil, kedi, uğur böceği, köpek, ayıcık hem uygulaması kolay hem de şık figürler. Daha sonra çıkarılan kalıp keçe üzerine konularak kesiliyor. İsteğe göre yapıştırıcı veya iğne ile dikilerek hayvan figürlerine son şekli veriliyor. 

Çocuklar için oyuncak bebek, oyuncak kutusu da yapılabilir. Çocuğun odasını dekore eden şık yastıklar, gece lambası ve aplik süslemeleri de yapılan çalışmalar arasında yer almakta. Dekorasyon eşyaları için papatya, gelincik, gül, lale gibi çiçek kalıpları, kalpler kullanılabilir. Çocuklarla birlikte yapılan çalışmalarda keçeden ağaçlar, tablolar hazırlanabilir ve ortaya çıkan ürün çocuk odaları için değişik bir dekor ve  süs olabilir. 

Yine cam mumluklar da keçeden yapılan figürlerle süslenebilir. Bunun yanında  yine keçe ile yapılan şık duvar süsleri ile  duvarlar dekore edilebilir. Keçe çalışması ile çiçek saksıları da süsleniyor.  Yeni yıl, doğum günü gibi özel günler için de keçeden faydalanılıyor. Yılbaşı ağaçları keçeden hazırlanan noel baba, kar tanesi gibi objelerle süsleniyor. Çalışmalar için kullanılan keçeler hoby malzemeleri satan mağazalardan veya internet üzerinden satın alınabiliyor.

Bu ve bunun gibi uygulamalar ile hobiyi kazanca çevirmek de mümkün gözüküyor. Keçe duvar süsleri, buzdolabı magnetleri, keçeden yapılan takılar yaratıcı çalışmalarla zenginleştirilebilir ve hediyelik eşya satışı yapan mağazalara verilerek gelir de elde edilebilir. Ciddi olarak keçe çalışmalarından kazanç elde etmek isteyenler için keçe çalışması kursları bulunuyor ve kurslarda çalışmalar hakkında detaylı bilgi verilerek beceri kazandırılıyor. 

Not: Keçe ile yapılan çeşitli örnek çalışmaları görmek için Google amcaya “keçe çalışması” demeniz yeterli. Ve tabii aramayı görsellerde yaparsanız gerçekten önünüze keçe ile yapılan çalışma denizi açılıyor.

Kolay gelsin…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Süslü Mandal Yapımı

Mandallar ile birçok değişik ve dekoratif tasarımlar yapılabilir. Örnek olarak ben gelin ve damat figürlü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir