Başlangıç / Hobby / Model Uçak / RC Uçak Yapımı ve Kullanmanız İçin Yapılması Gerekenler

RC Uçak Yapımı ve Kullanmanız İçin Yapılması Gerekenler

RC uçak modeline başlamadan önce bu model hakkında detaylı bilgi almanızı öneririm. Çünkü insanlar RC hobisine bilgileri olmadan direk olarak başlıyorlar. Uçakları sipariş edip hiçbir bilgileri olmadan kurmaya ve kullanmaya çalışıyolar. Tabiki kuramadıkları için bu hobiden soğumalarına neden oluyor.
RC uçak yapımı genellikle hepsi bir birine benzer şekildedir. Bizlerin yapması gereken teknik konuda bilgi sahibi olup daha önce bu model ile uğraşanların yardımlarını almaktır. İnternet sitelerinde yapımları ile ilgili birçok görsel ve metin belgesi bulunmaktadır. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta insanların bu iştende çıkar sağlamalarıdır. Bu yüzden güvenmediğiniz kişilere modelinizi teslim etmeyiniz.
Bu modelin yapımı için hazır statik maketler satılmaktadır. İçinde uçak elektroniği bulunmamaktadır. Bu nedenle ilk önce bunlara uygun elektronik almanız gerekmektedir. İstediğiniz bir rc uçak çeşidi seçip bu çeşide göre motor, servo vb. aletleri edinmeniz gerekir. Bunlardan sonra en önemlisi rc uçağınızı ucurmanızı , yön vermenizi sağlayan kumandaya geldi. Bu kumanda seçimi çok önemlidir. Piyasada kumanda çeşitleri fazladır ve her keseye hitap eden kumanda vardır. Bu farklılık kumandanın fonksiyonlarına, alıcısının çekim gücüne ve daha birçok etken vardır.
Bu modelin kullanmanız için ilk önce yapmanız gereken bir similatör kumandası temin edip onunla sanal ortamda uçmanız gerekmektedir. Eğerki direk olarak modeli uçurmaya geçtiğiniz zaman kumanda özelliklerini bilmediğiniz ve similatör ortamında pratik yapmadığınız için havada durmanız zorlaşır ve uçağınızı düşürerek büyük hasarlara sebebiyet verebilirsiniz.
THK’nın kendi bünyesinde satmış olduğu similatörlerden alıp ilk önce orada kendinizi yetiştirin. Daha sonrasında Scale bir modele geçip gerçek bir uçuş deneyimi yaşamanız daha sağlıklı olacaktır. RC uçak modeline ilk olarak eğitim ucağı olan üstten kanatlı model ile başlayınız. Gerek kullanım kolaylığı gerekse kontrolünün kolay olması sebebi ile bu modele ilk başlayacak kişilere tavsiye edilen modeldir.
RC modele başlamadan önce mutlaka ve mutlaka detaylı teknik bilgiye sahip olun. RC uçak modeli deneyimi olmayan bir kişi modelinizi kullanmak isterse lütfen modelinizi vermeyiniz. RC modeller OYUNCAK değillerdir.
Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Hangi Uçak

Yeni başlayan modelciler uçağın uçuş özelliklerinden daha çok uçağın görünüşüne dikkat etmektedirler. Oysa daha başlangıç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir