Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Detaylı Eskişehir Rehberi

Detaylı Eskişehir Rehberi

EskişehirEskişehir, belki Türkiye’nin en büyük veya en kalabalık şehirlerinden birisi değil fakat şüphesiz ki, en azından İç Anadolu denilince akla ilk gelen yerlerden. Onun bu ününü kendine has yemek kültürü, üniversite yaşamı, meşhur Porsuk Çayı, bitmeyen kültür – sanat etkinlikleri doğuruyor. Eskişehir, adının zıttı olarak, her daim ‘Yeni’ kalmayı başarabilen ender şehirlerden birisi.

Eskişehir - 2Özellikle son birkaç yıldır şehrin daha da ilgi çektiğini, sadece okumak için gelen öğrencilerin değil, aynı zamanda burayı günü birlik de olsa gezmek isteyen turistlerin de ilgi gösterdiğini görüyoruz. Dev bir şehir olmasa da, kendine has bir yapısı – kültürü olan ve daima zamana ayak uyduran Eskişehir, şu sıralar hiç olmadığı kadar popüler demeliyiz.

Peki Eskişehir’e nasıl gelinir, Eskişehir’ de neler yapılır? Çok sefer Türkiye’nin en yaşanılası şehri, ülkenin kültür başkenti olarak seçilen Eskişehir’de hayat nasıl? İşte bu soruların yanıtlarını veriyoruz.

Eskişehir’e Geliş

Eskişehir Hızlı TrenDediğimiz gibi Eskişehir İç Anadolu’da yer alıyor fakat Marmara bölgesine biraz daha yakın demek gerekir. Üstelik bu sadece coğrafi bir yakınlık değil, aynı zamanda ulaşımsal bir durum. Bildiğiniz gibi son birkaç yıldır İstanbul-Eskişehir arası hızlı tren hatları aktif edildi ve artık İstanbul, Kocaeli gibi illerden Eskişehir’e gelmek isteyenler hızlı tren kullanıyor.

Otobüs seçeneği hâlâ yer alsa da, fiyat-performans açısından şu anda en mantıklısı hızlı tren demek gerekir. İstanbul, Gebze veya İzmit gibi bölgelerden 2-2.5 saat arasında şehre ulaşmak mümkün. Otobüs kullanımında ise hâliyle süre iki katına çıkıyor. Üstelik trenle geldiğinizde, tren garı şehre çok yakın bir bölgede ve iner inmez kendinizi Eskişehir’in içinde buluyorsunuz. Otobüsle geldiğinizde ise şehre ulaşmak için taksi veya tramvay kullanmanız gerekli. Ama şehre geçmeden Kentpark’ a uğrayayım diyorsanız, otogarın hemen karşısı Kentpark.

Bu illerin dışında, aynı zamanda Ankara’dan da Eskişehir’e hızlı trenle gelmeniz  mümkün. Ankara-Eskişehir treni yaklaşık 1.5 saatlik bir ulaşım süresine sahip. Diğer illerde ise maalesef otobüs kullanımına mecbursunuz. Özellikle Karadeniz veya Doğu Anadolu gibi şehirlerden Eskişehir’e gelecekseniz, uzun bir yolculuğa hazırlansanız iyi edersiniz. Her ne kadar şehirde 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı’yla, 1. Ana Jet Üs Komutanlığı yer alsa da, Eskişehir’in sivil bir hava merkezi bulunmuyor. (Henüz yurtiçi tarifeli seferi olmayan ve sadece Brüksel’ den seferi olan Hasan Polatkan havaalanını saymazsak.)

Eskişehir’de Ulaşım

Eskişehir TramvayŞehre geldiniz, tren veya otobüs garında indiniz. Ne yapacaksınız? Otobüsle geldiyseniz, dediğimiz gibi ya Kentpark’ a uğrayabilir ya da tramvay kullanarak direkt şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu hem oldukça ucuz bir seçenek, hem de korktuğunuz kadar uzun süreli olmayacak. Taksiyi tercih etmeniz hâlinde ise yaklaşık bir paket sigara parası ödeyerek 4-5 dakika içinde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren garında ise şehir içine ulaşım için ekstradan bir vasıta kullanmanıza gerek yok. Her yere yürüyerek kısa sürede geçebilirsiniz.

Eskişehir içinde ulaşım, yapıldığı tarihten bu yana tramvaylarla sağlanıyor. Hatta tramvaylar o kadar popüler ki, insanların ekmek almaya dahi tramvayla gittiğine şahit olabilirsiniz! Buna rağmen, çoğu yere olsa da her yere gidemiyorlar ve otobüse binmenin gerekli olduğu anlar da oluyor. Ne yazık ki, hem otobüsler, hem de tramvaylar çoğu zaman tıklım tıklım oluyor. Özellikle kış dönemi, belli seferlerde öğrenci yoğunluğundan ötürü ayakta durmak bile imkansız hale geliyor.

Şehirde ulaşım için üçüncü seçenek ise dolmuş ve taksiler. Eskişehir, ufak ve sıkışık bir şehre sahip olduğu için aslında çoğu yere yürüyerek gitmek mümkün. Fakat yürüyüşü sevmeyenlerdenseniz veya kış ayında zorlu geliyorsa, dolmuş veya taksiden yana da tercihinizi kullanabilirsiniz.

Eskişehir’de Nereler Gezilir?

Eskişehir Frig VadisiDışarıdan belki öyle gözükmüyor olabilir ama Eskişehir’e geldiğinizde gezecek, gidecek çok yeriniz var. Hatta belki her şeyi yapmak için vakit bile bulamayabilirsiniz. Her yıl turist sayısının giderek arttığı adı eski, kendisi yeni bu şehirde, Frigya döneminden kalma Frigya Vadisi yer alıyor. Aslında vadi, Kütahya, Eskişehir ve Afyon sınırlarını kapsıyor ve her üç ile de yayılmış geniş bir coğrafya konumunda.

Yazılıkaya olarak bilinen bölge, maalesef Eskişehir il merkezine 80 km uzaklıkta ve eğer hususi aracınız yoksa ya da bir turla gelmediyseniz gitmeniz zor olacaktır. Frig Vadisi’ne gittiğinizde, muhtemelen aklınıza Kapadokya ve Peri Bacaları gelecektir.

Eskişehir Odunpazarı EvleriOdunpazarı Evleri, Eskişehir denilince ilk akla gelen yerlerden. Adından da anlaşılacağı gibi Odunpazarı ilçesinde yer alan bu tarihi evler, şehrin kültürel dokusunu da yansıtmakta. Çoğunlukla 2-3 katlı olan Odunpazarı Evleri, uzun bir restorasyon çalışmasının ardından bu hâline getirildi ve şehre gelen turistlerin de uğrak noktası oldu.

Çeşitli külliye ve türbelerin yanı sıra, Eskişehir’de pek çok da müze bulunmakta. 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanını elde eden Eskişehir’de Eskişehir Arkeoloji Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Pessinus Müzesi, Seyitgazi Müzesi, Yunus Emre Müzesi, Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi, Tayyare Müzesi, Eskişehir Balmumu Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Karikatür Müzesi, İnönü Savaşları Karargah Müzesi yer almakta.

Eskişehir Balmumu Heykel MüzesiMuhtemelen bu kadar müze arasında aklınız karışacak ve hangisine gideceğinize de karar veremeyeceksiniz. Fakat en azından bir tanesine gitmeyi düşünürseniz, mutlaka Eskişehir Balmumu Müzesi’ni tavsiye ederiz. Dünyada pek çok yerde bulunan Madam Tussaud Müzesi’nin Türkiye’deki ilk versiyonu olan bu yerde, pek çok tanınmış kişinin balmumu heykelleri bulunuyor. Kimler yok ki? Kanuni Sultan Süleyman’dan Atatürk ve ailesine kadar Türk büyüklerinin balmumu heykelleri, Eskişehirspor gibi sporla alakalı balmumu heykeller, Turgut Özakman gibi yazarlar, Barış Manço, Kemal Sunal ve Aşık Veysel gibi büyük sanatçılar burada karşınıza çıkıyor. Eğer uçaklara veya havacılığa ilginiz varsa, Tayyare/Hava Müzesi’ni de ihmal etmeyin tabii ki.

Eskişehir Sazova Parkı Masal ŞatosuŞehirde müze ve tarihi eserlerin yanı sıra ayrıca devasa büyüklüklerde parklar da bulunuyor. Bunlardan ilk akla geleni ise Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı diyebiliriz. Sazova Parkı’nın içinde çocuklar için pek çok şey bulunuyor; masal şatosu, uzay evi, gölet, oyun grupları ve dahası. Disney parklarını da akla getiren bu masal şatosu, yine de kendine has bir yapıya sahip. Ayrıca bir de çok uygun fiyatlarla içini gezebileceğiniz, hem küçüklerin, hem de büyüklerin ilgisini çekecek korsan gemisi bulunuyor.

Eskişehir Kentpark Yapay PlajSazova Parkı’nı anarken, Kentpark’ı es geçmek de olmaz. Sazova’nın aksine daha çok yetişkinlere hitap eden, yaz-kış sakin ve rahatlatıcı bir yer olan Kentpark, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yapay plajına da sahip. Aynı zamanda yarı olimpik, kapalı yüzme havuzunun da bulunduğu Kentpark, doğal bir güzelliğe de sahip. Burada akşam yemeği yiyebilir, parkta yürüyüşe çıkabilir veya ailenizle, arkadaşlarınızla gelip bir şeyler içebilirsiniz.

Eskişehir Porsuk Çayı AdalarTabii daha önce de dediğimiz gibi, bir de Eskişehir’in meşhur Porsuk Çayı var. Özellikle Adalar mevkiisinde insanların sık sık ziyaret ettiği Porsuk Çayı’nın etrafında onlarca kafe-restoran bulunuyor. Buralarda oturup Porsuk Çayı manzaralı çayınızı içebileceğiniz gibi, isterseniz çayda bir gezintiye de çıkabiliyorsunuz. İtalya’nın Venedik şehrinden esintiler taşıyan Porsuk’ta tekne ve esbot turları düzenleniyor. Fiyatlar oldukça uygun olduğu gibi, çayda gezinti yapmak da son derece keyifli.

Son olarak Eskişehir, çok sayıda şifalı su kaynağına sahip olmasından dolayı, bu alanda da turizme elverişli iller arasındadır. Hatta öylesine ki, porsuk çayının güneyinde debisi yüksek yeraltı su kaynakları bakımından, il merkezindeki tesisleri ile bu alanda da Türkiyenin en leri arasındaki yerini almaktadır.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir Balaban KebapEskişehir’e geldiğinizde göreceksiniz ki, şehirde yemekten bol hiçbir şey yok. Şehirde adım başı karşınıza yeni bir restoran çıkacak ve bunların her biri de farklı bütçelere, farklı damak tatlarına hitap ediyorlar. Çok ucuza karnınızı doyurabileceğiniz gibi, lüks yemekler de yiyebilirsiniz, Meksika Takosu’ndan tutun, şehrin meşhur Balaban Kebabı’nı da yiyebilirsiniz.

Eskişehir’de karşınıza en çok tantuniciler ve fast-foodcular çıkacak. Tantuninin ucuz bir yiyecek de olmasının etkisiyle, her yerde tantuni görebilirsiniz. Buna rağmen gezmeye geldiyseniz, yerel lezzetleri tatmanız daha mantıklı olur. Örneğin, Balaban Kebabı demiştik. Eskişehir’de Abdüsselam Balaban Kebap Salonu’na gitmenizi öneririz. Yoğurt-köfte ve kebap karışımı bir lezzet olan Balaban Kebabının tadına mutlaka bakın.

Eskişehir ÇibörekTabii Eskişehir denilince akla hemen çibörek gelir. Yıllardır şehirle özdeşleşen bu lezzet, aslına bakarsanız Kırım kültürünün, Kırımdan göçüp Eskişehire yerleşen halk sayesinde sofralardaki yerini buldu.  Böreğin içine çiğ kıymanın konulup yaklaşık 650 derecelik kızgın yağda pişirilmesiyle oluşuyor. Aynı zamanda peynirli çeşidi de olan çibörek, pek çok yerde bulunsa da, en meşhur yer Papağan Çibörek Salonu. Pek çok ünlünün de Eskişehir’e geldiğinde ziyaret ettiği Papağan’da çoğu zaman yer bulmak zor ve insanlar böreklerini dışarıda, ellerinde yiyorlar. Şahsen ben, papağan yerine özkırım veya Özcan çibörek salonunu tercih ediyorum)

Türkiye’nin en kaliteli sularından Kalabak suyuna da ev sahipliği yapan Eskişehir’de aynı zamanda haşhaşlı çörekler ve met helvası da meşhur. Tabii unutmayalım, bir de boza seviyorsanız, tarihi Karakedi Bozacısı’na gitmeden şehri sakın terk etmeyin.

Eskişehir’de Ne Alınır?

Eskişehir LületaşıEskişehir’e geldiniz, dönüş zamanı da yaklaşıyor ve dönerken dostlarınıza, ailenize ne götüreceğinizi düşünüyorsunuz. İlk olarak meşhur lüle taşından başlayabilirsiniz. Şehrin hemen hemen her yerinde lüle taşı bulabileceğiniz gibi, en kolay yöntemle Esnaf Sarayı’na gidebilirsiniz.

Esnaf Sarayı’nda pek çok lüle taşından yapılma hediyelik eşya satan mağaza bulunuyor. İşlenmesi bir sanat olarak kabul edilen ve ne kadar iyi ustalıkla yapılmışsa, o kadar pahalı satılan lüle taşı, pek çok hediyelik eşyanın da ham maddesi. Bu taştan yapılmış anahtarlıkları, pipoları, tesbihleri ve çeşitli bibloları dostlarınıza hediye edebilirsiniz.

Eğer yiyecek bir şeyler götürmek istiyorsanız, sıcak yemekler tabii ki pek iyi bir seçenek olmayacaktır. Dolayısıyla şehre özgü olan met helvası veya nuga helvasından birer paket alıp yanınızda götürebilirsiniz.

Eskişehir’de Eğitim – Öğretim

Eskişehir Anadolu ÜniversitesiEskişehir, ‘Türkiye’nin Üniversite Şehri’ olarak bilinirken, burada iki üniversite yer alıyor: Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi. Her iki üniversite de son derece büyük bir yerleşim alanında kuruluyken, hemen hemen her bölümü ve yüzbinlerce öğrenciyi bünyelerinde barındırıyorlar.

Özellikle şehir sokaklarında gezerken, gördüğünüz insanların büyük çoğunluğu öğrenci olacak. Öğrenciler şehre büyük canlılık katarken, üniversitelerin yanı sıra kaliteli liseler de bulunuyor. 1989’dan beri Eskişehir Fatih Fen Lisesi, oldukça başarılı bir kurum olmasının yanı sıra, İngilizce ve Almanca eğitim de sağlıyor.

Eskişehir’de Nerede Kalınır? Eskişehir’de Ev Kiraları Ne Kadar?

Eskişehir Kiralık EvEskişehir’e geldiğinizde göreceksiniz ki her yer kiralık ev, apart veya günü birlik daire dolu. Buna rağmen söylemek gerekir ki, şehrin kira ücretleri diğer İç Anadolu ve Anadolu şehirlerine kıyasla çok daha pahalı. Bunun da sebebi bolca öğrenci sayesinde evlere ilginin hep yüksek olması.

Şehirde devamlı olarak yeni apartmanlar yapılıyor ve ev ihtiyacı da hiç sonlanmıyor. Dolayısıyla pek çok mevkiide kiralık ev bulmak mümkün. Öğrenciler veya yalnız yaşayanlar genellikle 1+1 apart tipi evleri tercih ederken, bu evlerin kiraları 500-600 TL arasında değişmekte. Öğrenciler için aynı zamanda öğrenci apartları ve yurtları da bulunuyor ve buralarda aylık 600-700 TL ödeme yaptıktan sonra, bir kişiyle aynı evi paylaşarak kalıyorsunuz. Öğrenci apartlarının normal kiralık dairelere göre avantajı ise elektrik, doğalgaz gibi giderleri sizin ödememeniz. Aynı zamanda günü birlik kalabileceğiniz daireler de  çok sayıda bulunmakta. Yani şehirde birkaç gün konaklayacaksanız, otel yerine günü birlik evleri de tercih edebilirsiniz.

Eskişehir’de Sosyal Hayat

Eskişehir Barlar Sokağı

Öğrenci şehri olmasından mütevellit, Eskişehir’de sosyal hayat da daima canlı ve hareketli. Gece geç saatlere kadar pek çok eğlence yeri, bar, cafe, restoran açık hâlde  bulunuyor. Çok geç saatlerde dahi karnınızı doyuracak veya bir şeyler içecek mekanlar bulabiliyorsunuz.

Barlar Sokağı olarak da bilinen Neyzen Tevfik Sokağı bir an olsun boş kalmıyor ve özellikle de hafta sonları dolup taşıyor. Bunun dışında Üniversite Caddesi, Adalar ile Doktorlar Caddesi de şehrin hareketli yerlerinden. Ayrıca Espark ve Kanatlı gibi alışveriş merkezleri de insanların daima akın ettiği yerlerden.

 

Eskişehir Sazova Parkı Korsan Gemisi
Eskişehir Sazova Parkı Korsan Gemisi
Eskişehir Sazova Parkı Akvaryum
Eskişehir Sazova Parkı Akvaryum
Eskişehir Sazova Parkı Bilim Müzesi
Eskişehir Sazova Parkı Bilim Müzesi

Elbette Eskişehir’ i bir sayfaya sığdırmam mümkün değil. Belki ileride; burada bahsettiğim her bir detayı ayrı ayrı yazarım. Bir bonus ile yazıyı sonlandıralım.

Buyrun:

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Düşük Kredi Notu Yükselme Teknikleri

Daha önce Kredi Notu Nedir? sorusuna cevaben bir makale yayınlamıştım. Şimdi ise düşük kredi notu nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir