Ah İstanbul.!

ah-istanbulGüzel Türkçemiz ile yazıyoruz, konuşuyoruz ve düzgün Türkçe kullanmaya, güzel konuşmaya özen gösteriyoruz. Dil ne kadar zengin olursa, kendimizi ifade etmek de o kadar kolay oluyor. Kendimizi, duygu ve düşüncelerimizi, bilgilerimizi, sorularımızı, sorunlarımızı her şeyi dilin ögelerinden olan kelimelerle ifade ediyoruz.  Kelimelerin hepsinin önem taşıdığını söylemeye gerek yok sanırım. Ancak çok sevdiğimiz kelimeler vardır mutlaka desem saçmalamış olur muyum bilmiyorum.

Benim çok sevdiğim bir kelime var. İsim anlamını değil de ünlem anlamını seviyorum. Sevdiğim ünlem “ah”. İsim anlamı beddua etmek, ilenmek anlamına geliyor ve benim düşünce şeklimde, yaşam tarzımda yer almıyor. Ünlem olan “ah” sözcüğünü ne kadar zengin, ne kadar duygu yüklü, ifade yüklü ve birçok duyguyu sesin tonuyla ifade edebiliyor. Bir sözcüğün önüne geldiğinde ses tonuyla vurgulandığında iki harf ve tek kelime ile pişmanlık, özlem, sevgi, beğeni, öfke kolayca ifade ediliyor.

Örneğin Bir kişi “Ah İstanbul “ dediğinde sesin tonundan hemen o kişinin İstanbul’u göz önüne serilir, az çok anlaşılır.  Herkesin İstanbul’u birbirinden farklıdır. Yaşam tarzı, hayata bakışı, düşünce tarzı, İstanbul’a baktığı pencereyi oluşturuyor. Herkes hayat döngüsünü yaşadığı İstanbul’u anlatır. 

Kimi sanat ve kültür etkinliklerini, kimi iş olanaklarını, kimi işsizliği, kimi tarihi güzelliklerini, kimi doğal güzelliklerini, kimi aradığı her şeyin olduğunu ve hatta aramadığı şeylerin de bulunduğunu, kimi trafik çilesini anlatır.  Kendisine şiirler yazılan, şarkılar söylenen, her tepeden farklı güzel yüzünü gösteren, eski ve yeninin iç içe olduğu, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, uygarlıkların izini taşıyan, tarihi eserleri ve özgün mimarisi ile zamana meydan okuyan İstanbul anlatılır. İşin ilginci herkesin kendine göre bir İstanbul’u var ve sayısız İstanbul olmasına rağmen bütün İstanbul’lar o içinden deniz geçen tek İstanbul’dur. 

Benim sevdiğim iki harf tek kelime “ah” ve “İstanbul”  ses tonuyla bir araya geldiğinde o an İstanbul’da isem beğeni ve sevgimi anlatıyor. İstanbul dışında isem duyduğum özlemi anlatıyor. Sizin İstanbul’unuz hangisi acaba?

Facebook Yorum

Hakkında: burakveelif

Ben burakveelif..! Yıllardır kullandığım tabir ile, “internet denizinde bir damla”. Yaklaşık 10 yıldır blog yazarlığı ile beraber, amatör olarak başladığım web maceramda, başta joomla!, wp, smf gibi hazır scriptlerin yanında html, php gibi yazılım dilleri ile de "amatör" olarak ilgilenme fırsatı buldum. Detaylar için lütfen tıklayınız>>>

İlginizi Çekebilir

Gerçek Dürüstlük Nedir?

  Dürüstlük… ne derece ve nereye kadar? Tanımı doğruluktan şaşmamak ve gerçekleri çarpıtmamak olsa da, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir