Başlangıç / Kelimeler / Yorumsal Kelimeler / YGS ve Trafik Çilesi

YGS ve Trafik Çilesi

ygsBir YGS yi daha tamamladık bugün. Net rakkamı bilmesem de, yaklaşık 1800000 kişi ter döktü kafa patlattı desek çok da abartmış olmayız. Oysaki bu sınavdan ve etkilerine maruz kalan insan sayısı yukarıda telaffuz ettiğimiz rakamdan çok fazla.

Türkiye’ nin 81 vilayetinde ve (sanıyorum) Kıbrıs ta icra edilen bu sınavdan, elbette hemen her şehir etkilenmiştir ancak herhalde bu etki büyük şehirlerde daha fazla olmuştur. İstanbul’ u ele alacak olursak, bunların en başında Trafik çilesi gelmekte.

Takdir edersiniz ki, imkanı olan hemen hiçbir ebeveyn, çocuklarının belki de bu en önemli mücadelesinde onları yalnız bırakmak istemez. Hal böyle olunca, yaklaşık 5 milyon kişinin Pazar sabahı yollara düşmesi anlamına geliyor bu durum. Bizzat gözümle görmemiş olmama rağmen, almış olduğum duyumlara göre İstanbul’ da metrobus sisteminin iflas ettiği ve vatandaşın mağdur olduğu söyleniyor. Dile kolay, nasıl olmasın ki? Dolayısı ile, her yıl görmeye alışık olduğumuz manzarayı, bir kez daha yaşamış olduk.

Benim burda anlatmak istediğim, sınavın gereksizliği veya saçmalığı, eğitim sisteminin çarpıklığı, vs değil. Bu durum, zaten değişik platformlarda konunun uzmanlarınca tartışılıyor. Benim dikkat çekmek istediğim konu başka.

Nasıl ki, adrese dayalı kayıt sistemine göre, çocuğunuzu evinize en yakın mıntıkadaki okula kaydedebiliyorsunuz, başka bir okula veremiyorsunuz (istisnalar hariç); sınav merkezi ataması yapılırken de bu durum gözönünde bulundurulamaz mıydı? Bir bakıyorsunuz, siz sınav olmak için başka bir semte, hatta ilçeye giderken, o semt veya ilçedekiler sizin mıntıkanızdaki bir okula geliyorlar. Bu da, aileleri ile birlikte, binlerce kişinin sabahın köründe yollara düşmesi demek.

Çocuklar binbir meşakkatle, sınav olacakları okula ulaşıp, sınava başlayınca da dert bitmiyor ki? Dışarıda çocuklarını bekleyen aileler, belki de çocuklardan fazla mağdur oluyorlar. Oturmaya yer bulmak sorun, oyalanacak meşgale bulmak sorun. Bu günü fırsat bilip, hemen her türlü eğlence meşgalesine fahiş fiyat uygulayan fırsatçılarla uğraşmak ayrı bir sorun.

Oysa ki, herkes, evine en yakın ve mümkün olan en yakın sınav merkezinde sınava girmiş olsa, yukarıda saydığımız sorunların hiç birisi yaşanmamış olacak. Aileler ve çocukları daha makul saatlerde sınav merkezine ulaşacak ve güne stresle başlamamış olacak. Bunun yanında, çocuğunu sınava bırakan ebeveyn, tekrar evine dönecek ve eğer gerekiyorsa sınav sonu almaya gidecek. Ne kadar basit değil mi?

Gerçi sınav sisteminin kaldırılacağı söyleniyor ama, en azından kaldırılana kadar ve devam edecek diğer sınavlarda yukarıda bahsettiğim sistem uygulanabilir diye düşünüyorum.

Her günümüzün sınav olduğu bu dünyada, sınavsız ve stressiz günler diliyorum.

burakveelif

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir