Yılbaşı, Noel, Christmas Kavramları Arasındaki Farklar

 

yılbaşıMalum, yılbaşı yaklaşıyor. Benim için yılbaşı hayati önemi olan özel günler listesinde yer almasada, eğlenceli aktiviteler için güzel bir bahane olması nedeni ile hayatımda yeri olan kavramlar arasındadır. Ne yazık ki ülkemizde birçok insan, tam olarak ne olduğunu bilmediği bazı faaliyetleri bir özenti içerisinde sergilemektedir. Bunun en güzel örneklerinden birisi de yılbaşı adı altında yapılmakta olan kutlamalar ve bayram havasıdır.

 Dünya çapında en yaygın şekilde kullanılmakta olan Gregoryen takvimi (miladi takvim), dünyanın güneş etrafındaki bir turluk dönüşünü tamamladığı 365 gün ve 6 saatlik süreci bir yıl olarak kabul etmektedir. 1582 yılından bu yana kullanılmakta olan bu takvime göre her aralık ayının bitişi ile yeni bir yıl başlamaktadır. Yılbaşı gecesi ise aralık ayının son gününü, ocak ayının ilk gününe bağlayan geceye verilen isimdir. Herhangi bir ek özelliği olmamakla birlikte, kendisine has bir bayramı veya kutlaması da söz konusu değildir.

Dini değerlerine oldukça düşkün olan Hristiyanlar ise her yıl 25 Aralık tarihinden itibaren Hz. İsa’nın doğumunu kutlamaktadır. Noel bayramı adı ile kutlanmakta olan bu süreç 25 Aralık ve 26 Ocak tarihlerini kapsamaktadır. Çeşitli mezhepleri bulunan Hristiyanlık dininde de tıpkı Müslümanlıkta olduğu gibi zina ve alkol haram olarak belirtilmekte olsa da, Noel kutlamalarında bu iki günah birçok yerde adeta çığırından çıkan bir hal almaktadır. Jülyen takvimi kullanan Ortodoks kiliseleri ise Noel bayramını 7 ocak tarihinde kutlamaktadır.

Kelime kökenleri olarak incelendiğinde Noel, Latincenin doğum anlamına gelen natalis kelimesinden gelmektedir. Latinceden Fransızcaya, oradan da Türkçeye geçmiş olan noel sözcüğü ile aynı kutlamaları ifade etmekte olan christmas sözcüğünün kelime kökenleri ise oldukça farklıdır. Yunanca kökenli olan christmas sözcüğü, Mesih anlamına gelen khristos kelimesi ile Latincede gönderilmiş anlamında kullanılmakta olan miss kelimesinin birleşimi ile ortaya çıkan christmas kelimesi de aynı 25 – 26 aralık tarihlerinde kutlanmakta olan Hz. İsa’nın doğumunu temsil etmektedir.

İlerleyen günlerde, yılbaşı ve merak edilen kavramlarla ilgili araştırma sonuçlarımı yayınlayacağım.

Saygılarımla..

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir