Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Sağlıkla İlgili Yapılan 7 Hata

Sağlıkla İlgili Yapılan 7 Hata

sağlıkla ilgili yapılan 7 hata

 

Kuşkusuz sağlığımızı tehdit eden pek çok unsurla gün içinde baş etmeye çalışıyoruz. Ancak bunların içinde bazıları var ki basit ama etkisi büyük olaylara neden olabiliyor. Elbette ben bir sağlıkçı ve/veya sağlık uzmanı değilim. Ancak kendim için araştırırken elde ettiğim sonuçları da silerle paylaşmayı borç bildim. Araştırmacılar yukarıda bahsettiğim, bu basit ve sıradan görünen olaylar zincirinin listesini yapmış. İşte 7 hata…

1. Esneme Hareketleri Yapmamak: Esnemek kalp krizi riskini ve stresi azaltıyor, kan dolaşımına yardımcı oluyor. Sabah uyandığınızda esneme hareketi yapmanız sağlığınız için oldukça faydalı.

2. Sabah Kahvaltısı Yapmamak: Günün en önemli öğünü kuşkusuz ki sabah kahvaltısıdır. Kahvaltıyı yapmamanızın sağlığınız açısından pek çok olumsuz etkisi var.

3. Bir Yere Geç Kalmak: Bir yere geç kaldığınızda stres içine girersiniz. Bu da pek çok sağlık problemi için davetiye demek. Bu yüzden planlı hareket etmeniz ve gideceğiniz yere geç kalmamanız çok önemli.

4. Bilinçsiz Beslenme: Özellikle çalışanların iş yoğunluğundan düzensiz saatlerde beslenmesi, fazla kalorili ve düşük besleyici gıdalara yönelmeleri onlar açısından oldukça Zararlı etkiler doğurur. Uzmanların önerdiği sık ve az yeme formülüne uymak çok önemli.

5. Çok Fazla Oturmak: Hareketsiz, oturduğunuz yerden çalışmak da sağlığı bozan etkiler arasında. Bu her şeyden önce kilo alımına neden oluyor ve vücut aktiviteleri yeterince çalışmıyor. İşiniz oturmayı gerektirse de iş çıkışında kendinize zaman ayırın ve kaybettiğiniz vakti spor yaparak kazanmaya çalışın.

6. Yalnızlaşmak: Arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden uzak bir hayat sürmeniz strese davetiye çıkartır. Bu da stresle baş etme yöntemlerini bilemediğimizden çoğu kez psikolojik ve ardından gelen fizyolojik etkilere neden olur. Bu yüzden izole bir hayattan kaçının.

7. Düzensiz Uyku: Uyku düzensizliği nemli hastalıkların da baş müsebbibidir. Belirli bir uyku saatiniz olsun ve aralıksız uyumaya özen gösterin. Unutmayın ki, uykusuzluk aynı zamanda bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Bu konudaki sıkıntılarınız için mutlaka bir doktora başvurun.

Sağlıklı günler dilerim

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir