Tatil Planlarken Dikkat

Bu sezonun nispeten sonuna gelindi ancak, en azından önümüz yıl tatil planına katkısı olabilir düşüncesi ile bu makaleyi yayınlamaya karar verdim.

Bütün yıl yoğun bir şekilde çalıştınız, şehrin gürültüsünden, kargaşasından kısacık da olsa ayrılarak sakin bir şekilde dinlenmek istiyorsunuz. Bütün yılın yorgunluğunu atmak için bu sizin en doğal hakkınız. Fakat tatilinizi planlarken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Aksi halde tatiliniz bittiğinde maddi ve manevi olarak bitmiş olabilirsiniz.

 

Tatil yörelerinin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında sezon dönemini yaşadıkları için normalden daha pahalı olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle tatilinizi en ucuza getirmek için kışın planlamalı ve erken rezervasyon avantajlarından faydalanmalısınız. Fakat erken rezervasyon yaparken de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunlara dikkat etmezseniz bütün bir yıl hayalini kurduğunuz tatiliniz tabir-i caizse burnunuzdan gelebilir. Öncelikle erken rezervasyon yapan tur şirketini iyi araştırmalısınız. Elinizde teknolojinin nimeti olan internet varken bunu yapmanız zor olmayacak. Tur şirketinin önceki yıllarda düzenlediği organizasyonlar hakkında bilgi sahibi olmanız sizi bir nebze de olsa garantiye alacaktır. Rezervasyon yaptıracağınız oteli mümkünse görün demiyorum çünkü görmeniz zor olacaktır. En azından oteli arayarak telefonla görüşüp otel hakkında fikir yürütebilirsiniz.

İnternetten araştırırken bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Örneğin herhangi bir otel sitesinde veya tur operatörünün sayfasındaki “yorumlar” elbetteki bir fikir verebilir ancak, bunu yaparkende körü körüne yorumları dikkate almanızı önermem. Nedeni ise gayet basit. İnternetten para kazanma isimli makale dizisinde bahsettiğim gibi, webmaster aleminde postçuluk ayrı bir sektör. Dolayısı ile, herhangi bir sayfaya veya siteye, ücreti karşılığında olumlu yorum almak zor bir olay değil. Herne kadar IP kontrolü vs gibi durumlar fikir verir diye düşünseniz de, bunun da çözümü olduğunu bilmelisiniz.

O halde ne yapmalıyız? Şahsen ben bu konuda birkaç yol izliyorum. Bunlardan birincisi, daha önceki sezonlarda ilgili bölgede tatilini yapmış yakınlarımdan tavsiye alıyorum. Ve planlamayı o tavsiyelere göre yapıyorum. İkincisi; eğer illaki internetten araştırma yapıyorsam, araştırma yaparken bir çok parametreye dikkat ediyorum. Örneğin ilgili bölgede genel ortalama 100TL/gün olsun. Eğer herhangi bir tesis, 50-60TL/gün fiyatını sunuyor ve sitesinde tamamen olumlu yorum var ise temkinli yaklaşıyorum. Unutmayın ki, hiçkimse ve özellikle kar amacı güden işletmeler, maliyet fiyatına veya zararına satış yapamazlar. Eğer bu şekilde bir fiyatlandırma sözkonusu ise mutlaka belli gider kalemlerinden tasarruf etme yoluna gitmeliler ki, bunun sonuçlarının neler olabileceği konusuna girmiyorum bile. Ancak en kestirme ifade ile tatiliniz burnunuzdan gelir demekle yetiniyorum. Tabii ki tesis fotoğrafları da fikir verebilir. Fotoğraf – yorum – fiyat eşleştirmesi yapıldığında olay zaten kendiliğinden tüm çıplaklığı ile ortaya çıkıyor.

Tüm bunların haricinde tatilinizi yasal olarak güvence altına alacak olan tatil sigorta poliçenizi turizm şirketinden mutlaka alınız. Piyasadan ne kadar uyguna mal ederseniz edin tatil sigortasının sizin için bir güvence olduğunu unutmayın ve o olmadan asla turizm şirketine ödeme yapmayın. Aksi halde tatil hayali kurduğunuz yaz ayları geldiğinde büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Kredi Notum Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

Bildiğiniz üzere; daha evvel kredi notu ile ilgili şurda>> ve şurda>> iki konu paylaşmıştım. Konuyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir