Başlangıç / Hobby / Hobby Makaleleri / Yüzük Yastığı

Yüzük Yastığı

yuzuk-yastigi-1

Evliliğe ilk adım sayılan ve beraberliklerin resmi olarak tüm çevrelere ilan edilmesi için hazırlanan nişan törenleri geleneksel olarak yapılmaya devam ederken bu mutlu gün için yapılan özel hazırlıklar arasında nişan yüzüklerinin sunuş şekli de yer alıyor. 

Yıllardır bir dantel örtülü güzel bir tepsi içine yerleştirilen kırmızı kurdele ile bağlı yüzükler tören sırasında tepsiden alınmakta, yüzükler evlenecek çiftlerin parmağına takıldıktan sonra kurdele bir aile büyüğü tarafından kesilmekte. Günümüzde yine kurdele ile bağlanıyor fakat tepsi yerine yüzükler özel olarak zevkle hazırlanan yüzük yastığına yerleştiriliyor. 

Yüzük yastığı yapılışı zevkli bir uğraş ve yaratıcılık katılarak yapıldığında

yuzuk-yastigi-2

 hoş tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Her renk kumaştan yapılabilen yüzük yastıkları 15-20 cm. uzunluğunda istenen ölçülere göre değişik geometrik şekillerde tasarlanıyor. Tercik edilen şekle göre kesilen kumaşın etrafı dikildikten sonra içine bir miktar pamuk dolduruluyor ve şirin bir yastık oluyor. Bu minik yastığın üzerini hayal gücü ile tasarlanan kompozisyon süslüyor. Minik yastık kurdele, keçe, boncuk, nakış, kumaş yapay çiçek, tül gibi farklı objelerle donatılıyor. 

Keyifle ve biraz da hayal gücü ve yetenek ile hazırlanan bu yastığa yine yüzükler kurdele ile yerleştiriliyor ve nişan töreninde yüzükler yastığın üzerinden alınarak evliliğe ilk adımı atacak olan çiftlerin parmağına takılıyor. 

Yastıklar eğlenceli hayvan figürleri, çiçekler, kız ve erkek profili gibi tasarımlar şeklinde de hazırlanabilir. Penguen, 2 sevimli serçe kuşu, 2 yarım elma gibi farklı tasarımlar eğlenceli görüntüler sergiliyor. Yastığın üzerine nişanlanan çiftlerin adları ve tarih de kullanılacak olan  objelerle ve nakışla yazılarak hoş tasarımlar elde edilebilir.

Dedim ya, tasarım tamami ile sizin hayal gücünüze kalmış…  

Kolay gelsin…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Süslü Mandal Yapımı

Mandallar ile birçok değişik ve dekoratif tasarımlar yapılabilir. Örnek olarak ben gelin ve damat figürlü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir