Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

kredi-notuYaşam koşullarının zor olduğu ülkemizde, bir çok kişinin kredi kartı kullandığı ve borçlarını ödeyemediği için de kredilere başvurduğu bilinmektedir.

Kredi çekebilmek için bankacılık işlemlerinin olumlu bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yani kredili ürünlerin kullanımı için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notu nedir derseniz, bankacılık işlemlerinizin hareketleri diyebiliriz. Düzenli ya da düzensiz yaptığınız ödemeler ve tüm mali işleriniz kredi notunuzu etkiler ve aylık olarak kredi notunuz güncellenir.

Kredi notunun yükselmesi ya da düşmesi her türlü bankacılık işlemi ile ilgilidir. Yeni kredi arayışları da kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kredili ürünlerin kullanılması ve kredi başvurusu öncesi kredi notunun ne durumda olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

kredi-notu-2Kredi notunu resmi olarak findeks.com sitesine üye olarak ücret karşılığı öğrenebilirsiniz. Başka sitelerden öğrenmeniz risklidir ve kişisel bilgilerinizi asla bu alanlarda paylaşmamanız gerekmektedir.

Kredi notunuzu ve risk raporunuzu 8 TL + KDV  ile öğrenebilirsiniz. Güvenilir bir site olan ve her türlü kredili ürününüz ile detayları öğrenebileceğiniz risk raporunuzu düzenli olarak güncelleyerek kaç puanınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

0 ve 1900 puan arasında değişen puan aralıkları ile hesaplanan kredi notları, tüm bankacılık işlemleriniz ve ödemelerinizden etkilenerek hesaplanmaktadır.

Bankadan Kredi Notu Öğrenme

Bankaya gidip kredi başvurusu yaptığınızda da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalar için farklı bir sistemin işlediği ve tüm mali tablolarınızı düzenli olarak görebildikleri bir alt yapı vardır.

Kredi notunuzun düşük olması durumunda yeni krediler kullanamazsınız. Ancak kredi notunuz yüksekse, yeni kredileri kullanabilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler düzenli ödemeler ve kredi ret cevaplarının olmamasıdır. Çok fazla kredi başvurusu yaparsanız, kredi notunuz düşebilir.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız tüm işlemler ve kredi ödemelerinizdeki gecikmeler anlık olarak sisteme kaydedileceği için notunuzu etkileyecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu bankacılık işlemlerini kullanırsanız oluşmaya başlar. Herhangi bir bankacılık ilişkiniz yoksa, ilk etapta düşük limitli de olsa bir kredi kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızı kullanıp ödemelerinizi düzenli yaptığınızda, kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Ayrıca vadesiz hesabınıza gelen ve giden havale ve eft’ler sayesinde de, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredili ürünlerinizin kullanılması için gerekli olan tüm detayları öğrenebileceğiniz findeks uzman destekleri ile daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kredi notunuzun yükselmesi için yapmanız gerekenler konusunda eksiksiz bir şekilde çalışma yaparsanız, kredi notunuzun yükselmemesi için hiçbir sebep yoktur.

Kredi Notum Yükselmiyor

Kredi notum yükselmiyor diye dert yanan okuyucularımıza tavsiyelerimizi içeren “kredi notu yükseltme yolları” konusunu içeren bir makaleyi ilerleyen günlerde ayınlayacağım. Bu  yazımı okumaları sonucunda notlarınızın yükselmemesi için hiçbir sebep olmayacaktır.

Ancak icra takibindeyseniz kredi notunuzun bu işlemlerle yükselmesi mümkün olmamakla birlikte, 5 yıllık yasal sürenin dolmasını beklemeniz gerekecektir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir