Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Dikkat! Telefon Dolandırıcılarından Yeni Taktik!

Dikkat! Telefon Dolandırıcılarından Yeni Taktik!

telefon-dolandırıcılığıBir tanıdığımızın başına gelen üzücü olayın ardından bu konuda dikkatli olunması adına sizleri de uyarmak istiyorum. İnternette arada bir karşınıza “size istediğiniz numarayı veriyoruz” veya “arkadaşlarınıza özel numaralardan telefonla şaka yapmaya ne dersiniz?” gibi ilanlar çıkıyor ya hani… İşte ne yazık ki bu gelişmiş sistemler dolandırıcıların da adeta önünü açıyor. Emniyet müdürlüğü tarafından defalarca basın organlarından yapılan bildiriler ile duyurulmuştu “telefon dolandırıcıları”. Hani şu sizi arayan ve “hesabınızdan terör örgütü hesabına para aktarılmış, hakkınızda yasal işlem başlatılacak. İşlem başlatılmaması için bize yardım etmelisiniz, sizi emniyetten arıyoruz. Hesabınızdan X hesaba şu kadar para transfer ederek, bizim parayı takip edip, suçluları yakalamamıza yardım etmeniz gerekiyor” diyen kişiliksiz dolandırıcılar da, teknolojiye ayak uydurmuşlar bes belli…

 

Telefon dolandırıcıları ve yeni taktikleri ise şu şekilde:

– Telefonunuz çalıyor ve arayanın kim olduğunu anlamak için ekrana bakıyorsunuz. O anda ufak bir şaşkınlık ifadesi oluşuyor, çünkü sizi arayan numara, sizin cep telefonu hattınızın numarası ile aynı. Şöyle bir düşünüyorsunuz, kendi numaram beni arıyor, ama nasıl?
– Birçok kimlik bilginize sahip olan bu şahıslar, bazı bilgileri doğrulamanızı istiyorlar.
– Oturduğunuz muhite en yakın savcılıktan aradıklarını ve isimlerinin Savcı XXX olduğunu dile getiriyorlar. (ki o savcılıkta böyle bir savcı gerçekten BULUNUYOR)
– Telefonunuzun dinlemeye alındığını, çünkü sizin adınızla terör örgütlerine ödemeler ve para transferleri yapıldığı söylüyorlar. Bu nedenle de takibe alındığınızı, telefonlarınızın ve tüm banka işlemlerinizin yakından takip edildiğini ifade ediyorlar.
– Telefonunuzu kapatmadan eğer denilenleri yaparsanız emniyet teşkilatına yardım edebileceğinizi ve böylelikle zan altında kalmayacağınızı, herhangi bir yasal yaptırım uygulanmayacağını söylüyorlar.
– Siz o anda hırs ve panikle bir dakika diyip 155’i arıyorsunuz ve işte en korkunç sürpriz burada. Telefonum dinleniyor mu? Bana böyle bir arama geldi diyorsunuz ve “evet telefonunuz dinleniyor” yanıtını alıyorsunuz.
– İşte bu noktada biraz düşünüyorsunuz. Hem kendi numaram beni arıyor, hem 155 dinleniyorsunuz diyor, hem kimlik bilgilerime sahipler! O zaman gerçek bu olay!
– Bu noktadan sonra kontrolü ele alan dolandırıcılar sizi tekrar arıyorlar ve belirledikleri bir noktaya 80-100.000 TL nakit parayı bir çanta içerisinde bırakmanız gerektiğini, sivil polis ekiplerinin sizi yakından takip edeceğini, çantayı alanları bularak yakalayacaklarını ve sizin de paranızı geri alacağınızı söylüyorlar.
– Siz tamam parayı bıraktım dediğinizde direktiflerle şuraya yürü, buraya doğru git diyorlar ve “memurlar çantayı izliyor merak etmene gerek yok, biz seni tekrar arayacağız operasyon bitiminde, yazılı ifadene başvuracağız zaten” diyorlar ve görüşme kapanıyor.

Tabii o saatten sonra ne telefon, ne savcı, ne polis ne de terör örgütü kalıyor. Sizin çantaya koyduğunuz alın teriniz, sessizce kayıplara karışıyor.
Ne yazık ki emniyet henüz nasıl yapıldığını ve bu adamlara nasıl ulaşılabileceğini çözemediğini iddia ediyor. Oysa ki bilişim suçları departmanının bu aramaları yapanların kayıtlarını GSM şirketinden isteme ve bu arama yönlendirmelerinin geldiği bilgisayarları bulma imkanı var.

Lütfen çevrenizdeki sevdiklerinizi bu konuda uyarın ve böyle şeylere asla inanmayın.

Unutmayın!
Gerçekten sizinle ilgili bu şekilde bir şüphe veya takip durumu olduğunda, bu durum size bildirilmeden gerekli kanıtlar toplanır.
Ardından emniyete ifade vermeye davet edilirsiniz.
İfadenizi verirken, gerekiyorsa savcılığa bir memur eşliğinde giderek, savcının huzurunda sözlü ve yazılı ifadenizi verirsiniz.
İfadenizi verdikten sonra, şüpheli bir durum yoksa evinize gitmekte özgür olursunuz.

İlla ki o Amerikan filmlerinde gördüğünüz paranın yem olarak kullanıldığı bir tuzak kurulması gerekiyorsa, tıpkı fuhuş ve rüşvet operasyonlarında olduğu gibi Merkez Bankası’ndan önceden tedarik edilen ve seri numaraları kayıt altına alınmış olan paralar kullanılacaktır. Takibe alınan paralarla dolu çantayı alıp kaçsalar dahi, bu paraları kullanamayacak ve kullanmaya çalıştıklarında yakalanacaklardır.

Asla ve asla bu tip dolandırıcı tuzaklarına inanmayınız. Sizin alın terinizle kazandığınız parada gözleri olduğu kadar, vatan haini diye nitelendirmenin doğru olacağı bu şahıslar emniyet teşkilatı ve adalet yapılanmasını da zan altında bırakarak çirkin olaylarda isimlerini geçirmektedirler.

Bu tarz telefonlar aldığınızda uygun bir dille kapatın ve ilk fırsatta savcılığa ilgili detayları da sunarak şikâyette bulunun. Unutmayın, siz bu yazıyı okuyarak bilinçlenmiş olsanız da, bu yazıyı görebileceği internet dünyasına hayatı boyunca adım atmamış ve atmayacak insanlar da var.

Yukarıda sözünü ettiğim üzücü olay çok yakın bir tanıdığımın başına geldi ne yazık ki. Bu insan cahil veya aptal değildi. Bir doktor ve zeki bir insan olmasına rağmen, bazen insanların hayatlarındaki yoğun tempo veya stres faktörleri, sağlıklı düşünmeleri ve bilinçli hareket etmelerine engel olabiliyor.

Harun Reşit ÖZEL

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

184 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir