Sağlıklı Yaşam İçin Altın Öğütler

Yaşıyoruz ama nasıl? Öylesine mi yoksa sağlıklı olmak adına bir çabamız var mı? Geçmiş yıllardan bugüne hayatımızda dikkate alınacak ve esirgenecek birçok faktör varken biz bunların üzerine bir set çekip köşemizde oturmaya devam ediyoruz. Buna artık ses çıkaranlardan mı olmak istiyorsunuz? O halde birlikte başarmaya ne dersiniz?

Kaliteli Uyku

Evet, yanlış duymadınız. Her gün mutsuz bir uyanış, işe hiç bir zaman gitmek istememe, ailenize ve iş arkadaşlarınıza karşı sinir, iş hayatında aşırı stres, hayatta her şey beni bulmak zorunda mı? gibi şikayetleriniz varsa dönüp uyuduğunuz uykuya bir bakmalısınız. Kaliteli bir uykunuz yoksa insanın mutlu olması mümkün olmayan bir durum haline gelir. Fark etmeden beyin hücreleriniz sizi mutsuzluğa sürükler. Sağlıklı yaşama adım atarken uykuya gereken değeri vermelisiniz.

Yeterince Su İçmiyorsanız

Uykudan sonra gelen ikinci önlem su içmektir. Ülkemizde çay, meşrubat daha fazla tüketildiği için su içmek aklınıza gelmiyor olabilir. Ama şu bir gerçektir ki; su hayattır. Hayata derin bir yardımcıdır.

İçtiğimiz çay ve meşrubatlar bize kan dolaşımı için yeterince yardımcı olmuyor ve bazen bizi zor durumda bırakabiliyor. O halde normal bir insanın 2- 3 LT suyu bir günde tek başına bitirmeyi kendine kabul ettirmesi gerekir. Kan dolaşımınızın size çeşitli hastalıklarla uyarı vermesini istemiyorsanız bunu başarmalısınız.

Doğru Nefes Almalı

Zamanla bazı doğal olaylara son veririz. Bunlardan biri de doğru nefes almak! Alıştırmalarla doğru nefes tekniklerini yeniden vücudunda canlandıranlar dışında doğru nefes alımımız sıkıntılı bir yola doğru gitmekte.

Zor geliyor ve uğraşmak istemiyoruz. Diyaframımız güçlü değil. Başımız ağrıyor veya midemiz bulanıyor. Bu ve benzeri şikayetlerin hepsi doğru nefes almamaktan meydana gelen rahatsızlıklardır. Nefesimizin kontrolünü iyi yapmalı ve doğru nefes almayı hayatımızda bilinç haline getirmeliyiz.

Fiziğin Gıdası

Bedenin gıdası onu çalıştırmaktır. Nasıl ki sindirim sistemimiz her gün görevini biliyor ve çalışıyorsa, dış vücudumuzu da bizim sahiplenmemiz, gereken ilgiyi göstermemiz gerekiyor. Bu yoğun iş hayatı beni mahvediyor, spor yapmaya vaktim yok diyenlerden misiniz?

Öncelikle spor yapmayı bilinçaltınıza yerleştirmeli ve bunun için sürekli hareket halinde olmaya çalışmalısınız. Çalışmayan vücut sağlığınızı bozmak adına birçok engel çıkaracak ve siz çok sonralardan farkına varacaksınız. Hani o ağrıyan sırtınız ve beliniz var ya!

İşte tamda bu yüzden ağrıyor ve çözüm bulamıyorsunuz. Sporu bir yaşam felsefesi haline getirmeli, spor yapamasanız dahi hayatınızdaki hareketlere yer açmalısınız. Çok klişe örneklerden olmasına rağmen güzel bir çözümdür.

Asansörü kullanmak yerine merdiveni kullanmalı, market alışverişi yaparken yürümelisiniz. Zamanı ve mekanı siz belirlerseniz spor yapamasanız dahi vücudunuz harekete tepkisiz kalmayacaktır.

Sağlıklı ve mutlu olmak çok zor değil. Bahsettiğimiz altın öğütlerle bunun ilk adımlarını atabilir ve sizde mutlular kervanına katılım hakkı kazanabilirsiniz… Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir