Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Çağın Vebası… Stress! Ve Baş Etme Önerileri

Çağın Vebası… Stress! Ve Baş Etme Önerileri

stres

 

Stres, 21. yy toplumlarının en büyük sorunları arasında yer alan bir kavramdır. Tarih içerisinde stres sözcüğüne baktığımızda Latince kökenli bir sözcük olduğu ve Avrupa tarihinde 1800’lerde felaket, musibet, kaza, dert ve elem gibi anlamlarda kullanıldığını görmekteyiz. Zamanla stres sözcüğünün bu maddi anlamı değişerek daha psikolojik bir anlam kazanmıştır. Stres günümüzde vücudun istenmeyen, uyumsuz bir duruma karşı vücudun tepkisi ve beyinin harcadığı gayret olarak tanımlanır. Birey karşılaştığı zor durumla başa çıkmak için iç ve dış etkenler tarafından zorlanır ve genel anlamıyla stres bir “tepki ve içsel dengenin bozulması” olarak ele alınır.

Günümüzde stres oluşumuna neden olan pek çok olayla karşılaşırız. Günlük yaşamın getirdiği sorunlar, ekonomik problemler, iş yaşamımın getirdiği sorunlar, şehir hayatının yoğunluğu, yoğun eğitim sorunları ve gelecek kaygısı gibi nedenler stresin oluşmasında temel faktörlerdir. Strese neden olan temel faktörler dışında iç etmenlerde strese yol açabilir. Bireyin sağlığının bozulması, zihinsel yoğunluk, hata yapma korkusu, kendine güvenmeme gibi iç etmenlerden kaynaklanan konular stres oluşumuna yol açsa da dış etmenler daha ağırlıklıdır. Çevre ve iç etmenlerin yanı sıra bireyin kişilik özellikleri stresi arttırıcı veya azaltıcı yapıda olabilir. Aşırı hassas veya duygusal mizaca sahip kişiler, içe dönük bir ruh hali, olumsuz olaylara gösterilen direnç, her şeyi sorun haline getirme, strese meyilli kişiler daha yoğun bir stres yaşar. Bu etkiler ile bireyin içinde bulunduğu durumlardaki değişimler kişiyi etkiler ve değişime karşı bireyin geliştirdiği tepki yanı stres ortaya çıkar. 

Stresin belirtileri arasında; gergin bir ruh hali, uykusuzluk, endişe verici düşünceler, olumsuz düşünme eğilimi, kendini yetersiz bulma, ani kızgınlık veya ani ağlama, kaygı, uykusuzluk, zihinsel karışıklık, karar vermede zorlanma, duygusal dengesizlik ve aşırı sigara veya alkol tüketimi gibi nedenler bilinen başlıca belirtiler arasında yer alır.

Araştırmacılara göre stresle başa çıkma yolları arasında ilk sırada “Kendine zaman ayrıma” maddesi yer almaktadır. İyi bir uyku, iyi bir kahvaltı ile güne başlanmalı, yoğun iş yaşamında bile öğle araları iş yeri dışında geçirilmelidir. İş yaşamında stresi azaltmak için en önemli faktör iş yaşamında olumlu bir atmosfer oluşturmaktır. İş dışında bireyin kendine zaman ayıracağı küçük bir zaman diliminde sevdiği bir işi veya bir hobiyi yaparak zamanını geçirmesi stresi azaltıcı faktörler arasında yer alır.

Kararsızlık stresi tetikleyen en büyük etmendir. Yapacağınız en küçük işte bile kesin kararlar alın ve karar alma sürecinde endişeli olmayın. Pozitif bir bakış acısı yine stres oluşumunu azaltan faktörlerin başında gelir. Günlük çalışama ve iş yaşamında tercih edilen kahve yerine rahatlatıcı bitki çayları yine bireyin ruh hali üzerinde olumlu etkiler yapar ve stres oluşumunu azaltır.
Görüldüğü gibi stres günlük yaşam içinde pek çok alanda karşımıza çıkabilir ve hayatımızı, davranışlarımızı olumsuz anlamda etkiyebilir. Bununla beraber stresin kesin bir tedavisi yoktur. Bireyin kişisel olarak stres oluşumuna neden olan zayıf yönlerini güçlendirmesi, ayrıca strese karşı hayatını yönlendirecek uygun yöntemler geliştirilmesi gerekmektedir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir