Başlangıç / Kelimeler / Bilgiler / Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

İnsanların günümüz şartlarında çalışma hayatlarının yoğun ve stresli geçmesi önlerinde yıllar da olsa emeklilik hayalleri kurmalarına neden oluyor. Bu hayallerin gerçekleşmesi, güzel ve maddi sorun yaşamadan bir emeklilik yaşamak isteyen kişiler farklı alternatifler aramaktadır. Bu alternatiflerden birisi de son yıllarda popülerleşen bireysel emekliliktir.

Bireysel emeklilik kişinin her ay belirli bir miktarda parayı sözleşme imzaladığı şirkete vermesi ve bu şirketin parayı işletmesi mantığıyla çalışmaktadır. Yıllar geçince emeklilik hakkı kazanan kişi yatırdığı para ve bunun uzun zamanda sağladığı getiriyle rahat bir emeklilik geçireceğini hayal etmektedir. Kişinin kendisine göre risk planları belirleyebilmesi, istediği zaman ödemelere dilediği kadar ara verebilmesi bireysel emeklilik sisteminin avantajları arasındadır. Son yıllarda bireysel emekliliğe başvuran kişi sayısındaki artış büyük bir fonun oluşmasını sağlamış ve bu büyüklük hükümetinde ilgisi çekmiştir. Sektördeki büyük sigorta firmaları bu ilginin güzel olduğunu ve yakın zamanda sisteme farklı avantajlar eklenebileceğini düşünmektedir.

Sistemin yeni olması sistemdeki bazı kusurların henüz giderilememesine neden olmaktadır. Sistemin en büyük kusuru kişinin bireysel emeklilik başlangıç tarihinden 10 yıl içinde sistemden ayrılmayı istemesi halinde ana para üzerinden yapılan % 15 gibi büyük bir kesintidir. Kesinti büyük olduğu için kişi ne kadar kendisine güvenirse güvensin sisteme giriş için tereddütler yaşayabilmektedir. Günümüzde sistemden belirlenen süreden daha erken çıkan kişinin ana parasından kesilen % 15’lik pay için itirazlar olmakta ve bu parayı geri alabilen emsal teşkil edebilecek davalar bulunmaktadır. Bunun bilincinde olmanız hiçte az olmayan % 15 ‘i kurtarmanıza imkan sağlayabilir. İlerleyen günlerde sistem daha sorunsuz işleyecektir.

 

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir