Deprem ve Küstüm Çiçeği

kustum-cicegi

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde zaman zaman irili-ufaklı depremler yaşanmaktadır. Küçük depremlerin insanlar tarafından hissedilmese bile hayvan ve bitkiler tarafından hissedildiği bilinmektedir. Bu yazımda size doğa mucizesi bir çiçekten söz edeceğim.  Çiçeğin ismi küstüm çiçeğidir ve depremi haber veren bir çiçek olarak da bilinmektedir. 

Narin yapılı küstüm çiçeği evlerde, ofislerde saksı da yetiştirilmektedir. Halk arasında küstüm otu olarak da adlandırılan bitki baklagillerden olup çalı bitkisidir. Mimozanın farklı bir çeşidi olan Nemli ve sıcak iklimde yetişen küstüm çiçeğinin (mimosa pudica)ana vatanı ise Brezilya’dır. Küstüm çiçeği güzel kokulu ve pembe ve eflatun çiçekler açar. Yaz mevsimi boyunca sürekli açan çiçeğin yapraklarının dış etkilere karşı hassas oluşu nedeni ile bu ismi almıştır. 

Tohumdan veya fideden yetişen çiçek güneşli ortamı sever ancak rüzgarsız kuytu bir köşede sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Saksıda veya bahçede yetişen küstüm çiçeği bulunduğu ortamı sevdiğinde ise 1.5 metre boya kadar ulaşabilmektedir. Serin bölgelerde saksıda ev içerisinde büyütülürken sıcak bölgelerde bahçede büyütülmektedir. Yazları sıcak kışları soğuk geçen bölgelerde ise küstüm çiçekleri saksıda yetiştirilmekte ve kışın sıcak iç mekana alınmaktadır. 

Narin yapraklı bitkinin yaprakları küçük bir deprem sarsıntısında kapanmaktadır ve bu özelliğine dikkat edildiğinde ise olan depremler fark edilmektedir. Bitkinin havada duran yaprak sapları aşağı doğru eğilmekte ve yapraklar ise kapanmaktadır. 

Aslında küstüm çiçeğinin göstermiş olduğu tepki kendi savunma sistemidir ve dokunulduğunda, rahatsız edildiğinde yapraklarını kapatır, dallarını aşağı eğdikten sonra gövdesinde bulunan sivri dikenleri ortaya çıkmaktadır. Bitkinin bu değişimi ise elektrik akımıyla başlamaktadır. Küstüm çiçeğinin yaprağının dala bağlandığı dip kısmı sıvı ile dolu bulunmaktadır. Çiçeğe yapılan uyarı buraya ulaştığında sıvı boşalarak yaprak kapanmakta ve dal aşağıya eğilmektedir. Çiçeğin yapraklarına dokunulduğunda adeta domino taşları gibi sırayla yapraklar kapanmaktadır. 

Bir dokunuş, titreşim gibi etki karşısında kapanan küstüm çiçeğinin yaprakları yaklaşık 20 dakika sonra tekrar eski haline dönmekte ve yapraklar açılarak, saplar yukarıya doğru kalkmaktadır. 

Deprem korkusunu elbetteki tekrar hatırlatmak istemem ancak bu çiçğin özelliklerini öğrendiğimde paylaşmak istedim. 

Depremsiz günler dilerim.

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir