Düşük Kredi Notu Yükselme Teknikleri

Daha önce Kredi Notu Nedir? sorusuna cevaben bir makale yayınlamıştım. Şimdi ise düşük kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabına bakalım.

Her zaman planlı adımlar atarak başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz kredi notunuz konusunda tedbirli davranmayı alışkanlık haline getirirseniz, sorun yaşamazsınız. Kredi sicilinizin temiz olması, borcunuzu zamanında ödemeniz oldukça önemlidir. Düzensiz ödemelerinizde ise, 90 günlük idari takip sürecini aşmadığınız sürece bir problem yaşamazsınız. Ancak bilmeniz gerekir ki, borcunuzu bir gün bile geç ödemeniz, kredi sicilinizi olumsuz etkileyeceğinden zamanında ödeme yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Kredili ürünleri kullanmak istiyorsanız, gecikmelere önem vermeniz gerekir. Kredilerinizde, kredi kartlarınızda herhangi bir gecikme yoksa, kredi notunuz da yüksek olacaktır.

Kredi notunuzun yükselmesi için yapılması gerekenler, birkaç basit işlemden ibarettir ve genelde 1 – 2 ayda notunuz yükselir.

Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerini Düzenli Yapmak

Kredi kartınız ya da daha önceden kullandığınız kredileriniz varsa bu kredilerin taksitlerinin düzenli olarak ödenmesi, hatta borcun tamamen kapatılması daha yüksek bir kredi notuna ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kredili ürünlerinizin bir günlük bile gecikmesi sonucunda kredi notunuz düşebilir. Çünkü kredi notları aylık olarak güncellenir.

Hesabınıza Para Girişi ve Çıkışı Yapmak

Hesabınız ne kadar hareketliyse, o kadar avantaj sağlarsınız. Yani hesabınıza gelen ve giden havaleler, EFT’ler ve otomatik ödeme talimatları, kredi notunuzu yükselten detaylardır.

Aynı zamanda kredi kartınızda ve banka hesabınızda kullanmadığınız limitlerin bulunması da oldukça iyi bir nota kavuşmanızı etkileyen faktörlerdendir.

Kredi Başvurusu Yapmamak

Yeni kredi arayışları ret cevabı ile sonuçlandığında, kredi notunuzu düşüren etkenlerdendir. Kredi başvurusunda bulunup ret cevabı almak, kredi notunuzu düşürecektir.   Kredi notunu yükseltme yolları arasında en kritik olanı bu husustur.

Kredili ürünleri kullanmak için bir çok kişi gibi siz de başvuru yapmadan önce notunuzu yükseltmeli ve kredi limitlerinizi öğrenerek, kredi talebinde bulunduğunuz miktarı ona göre ayarlamalısınız.

Kredili Ürünlerin Borçlarını Kapatmak

Kredi kartınız ya da kredilerinizi tamamen kapatarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi kartınızı hiç harcamadan kullanmak ve kredi çekip birkaç gün sonra kapatmak da kredi notunu yükselten detaylar arasındadır.

Ayrıca bankadaki hesaplarınızda az da olsa nakit bulundurmanız, kredi notunuzu olumlu ölçüde etkileyecektir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu güncellemesi her ay yapılır. Bir günlük bile gecikmeli yaptığınız ödemeler, kredi notunuzu etkiler.

Düzenli ödemeler ve tasarruf yaparak bir ayda kredi notunuzun yükselmemesi için hiçbir sebep yoktur. Bu neden kredi notunuzun düşük olması durumunda, kredi kartı kullanmıyorsanız, bankalara başvurup kredi kartınızı alın ve kullanmasanız da bir süre bekletip iptal ettirin.

Kredi kartınızın limiti az da olsa yüksek de olsa, harcama yapıp peşinen kapatmanız da kredi notunuzu yükseltecektir.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir