Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / JAPONYA İZLENİMLERİM (Japonya Narita ve Tokyo Gezisi)

JAPONYA İZLENİMLERİM (Japonya Narita ve Tokyo Gezisi)

japonya1Japonya / Narita’ da; bir görev dolayısı ile   7 gün bulundum. Yaklaşık 11 saatlik bir uçuşun ardından Narita’ ya akşam saatlerinde ulaştım.

Japonya ve Türkiye arasındaki anlaşma gereği ülkeye vizesiz girebiliyorsunuz ve 90 günlük oturma iznine sahip oluyorsunuz. Tek yapmanız gereken alanda temin edebileceğiniz basit bir formu doldurmak ve bunu pasaport kontrolü sırasında ilgili görevliye teslim etmek. Bu form üzerinde temel kimlik bilgilerinizin yanı sıra ülkeye geliş amacınız, nerede konaklayacağınız, kaç gün kalacağınız, yanınızda gümrüğe tabi bir şey getirip getirmediğiniz gibi şeyler soruluyor.

NARİTA HAVAALANI

japonya2THY olarak Tokyo operasyonlarını düzenlediğimiz Uluslararası Narita Havalimanı oldukça büyük bir meydan. Ve hemen-hemen tüm uluslararası operasyon bu meydandan yürütülmekte. Dolayısı ile irili ufaklı bilinen tüm operatörlerin uçaklarını bu meydanda görmek mümkün.

Meydan; Japonların iki büyük operatörü JAL ve ANA tarafından paylaşılmış durumda. Bu iki operatör at başı durumda. Yani ikisi de gerçekten çok büyük ve kaliteli firmalar. (Tabii ki bizim THY kadar değil 🙂 )

japonya3Güvenlik anlayışları da değişik. Bulunduğum süre zarfında, görevim gereği aprondaki bir ofiste bulundum ve ben her gün aprona bilgisayarımla ve çantamla giriş-çıkış yapmama rağmen bir kez bile aranmadım. Zira genel olarak ülkenin güvenliğine çok güvendikleri için arama yapmıyorlar. Sadece belgelerinizi kontrol ediyorlar, o kadar.

Bu meydanda beni en çok dumura uğratan olay, meydan ortasında 3 tane ev olması. (evet, yanlış okumadınız, tam meydan ortasında 3 ev) Japonya’da istimlak gibi bir olay yokmuş. Hal böyle olunca  ev ve arazilerin sahipleri bu arazileri satmadıkları için istimlak edilememiş ve Apron ortasında, etrafları yüksek çitlerle çevrilerek o japonya4evlerde oturmaya devam etmişler. Evlere ulaşım, yer altından özel tünelle sağlanmış ve ilgili ev sahiplerine inanılmaz haklar verilmiş. Öyle ki; evde kalanların her yıl full check-up, air-condition yenileme, evlerinin temizliği ve boya-badana gibi hakları var. Hatta öylesine ki; uzatılması gereken bir pist sırf arazi sahibi arazisini satmadığı için uzatılamıyor.

Ne kadar ilginç değil mi?

JAPONYA ve JAPONLAR

japonya6Japonya’nın nüfusu 130 milyon, yüz ölçümü ise 377,944 kilometrekare. Daha yalın bir ifade ile, nüfusu Türkiye’nin neredeyse iki katı, yüz ölçümü ise yaklaşık yarısı. Bir çok adanın bir araya gelerek oluşturduğu bir ülke ve Türkiye’ye yaklaşık 9000 km uzaklıkta. Aradaki saat farkı ise 7 saat. Yani Japonya saati Türkiye’ den 7 saat ileride.

Japonlar oldukça güler yüzlü, saygılı ve çalışkan insanlar. Öyle ki ekonomileri en güçlü 8 ekonomi arasında. Ülkede para birimi Yen ve 1 Yen aşağı-yukarı 2,5 kuruş civarında.

İklim olarak; benim orada bulunduğum süre zarfında neredeyse İstanbul’ a denk bir sıcaklık vardı. Ancak (2 gün hariç) sürekli yağmur yağdı.

İsterseniz birazda yerleşim yerlerinden bahsedelim. (tabii ki görme fırsatı bulduğum yerler)

NARİTA

japonya5Havaalanına yalnızca 10 dk mesafede, birazdan bahsedeceğim Tokyo’ nun kalabalık ve keşmekeşinin aksine oldukça sakin bir kasaba Narita. Genellikle tek katlı yapıları, alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgesi ve son derece otantik büyük Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sık Bambu ormanları ile de yeşilin hakim olduğu bir kasaba. İnsanları genellikle geleneksel yapıda ve oldukça yardımsever ve güler yüzlü.

TOKYO

Narita’ya 60 km mesafede, 600 km² yüzölçümü ve yaklaşık 35 milyon nüfusu ile Dünyanın en büyük metropolü Tokyo.

Tokyo’da gezilip görülecek çok yer var ancak, çok detaya girmeden kısa yoldan ve uzaktan da olsa şehri göreyim derseniz, Eyfel kulesinin japonya8turuncuya boyanmış hali izlenimi veren Tokyo Tower sanırım en iyi seçenek. 1600 yen karşılığı hem 150. metresinden, hem de 250. metresinden  Tokyonun muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Benim Tokyoda bulunduğum gün aşırı yağmurlu olmasından dolayı çok net bir manzara göremedim ancak yine de değişik bir deneyim oldu.

Bunun haricinde; kalabalık olmasına rağmen oldukça düzenli bir şehir Tokyo.

GENEL OLARAK JAPONYA İZLENİMLERİM

 • maskGenel olarak Japonlar son derece saygılı, yardım sever ve güler yüzlü insanlar. Ancak sanki birer robotlarmış izlenimi vermiyorlarda değil hani. Ayrıca hemen her yerde bir çok maskeli japon görebilirsiniz. Bunun sebebini sorduğumda iki sebebi olduğunu öğrendim. Birincisi; Japonlar son derece alerjik insanlarmış ve polen çok olduğundan dönem-dönem bundan korunmak için maske takıyorlarmış. Ancak benim bulunduğum zaman polen mevsimi değildi. Bu zamanda takmalarının sebebi ise; en ufak bir nezle veya grip durumunda diğer insanlara bulaştırmamak içinmiş.
 • japonya8Japonlar son derece baskın bir ırk. Sanki hemen hepsi aynı tornadan çıkmış gibi. 🙂 Sarışın, mavi gözlü bir japon görmeniz neredeyse imkansız. Orada bulunduğum süre zarfında hiç kel bir japon görmedim. Hatta şişman japon da görmedim. Boy ortalaması 160-165 cm civarı ve Japonya’da hayat hep buna göre dizayn edilmiş. Masa-sandalyeler, yataklar, hatta wc dizaynları hep buna göre.
 • japonya12Wc demişken bahsetmeden geçemeyeceğim. Genel olarak elektroniğe ve rahatlarına düşkün olan japonlar wc konusunda işi biraz abartmışlar. 🙂 Yani klozetleri hem ısıtmalı hem de basıncını ve sıcaklığını ayarlayabildiğiniz yıkama sistemine sahip. 🙂 Bunun yanında lavabo dizaynları da muhteşem. Bir çok mekanın lavabosu fotoselli olarak soldan sabun, sağdan ısısını ayarlayabildiğiniz su sistemine sahip. Hatta ellerinizi yıkadıktan sonra lavabo içinde kendinize doğru çektiğinizde basınçlı hava ile kurutma yapıyor.
 • Yemek kültürleri bize hiç ama hiç uymuyor. Hele ki benim gibi seçiciyseniz aç kaldınız diyebilirim. Yosun çorbası ve pirinç vazgeçilmezleri. Onların pilav dediğine biz lapa diyoruz. Zira sıfır yağ ve sıfır tuz. Ayrıca çatal-kaşık-bıçak yerine genellikle
  japonya9çubuk kullanılıyor. Neyse ki bildiğimiz bazı markalar var da (Mc Donalds, Burger King, Pizza Hut vs) aç kalmaktan kurtulduk. Bunun yanında sea-food (deniz ürünleri) oldukça yaygın. Ama bazıları çiğ. (Suşi gibi)
 • Japonya’da trafik bize göre ters: yani soldan akıyor. Buna bağlı olarak araçların direksiyonu sağda. Elbette yaya trafiği de soldan. Yürüyen merdivenler, yaya geçitleri hep buna göre dizayn edilmiş. Trafik demişken; inanır mısınız Japonya’da bulunduğum süre zarfında sadece bir kez korna sesi duydum, o da bir taksiciydi. O sesi duymasaydım Japonya’da araçlar kornasız üretiliyor zannedecektim. 🙂
 • Bildiğimiz bir çok Japon markasının (Honda, Toyota, Nissan vb) Türkiye’de olmayan modellerini japonya10görmek mümkün. Ve gerçekten mükemmel modeller.
 • Japonya’da katlar 1 den başlıyor. Yani bizdeki gibi zemin, 0 gibi kavramlar yok. Asansörde 1 e basarsanız girişin üstüne değil bizdeki zemin kata iniyorsunuz. Bu arada; 13. kat ta yok. 12 den 14 çıkıyorsunuz.
 • japonya11Sokaklarda sigara içmek yasak. Ancak alışveriş merkezleri ve havaalanı dahil her yerde sigara içme alanları mevcut (hatta sokaklarda bile). Dolayısı ile içmeyenlerin hakkına saygı had safhadayken içenlerin hakkına da son derece saygılılar. Bu arada sokakta yürüken bir şey yiyip içene de rastlamadım. Orada bulunduğum süre zarfında neredeyse her gün yağmur yağmasına rağmen ne su birikintisi gördüm ne de çamur. Ayrıca gittiğim bir alışveriş merkezinin halı kaplı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Yani o derece temiz.
 • Son olarak; her ne kadar benim bulunduğum süre zarfında olmasa da depreme hazırlıklı olmak gerekiyor. Zira bilindiği üzere Japonya bir deprem ülkesi. Ancak hazırlıklı olmaktan kastım panik yapmamanız. Zira ülkemizde olduğu gibi deprem anında kendinizi aşağı atmayın zira yapıları son derece güvenli ve yapı teknikleri o yönde gelişmiş.

Japonya’da bulunduğum 7 gün boyunca edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım sıkılmamışsınızdır. Ancak önemle belirtiyorum ki elbette Japonya burada anlattığım kadar değil. Zira klişe olacak ama; anlatılmaz – yaşanır..! 🙂

Saygılarımla…

Diğer resimler:

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir