Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu toparlamak ve pekiştirmek adına da bu makaleyi paylaşıyorum. Umarım ihtiyacı olanların işine yarar.

O halde buyurun:

Bankalardan kredi almak istediğinizde sizin kredi notunuzu ve kredi geçmişinizi araştırmak için bir müddet sizi bekletmektedirler. Bir bankadan kredi almak istediğinizde, kredi notunuzun ne kadar düşük veya yüksek olduğunu öğrenmenizde yarar vardır. Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek için girişimlerde bulunmanız önemlidir.

Peş peşe kredi alabilmeniz mümkündür. Eğer borçlarınız yüzünden, bankalar tarafından kara listeye alındıysanız o zaman bir diğer krediyi alabilmek için 5 yıl süreyle beklemeniz gerekmektedir. Bankalarda bulunan kara listeler 5 yılda bir gözden geçirilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Güncellenir?

Kredi notunuzu iyi yönde güncelleyebilmeniz için güncelleme tarihinden önce bankada bulunan kredi borçlarınızı ve kredi kartı borçlarını temizlemeniz gerekmektedir. Bankada bulunan tüm borçlarınız temizlendikten sonra kredi notunuzu güncelleyebilirsiniz.

Güncellemeden sonra kredi alımları çok daha kolay hale gelir. Güncellemenizde üzerinizde görünen hiçbir borcunuzun olmaması demek çok rahatlıkla bütün bankalardan kredi ve kredi kartı almak için iyi bir adımıdır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalardan iyi miktarda kredi almak için kredi notunuzun yüksek olması önemlidir. Kredi notunuzu ödemediğiniz kredileriniz, ödemediğiniz faturalarınız geciktirdiğiniz kredi kart ödemeleri belirler. Kredi notunuzun yükselmesi de sizin elinizdedir. Kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz? Kredi notunuzu yükseltmek için hangi adımları izlemelisiniz?

  • Kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi bir gün dahi geciktirmemelisiniz.
  • Faturalarınız düzenli olarak ödenmelidir.
  • Faturalarınızı banka üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilirsiniz. Elektrik, su, telefon, doğalgaz faturalarınızı otomatik ödeme yaptığınızda, banka ile irtibatınızdan dolayı kredi notunuz yükselir.
  • Bazı bankalardan küçük kredi taleplerinde bulunabilirsiniz. Aldığınız kredileri kullanmak zorunda değilsiniz. Hatta sadece başvuru yapıp krediyi almasanız da olabilir.
  • Birkaç bankada bulunan kredilerinizi tek bankaya toplamak için girişimde bulunabilirsiniz.
  • Aylık ödemelerinizi kazancınıza göre belirlemeniz. Sizin daha iyi borç ödemenize sebep olacağından dolayı borçlarınızı aylık gelirinize göre yapılandırmalısınız.

Banka Kredisiyle Ev Veya Araba Almak

Ne kadar birikmiş paranız olursa olsun ev ve araba almaya yetmeyebilir. Bunun için gerekli olan banka kredisiyle ev almak olabilir. Eskiden banka kredisiyle ev ve araba almaya korkulurdu. Şimdilerdeyse herkes evini ve arabasını banka kredisi ile almaya başladı.

Bunun sebebi banka faizlerini bulunduğu limitten çok fazla aşağıya çekilmesiyle oldu. Buna göre maddi durumu çok iyi olmayan kişiler bile ev ve araba sahibi olmaya başladılar. Neredeyse ev kiraları ile bankaya ödenecek kredi tutarı aynı durumda olan ödemeler var.

Hem evi kullanıyorsunuz kendi eviniz oluyor. Hem de kira öder gibi ev sahibi oluyorsunuz. Toplumumuzda birçok insanın ev sahibi olmasına sebep olan banka kredileri araba almak için de kullanıcılarına çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Bankaların istediği özellikler SSK mensubu olmanız, eğer SSK’lı değilseniz bankanın ipotek edebileceği bir malınızın olması banka için yeterli olacaktır.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Düşük Kredi Notu Yükselme Teknikleri

Daha önce Kredi Notu Nedir? sorusuna cevaben bir makale yayınlamıştım. Şimdi ise düşük kredi notu nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir