Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Suya Düşen Telefon 5 Adımda Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Telefon 5 Adımda Nasıl Kurtarılır?

telefonunuz-suya-duserseGünümüzde özellikle üst model telefonların suya karşı ama tatlı suya karşı ( Genellikle cep telefonları deniz suyuna karşı dayanıklı değillerdir. ) dayanıklı olduklarını görüyoruz. Bunu, telefon kasasının özellikle sıvı girebilecek çerçevesini ve veri giriş yerlerini bir nevi silikon ile kaplayarak gerçekleştiriyorlar. Tabii her telefon bu özelliğe sahip değil. Çoğu insan cep telefonlarını tuvalette düşürmüş ve sıvı ile temasına engel olamamıştır. Bu yazımda suya düşen telefon için özellikle ilk müdahaleyi ve devamında acil olarak yapılması gerekenleri anlatacağım.

Başlamadan Önemli Not: Yapılacak ilk hareket, özellikle yüksek meblağlı telefon alıyorsak alım esnasında sigorta ettirmek. Verdiğimiz binlerce liranın yanında nispeten cüzi kalsa da, tüm birikimi telefona yatırmış birisi için sigorta yaptırmanın zor olduğunun farkındayım ancak yine de şiddetle öneriyorum.

Panik Yapma Telefonu Açma

          Suya düşen telefon kapanmışsa ilk yapmamız gereken şey paniklememek olmalıdır. Taksitleri bitmemişti, çok pahalı almıştım endişesine düşer de paniklerseniz bu size hata yaptırır. Eğer telefonunun kapanmışsa sakın açmayı denemeyin. “Acaba telefona bir şey oldu mu?” endişesiyle açmaya çalıştığınızda telefonunuz kurtarılabilecekken maalesef kısa devre yaparak kullanılmaz hale geliyor. Eğer telefonunuz sudan çıktığında hala açıksa hemen kapatın.

Pili ve Sim Kartı Çıkarınsuya-dusen-telefon

           Suya düşen telefon için yapabileceğiniz ikinci önemli müdahale pilini telefondan ayırmak (eğer mümkünse) ve sim kartını çıkartmak olmalı. Bataryayı telefondan çıkarmamızın sebebi telefonun enerjisini keserek kısa devre yapmasına engel olmaktır.  Bazı telefonların pilini çıkarmak mümkün değil bu telefonların sadece sim kartlarını çıkarın. Bu işlemleri yaparken hızlı olun ama panik olmayın. Panik yaparsanız cep telefonunuza suyun veremeyeceği fiziksel hasarı siz verebilirsiniz.

Kurulayın

Suyun bir an önce telefonunuzdan uzaklaşması gerekir. Bunun için su, bir havlu peçete ya da nemi iyi çekme özelliğine sahip bir bez ile alınır. Bunu yaparken sert hareketlerle telefonunuza zarar vermeyin.

Elektrik Süpürgesi

Suyu çekmek için kullanılan tekniklerden biri de elektrik süpürgesi tekniğidir. İlk anda suyu tahliye etmek için kullanılan bu yöntemde de dikkatli olmak gerekir. Nazikçe ve yavaş yavaş kullanılabilir. Çekim gücü ayarlanabiliyorsa en düşük seviyeden yavaş yavaş artırılarak kullanılabilir.

Pilav Yapmıyoruz Ama Pirinç Lazım

ceptelefonu-ve-pirincPirincin nem çekme özelliğini bilmeyen yoktur. Çoğu teknoloji bloğu bu yöntemi önerir ve gerçekten de bu yöntem çoğu zaman başarılı olur. Gözle görebildiğimiz sıvıları kuruttuktan sonra cam bir kavanozun içine telefonunuzu koyun, kabın kuru olması gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım, Telefonunuzun üzerini pirinç ile doldurun. Güneş alan bir pencere kenarına bırakın. Ve 24 saat bekletin. Bir gün geçtikten sonra telefonunuzu kaptan alın. Bataryayı takıp telefonunuzu açmayı deneyin. Eğer açılırsa telefonunuz bir süre daha size hizmet etmeye devam edecek gibi görünüyor. Eğer açılmazsa çok fazla yapılacak bir şey kalmamış demektir. Muhtemelen ilk müdahalede gecikmişsinizdir.

Bazı kaynaklar, pirinç yöntemi yerine suya düşen telefon için doğrudan güneşe koyabileceğinizi söylerler. Bu yöntem de etkili olabilecek gibi görünse de uzun süre güneş ışığı teması telefonun ekranına zarar verebilir.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir