Başlangıç / Joomla! / Makaleler / Joomla Nedir?

Joomla Nedir?

Joomla Nedir?

Joomla’nın geçmişine ve nasıl bir sistem olduğuna gözatmadan önce isim itibariyle anlamından başlarsak, Swahili dilinde geçen bu kelimenin “Hep Beraber” anlamına geldiğinden başlamak uygun olsa gerek.

 

Şu an itibariyle de tüm dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan bir açık kaynak kod yazılımı, içerik yönetim sistemidir diye özetlenebilir. Kullanıcılarının miktarının ne kadar olduğunu tahmin edebilmek için bu sistemin 3.000.000 dan fazla indirilmiş olduğunu 170.000 tane web sitesinde bu sistemin kullanılıyor olduğunu, 2000′den fazla eklentisinin olduğunu ve 15-20 arasında aktif geliştiricisinin olduğunu söylemek sanırım bu sistemin gücünü ortaya koymaya yeteceğini düşünüyorum. Ayrıca Joomla! resmi sitesinin kayıtlı kullanıcısınında şu an itibariyle 200.000′lere dayandığını söylemekte yarar var.

 

 

Joomla! temel olarak bileşen, modül, plugin yapısı üzerine kuruludur, gelişmiş yönetim arayüzü kullanıcılarına hem yönetim açısından çok büyük kolaylıklar sunacak kabiliyette hem de çok işlevsel araçlar donatılmış olduğundan, ilk defa kullanacak olan kullanıcıların bile kolaylıkla çalışıp içeriklerini yayınlayabileceği esnek bir yapıya sahiptir.

Bu esnek yapısını kullanarak oluşturulacak olan sitelerin alan ve türü tamamen insanların hayal gücüyle sınırlıdır desek abartmış olmayız. Sağam çekirdek yapısı ve esnekliğiyle bir anda bir alışveriş sistemine, emlak ve otomotiv sitesine, haber ve blog sistemine, ve daha sayamayacağımız yapıya kolayca kavuşturulabilen en kaliteli içerik yönetim sistemidir.

Şu an itibariyle Mambo çekirdek yapısı üzerine inşa edilmiş olan 1.0 sürümünden sonra UTF8 tabanlı ve tamamen kendi çekirdek kod yapısına kavuşmuş sürümü olan 1.5 ile devam etmektedir. Bu yeni yapısı ile Joomla! tüm dünyada ve özellikle ülkemizde hızla yayılan ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olma konusundaki birinciliği uzun zamandır elinde tutmakta.


Bu makale, mmcn.org' dan alınmıştır…

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Web Sitesini Bir Sunucudan Diğerine Taşımak

Websitesi sahiplerinin en çok canını acıtan konulardan birisi belki de websitelerini bir servis sağlayıcısından diğerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir