Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Sofralarımızdaki GDO Tehlikesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sofralarımızdaki GDO Tehlikesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

gdo-2

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz GDO’lu ürünler yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar büyük tartışma konusu haline geldi. Peki bilim insanları neden  birçok bitkinin, besin maddesinin genetiği ile oynamaya karar verdi dersiniz?

En önemli nedeni aslında üretimi arttırmak. Diğer sebepler ise; ürünlerin doğal yaşam bölgeleri haricinde yetiştirebilmek, sert koşullara uyum sağlatabilmek, bitkileri böceklere karşı dirençli hale getirmek olarak sıralanabilir.

GDO Hakkında Bilim İnsanlarının Görüşlerigdo-1

Genetiği değiştirilmiş organizmalar konusunda bilim insanları tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumda diyebiliriz. Bir grup GDO’lu ürünler sayesinde dünyadaki açlığın son bulacağını, üretimin yüksek derecede artacağını, birçok ürünün doğal yaşam ortamları dışında da yetiştirilebileceğini, sert iklim koşullarına uyum sağlayabileceği görüşündedir. Öte yandan bir diğer grup bilim insanı ise; GDO’lu bitkilerin, besin maddelerinin insan sağlığına olumsuz etkileri olacağı görüşünde.

GDO’lu Ürünlerin Olası Yan Etkileri Neler Olabilir?

GDO’lu ürünlerin insanların alıştıkları vücut sistemlerini bozacağını, vücuttan atılımın zorlaşacağını, organlara zarar verip hatta kısırlığa varan sonuçlar doğuracağını savunuyor. Özellikle GDO’lu ürünlerin 1996 yılında ortaya çıkarak piyasaya sürülmesinin ardından yapılan araştırmalarda gıda alerjilerinin yüksek oranda arttığı gözlemlenmiştir. Yalnızca insan sağlığı değil, bu durumdan tüm ekosistem dengesinin bozulacağı, tüm canlıların etkileneceği savunuluyor. Genetiği ile oynanmış bir mısır bitkisini düşündüğümüzde mısırla beslenen hayvanlar ve bu hayvanların sütü ile beslenen tüm canlılar dolaylı yönden GDO’lu gıdadan etkilemiş oluyor.

GDO yanlıları ve bu işe kesinlikle karşı çıkan bir grup olmasına rağmen şimdilerde bu ürünler sandığımızdan çok daha fazla karşımıza çıkmaktadır.

Sofralarımızda En Yaygın Bulunan GDO’lu Bitkiler

  • Soya fasulyesi
  • Mısır
  • Pamuk yağı
  • Şeker kamışı
  • Aspartam(yapay tatlandırıcılar)
  • Kanola yağı
  • Kabak

Türkiye’de GDO

Türkiye ithalatını yaptığı mısır ve soya fasulyesi gibi ürünler zaten GDO’lu tohumların kullanıldığı ülkelerden geldiği bilinmekte. GDO’lu mısır ve soya fasulyesi ithalatına izin veren ülkemiz sonrasında şeker pancarı, maya, patates, pamuk, kolzanında ithalatı serbest hale geldi.

Şu anda 25 çeşit GDO’lu bitkinin ithalatına bilimsel komite tarafından karar verildiği bilinmektedir. Özellikle ülkemizde fast food zincirinin vazgeçilmez üyesi olan patates resmi olarak ithalatına karar verilen ilk üründür. Aldığımız ürünün GDO’lu olup olmadığını anlamak için ürünlerin üzerinde herhangi bir uyarı bulunmadığından bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekli gibi duruyor.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir