Başlangıç / Hobby / Model Uçak / RC Uçak Nedir?

RC Uçak Nedir?

Aslında bu sorunun tam bir türkçe karşılığı bulunmamaktadır. RC kelimesinin açılımı “ Radio Control ” olarak ingilizce terimde geçmektedir. Türkçe kelime anlamı ise “Radyo Kontrol”dür.

İnsanoğlu geçmişten günümüze hep uçmayı hayal etmiştir. Bu uçma hayalini bir iki deneme yapmasına rağmen sonuç hüsranlıkla tamamlanmıştır. 1900’lü yıllarda uçak insan hayatına daha fazla girmeye başlamıştır. İnsanların kafasında artık uçmak değil uçurma fikri daha çok yaygınlaşmıştır. İlk olarak ünlü uçak motoru üreticileri bu motorların micro biçimlerini üretiminden itibaren statik modeller yerini dinamik modellere bırakmaya başlamıştır.

Günümüzde RC modellerin uçma yeteneklerinin olması sebebi ile Helikopterler, Quadcopter ve uçaklar büyük ilgi görmektedir. Özellikle RC uçak modelinin çok tutulan bir model olmasının en büyük sebebi insanoğlunun uçma özlemini sona erdirmesidir. Öyle ki insanlar gerçek 3D’nin keyfini yaşamaya başlamışlardır.

Uçak modellerinin 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar FPV , Eğitim ( Üstten Kanatlı ) Modelleri , Akrobasi Modelleri , Planör Modelleridir.

FPV modeller, açılımı First Person View olan sözlük anlamı ise Kişi Gözünden demektir. Uçak veya helikopterlere üzerine kamera ve görüntü aktarma cihazı yardımı ile LCD ekran yardımı ile havadaki görüntüyü izleyerek uçmaktır. Bu model genellikle pilot olacak kişilerin similatörden sonraki en gerçekçi eğitim uçuşudur.

Eğitim modelleri, üstten kanatlı modellerdir. Bu modellerde tek motor ile uçuş sağlanmaktadır. RC uçak model hobisine ilk başlayacak kişilere tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı Eğitim modeli denir. Kanatları motor hizasının üstünde kaldığı için kontrolü ve özellikle uçuş sonrası indirmeleri daha kolaydır.

Akrobasi modelleri , şov modeli olarak bilinir. Eğitim modelinde olduğu gibi bu modelde de tek motor kullanılır. Tek motor kullanımında ki amaç havada yapılan hareketlerin daha kolay yapılması için tek motor kullanılır. Kanatları motor hizasındadır. Bunun avantajı manevraları ve yaptığı hareketleri kolay bir şekilde yapmasını sağlar.

Planör modeller, ince çıtalar ile oluşan bir modeldir. Kanat uzunluğu diğer modellere göre çok uzundur. Planör modellerindeki amaç hiç kalkış pistine ihtiyaç dumamasıdır. Kalkışı elinizden atarak sağlayabilen bu model maliyet açısındanda diğer modellerden daha uygundur. Herhangi bir düşme sorunu yaşadığınızda neredeyse sıfır hasar almaktadır.

RC uçaklar herzaman insanların dikkatini üzerinde toplamıştır. Bu hobiyi seçmenizdeki temel amaç sizin uçma isteği içinde olmanızdır. RC uçak model çeşitlerini kendinize uygun olanı yapabileceğinize inandığınız modeli seçmeniz gerekir.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Hangi Uçak

Yeni başlayan modelciler uçağın uçuş özelliklerinden daha çok uçağın görünüşüne dikkat etmektedirler. Oysa daha başlangıç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir