Başlangıç / Joomla! / Makaleler / Joomla 3.X İncelemesi

Joomla 3.X İncelemesi

joomla3

Native sürümünün yayınlanmasının üzerinden epey bir zaman geçmesine rağmen, belki de şimdilik ihtiyaç duymadığım için joomla 3.x sürümü ile tanışmayı hep ertelemiştim. Ancak geçenlerde bir-iki site çalışması yapmam gerektiğinde bu siteleri joomla 3.x ile yapmaya karar verdim.

Hemen belirtmeliyim ki, joomla 3.x te beklediğimi bulamadım. Beklediğimi bulamadım derken, yetersiz anlamına gelmesin lütfen. Söylemek istediğim, joomla2.5 ten işlevsellik anlamında bir farklılık yok. Admin arayüzü nispeten daha compact bir hal almış gibi olsa da kullanım kolaylığı açısından pek bir değişiklik yok. Eski joomlacılar için bu durumun bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum ancak, joomla ile yeni tanışan kullanıcılar için bu durum bir kaçış sebebi olabilir. Zira wordpress gibi, nispeten daha basit bir sistem varken, joomla ile uğraşmak bir çok webmaster’ın veya webmaster adayının işine gelmeyebilir.  

Konu wordpress ten açılmışken, wordpresste bulunan link yapısı esnekliği maalesef joomlanın bu sürümünde de giderilmemiş. SEO açısından joomlanın standart SEO ayarlarını yeterli bulsam da, konu link yapısına geldiğinde maalesef memnun olmadığımı belirtmeliyim. Çünkü istediğiniz link yapısını oluşturabilmeniz için mutlaka 3.parti eklentiler kullanmak zorunda kalıyorsunuz ki, bu da benim çok sevmediğim bir konu. Sebebine gelince cevabı çok basit: ne kadar çok eklenti, o kadar çok sistemsel açık.!

Joomla 3.x için lanse edilen “mobil site desteği” durumunu test etme olanağını da bulamadım çünkü yaptığım projelerde mobil destek sunan Premium tema kullandım. Yine konuya  yukarıda bahsettiğim eklentiler açısından bakacak olursak (üreticilerin eklenti desteği), nispeten yeteri kadar joomla3.x eklenti desteği var. Her ne kadar çok fazla eklenti kullanmayı sevmesem de, yapmak istediğiniz bazı şeyleri gerçekleştirebilmek için eklenti kullanımı kaçınılmaz. Bu konuda güvenilirliğini kanıtlamış eklenti yazarlarının eklentilerini tercih ettiğimi belirtmeliyim. Ve yine (test amaçlı ve kısa süreli kurulumlar hariç) warez kullanmayı asla önermediğimi, ya ücretsiz eklentilerde ardığımı bulmaya çalıştığımı ya da ücretli eklenti ve tema kullandığımı belirtmek isterim. Şayet çok spesfik bir proje üzerinde çalışmıyorsanız, mevcut eklentiler yapmak istediğinize olanak verecek düzeyde mevcut.

Son olarak, halen joomla2.5 kullanan ve joomla3.x e geçmeyi planlayan joomlacılara naçizane tavsiyem biraz daha beklemeleri. Zira ileriki güncellemelerde, joomla 2.5 ten joomla 3.x e geçişin, aynı joomla güvenlik sürümü güncellemesi  yapar gibi admin panelden tek tıklama ile yapılacağı söyleniyor. Elbette ki bekleyip göreceğiz. Zira şuan incelemekte olduğunuz burakveelifcom da joomla 2.5 sistemini kullanan bir site. 

İlerleyen zamanlarda, yukarıda bahsettiğim güncelleme kolaylığı sağlanmazsa, manuel olarak nasıl güncelleme yapılacağına dair bir resimli anlatım ile karşınızda olmayı planlıyorum ancak yine yukarıda da belirttiğim gibi henüz erken.

Şayet  joomla!3.x ile hazırlanmış bir site görmek istiyorsanız siteincelemeleri.com a göz atabilirsiniz. Dahası websitenizin incelenmesini istiyorsanız talep formu  aracılığı ile talepte bulunabilirsiniz. Tabii belirtilen şartlara uygun olmak koşulu ile…

Saygılarımla

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Joomla 1.6 Kararlı Sürüm Yayınlandı

  Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde, joomla aleminden de yenilikler gelmeye başladı. Uzun zamandır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir