Başlangıç / Joomla! / Makaleler / Web Sitesini Bir Sunucudan Diğerine Taşımak

Web Sitesini Bir Sunucudan Diğerine Taşımak

Websitesi sahiplerinin en çok canını acıtan konulardan birisi belki de websitelerini bir servis sağlayıcısından diğerine taşımaktır. Bu işlem tam yedek alıp diğerine atmak şeklinde yapılsa da hiç de sağlıklı bir yöntem değildir. Özellikle birçok alan adını barındıran bir yer sağlayıcıdan tek bir site taşınacaksa. Bu işlemi nasıl temiz bir şekilde yapacağınızı görsel olarak inceleyelim:
İlk önce taşıyacağımız sitenin Cpanel’e giriş yapıp dosya yöneticimizi açıyoruz. (Resim 1)
Buradan taşıyacağımız sitenin dosyalarını alacağız. Bunun için site klasörünü seçip sıkıştırıyoruz ve bilgisayarımıza indiriyoruz. (Resim 2)
Daha sonra sıra Database yedeği almaya geliyor. Bunun için yine Cpanel’de bulunan “phpMyAdmin” kısmına giriyoruz. Sitenin DB’sini seçiyoruz ve dışa aktarıyoruz. (Resim 3)
Yedekleme işlemimiz tamamdır. Bundan sonra yeni taşıyacağımız yerin Cpanel’ine giriş yapalım ve yine dosya yöneticimizi açalım. Buraya yedek dosyamızı atalım ve sıkıştırma yerinin yanında bulunan “extract” seçeneği ile çıkaralım. Daha sonra Database yedeğimizi yeni servis sağlayıcımıza yükleyelim. Bunun için “MySQL® Databases” kısmından yeni bir DB ve Kullanıcı oluşturuyoruz ve bunları “Add User To Database” kısmından birbiriyle ilişkilendiriyoruz. Daha sonra phpMyAdmin’e girip içe aktar seçeneği ile DB yedeğimizi yüklüyoruz. (Resim 4)
Şimdi sıra geldi değişen DB özelliklerimizi taşıdığımız sitenin ayar dosyasına girmeye. Eğer siteniz WordPress ise ayar dosyası “wp-config.php”; Joomla site ise “configuration.php”dir. Diğer sistemlerin de bu şekil isimleri vardır. Bu dosyayı dosya yöneticisinden “Code editör” ile açıyoruz. (Resim 5)
Daha sonra Resim 6’da gösterilen yerlere yeni oluşturduğumuz Database bilgilerini giriyoruz. Siteyi kurduğunuz yere göre dizin bilgilerini de girmeniz gerekiyor tabi ki.
Üzerinde değişiklik yaptığımız son dosyayı da ana dizine attıktan sonra taşıma işlemimiz sonuçlandırmış oluyoruz.
Konu ile ilgili sorularınız olursa, yorum ile sorabilirsiniz.
Kolay gelsin…
Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Joomla 1.6 Kararlı Sürüm Yayınlandı

  Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde, joomla aleminden de yenilikler gelmeye başladı. Uzun zamandır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir